Čeští tanečníci opět uspěli v evropské konkurenci

Češi jsou nejúspěšnější umělci v mezinárodním projektu Be SpectACTive!

 

 

 

Na Aerowaves i v projektu Be SpectACTive!

 Poslední dny byly pro český současný tanec mimořádně úspěšné. Do prestižního výběru Aerowaves Twenty16 byl opět zařazen i český soubor ME-SA a v mezinárodním projektu Be SpectACTive! jsou Češi nejúspěšnějšími umělci a získávají tak výraznou podporu nových tvůrčích projektů včetně rezidencí v zahraničí!

Let_Me_Die_in_My_Footsteps_Peter_Snadik_MG_2608

ME-SA ve výběru Aerowaves Twenty16

Taneční soubor ME-SA zaujal svojí inscenací Let Me Die In My Footsteps zahraniční odborníky a byl zařazen mezi výběr 20 nejzajímavějších děl na Aerowaves Twenty16. Češi tak opět obstáli v celoevropské konkurenci několika set přihlášených děl. Navázali tak na úspěchy Terezy Hradilkové, DOT504, Spitfire Company či Terezy Ondrové a Petera Šavela.

Evropská síť Aerowaves dává pravidelně příležitost začínajícím talentovaným tvůrcům, aby o sobě dali vědět. Mladí choreografové každoročně mohou přihlásit své práce, z nichž vybírá tým profesionálů z oblasti současného tance z 33 zemí. „Pravidelně se schází kolem 600 projektů. Z toho jich letos bylo 508 splňujících podmínky. Z krátkých ukázek, které máme k dispozici, pak vybíráme 20 nejzajímavějších, které jsou následně označeny jako Aerowaves Twenty,“ vysv tluje Yvona Kreuzmannová, členka sítě za Tanec Praha.

Minimálně 10 představení z tohoto výběru je pak uvedeno na festivalu Aerowaves Spring Forward, který putuje po různých evropských městech. V roce 2016 bude hostitelem Plzeň. „Tanec Praha stál u zrodu Aerowaves a jsme velmi rádi, že se nám podařilo přivézt tuto důležitou událost do České republiky. Nejenže se čeští diváci budou moci seznámit s mladou evropskou tvorbou, důležitý je zejména kontakt tuzemské odborné veřejnosti s tou zahraniční. Očekáváme příjezd zhruba 200 prezentrů z celého světa,“ doplňuje Yvona Kreuzmannová. Nadc házející Aerowaves Spring Forward bude probíhat 22.–24. 4. 2016 a naváže tak na 22. ČESKOU TANEČNÍ PLATFORMU, která příští rok připadá na 20.–25. duben.

ME-SA / BOD.Y / Renan Martins (BR): Let Me Die in My Footsteps

Let Me Die in My Footsteps je čistě taneční představení, v němž pohybový slovník vzniká z nutnosti dotýkat se a být spolu. Jemně nostalgická zvuková krajina slovinského skladatele Gašpera Piana ostře kontrastuje s vysilující živelností tanečníků. Let Me Die in My Footsteps je náznakem naděje v tomto unáhleném světě, ve kterém věci běží tak rychle, že je nestačíte pochopit. Přináší možnost uvidět vyčerpání a znovuzrození pomocí nové energie.

V představení se sešla různorodá čtveřice interpretů. Členky ME-SY Martinu Hajdylu Lacovou a Karolínu Hejnovou tentokrát doplňuje slovenská tanečnice Soňa Ferienčíková, kterou pražské publikum zná z inscenací Bakkheia, Imago či Antiwords. Mužskou energii pak zastupuje Benjamin Pohlig, německý tanečník a absolvent prestižní belgické školy současného tance P.A.R.T.S. a výše zmíněný Gašper Piano.

Aerowaves – dance across Europe – je zásadní evropskou sítí na podporu začínajících choreografů. V roce 2015 slaví 20 let své existence. Yvona Kreuzmannová (vůdčí osobnost Tance Praha) patří ke spoluzakladatelkám sítě v roce 1996 a působí nyní ve funkci „Associate Director“. Od roku 2011 je Tanec Praha reprezentován v Aerowaves také Markétou Perroud, uměleckou spoluředitelkou. S Yvonou Kreuzmannovou se dělí o jeden hlas.

Více informací naleznete na www.aerowaves.org a www.me-sa.cz.

CZ umělci/soubory v TOP20 Priority Companies – nyní Aerowaves Twenty:
2001 – Kristýna Lhotáková & Ladislav Soukup
2003 – Robert Tirpák a Helena Arenbergerová
2004 – Věra Ondrašíková
2008 – DOT504/Anton Lachky
2009 – DOT504/ Josef Fruček & Linda Kapetanea

2011 – Tereza Hradilková a Einat Ganz
2013 – Andrea Miltnerová, ME-SA/ Peter Šavel & Stano Dobák
2014 – Spitfire Company, Tereza Ondrová & Peter Šavel
2015 – ME-SA / Martina Lacová & Stano Dobák
2016 – ME-SA / Renan Martins de Oliveira

Let_Me_Die_in_My_Footsteps_Peter_Snadik_MG_2735

Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..