Dvě nominace na Ceny Divadelních novin pro inscenace Experimentálního prostoru NoD

Na letošní Ceny Divadelních novin byly nominovány dvě inscenace ze stálého repertoáru Experimentálního prostoru NoD. Za režii a choreografii k inscenaci Peklo – Dantovské variace byli v kategorii Alternativní divadlo nominováni Jan Nebeský a Václav Kuneš. Za námět a choreografii inscenace Proces v kategorii Taneční a pohybové divadlo byla nominována Dora Sulženko Hoštová.

 

 

Za režii a choreografii k inscenaci Peklo – Dantovské variace byli v kategorii Alternativní divadlo nominováni Jan Nebeský a Václav Kuneš. Za námět a choreografii inscenace Proces v kategorii Taneční a pohybové divadlo byla nominována Dora Sulženko Hoštová. Obě inscenace můžete vidět již příští týden v NoDu. Nebeský – Trmíková – Prachař & 420PEOPLE & NoD: Peklo – Dantovské variace Soubor současného tance 420PEOPLE, herec David Prachař, režisér Jan Nebeský a scénáristka Lucie Trmíková společně inscenují Peklo, představení inspirované Božskou komedií Dante Alighieriho a tématem krize středního věku. Tragikomedie o souboji se životem mírně za zenitem. Hudba a tanec v kolotoči nudy, lenosti a apatie. Peklo není místo, je to stav duše! V hlavní roli hořkosladkého podobenství o souboji se smutkem, nudou a leností, které se vkrádají do lidského života po uplynutí jeho první poloviny, se představí David Prachař. Jedná se již o druhé představení, kde se na divadelní scéně setká se souborem 420PEOPLE. Brilantní herecké mistrovství, prvotřídní taneční výkony v osobité choreografii, nevšedně pojatý klasický námět, genius loci výjimečného místa … Peklo – Dantovské variace slibuje mimořádný divácký zážitek!

5617c6e09d9f3

Všechno, co jste chtěli vědět o tanci, ale báli jste se zeptat. Proces v tomto případě není „Kafkův“, ale tvůrčí. Pohled na vznik představení z různých úhlů, po vrstvách. Málokdy diváci přemýšlejí o tom, co stojí za hotovým představením. Co by se ale stalo, kdyby sledovali proces jeho vzniku, ukazuje inscenace Proces v NoD. Jednotlivé pohyby, pokusy, samotný pohyb, pak i zvuk, tréning opakování, pilování detailů. Proces je také o tom, jak by taneční představení nemělo vypadat: „Bez příběhu, bez emocí, beze smyslu…bez humoru, bez režie, bez nadhledu… Trapný, nudný, dlouhý… Prázdný, nahý, krátký… Bez konce a bez názoru. Pořád málo a přesto příliš a moc,“ říká autorka Dora Hoštová, která v inscenaci také sama tančí.

5617c6e09d223

 

Slavnostní vyhlášení Cen Divadelních novin  –  čtvrtek 15. října 2015.

 

Foto:archiv NoD

Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..