Král slunce miloval balet

Víte, že….

 

 

Ludvík XIV. chtěl vytvořit z Francie velké kulturní centrum a napomáhal rozvoji umění.   V roce 1661 založil Královskou taneční akademii a  v roce  1653 tančil roli boha Slunce Apollona v Baletu noci, který trval neuvěřitelných 12 hodin. Tato role mu vynesla přezdívku „král slunce“.

Ludvík byl vzdělaný  muž se smyslem pro vznešené vystupování a kultivovaný projev.  Miloval hudbu a balet. Sám se baletu v mládí intenzivně věnoval a tančil velmi dobře. Jeho první veřejné vystoupení bylo ve velkolepém Baletu Noci,  ve kterém hrál boha Apollóna.  První představení Baletu noci, reprízované záhy ještě pětkrát, se hrálo v Louvru v Salle du Petit-Bourbon 23. února 1653.

Balet noci byl především ukázkou dvorského tance, králův taneční mistr a tanečník Pierre Beuchamp se ujal zpracování náročné choreografie.

Ludvík byl výborným tanečníkem, opakovaně se objevoval v dalších dvorských baletech. Svědčí o tom dochované kresby a grafiky.

Velkou podporu tanci projevil založením Académie  Royale de Danse v roce 1661. Žádný z panovníků před ním ani po něm nevyužil tance jako politického nástroje.

kral

 

Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..