Lucy Guerin zahájila Festival Tanec Praha

Australská hvězdná choreografka v Praze!

 

 

 

2. června 2014  proběhlo slavnostní zahájení Festivalu Tanec Praha v divadle Ponec.  Lucy Guerin, která je považována za jednu z nejvýraznějších osobností australského tance, navštívila Prahu a diváci měli možnost shlédnout její  dílo „Conversation Piece“. Lidé a iPhony. Jaká bude komunikace mezi nimi?

Mnozí  lidé si dnes komunikaci bez smartphonů ani nedovedou představit. Na jedné straně jsou telefony potřebné, usnadňují život a sbližují, na druhé straně izolují. Dokáží lidé najít tolik potřebnou harmonii mezi užitečným a nebezpečným?  Kam povede technika naši civilizaci? Zastavíme se včas?

Na začátku představení „Conversation Piece“ vidíme, jak lidé hovoří s iPhony,   několik postav  stojí vedle sebe, (mohlo by jich ale být  třeba i sto), každý mluví sám se sebou a vzájemně se nevnímají. Pokud by se tak někdo nezávisle zadíval, musel by mít dozajista pocit, že se naše civilizace už asi nadobro zbláznila.

stažený soubor

Lucy ztvárnila čtyři situace. V první je člověk natolik zaujatý svým smartphonem, že nevnímá a ani nedává pozor na člověka, kterého má  vedle sebe, a to dokonce ani v okamžiku, kdy se mu děje zločin, kdy mu dotyčný chce ublížit, možná snad i zabít…

Lucy-Guerin-Conversation-Piece-7-Brett-Broadman-Photography

Druhá situace nám přiblíží mladého muže, který se zoufale snaží navázat kontakt s dívkou, ale ona ho jen stěží vnímá, vnímá totiž více svůj smartphone.  Nakonec dívka  naštvaně odchází se slovy, že je nezávislá. Mohou takhle lidé navazovat  známosti?

Ve třetí situaci je tančící kreativní dívka, jiná osoba se ji snaží napodobit, ale zdaleka jejích kvalit nedosahuje. Tak je jednodušší tanečnici odsoudit, vysmát se. Dalo by se říct, že lidé, kteří naprosto  a do hloubky propadli smartphonům jsou kreativními lidmi spíše rušeni,  vadí jim a stávají se vůči nim agresivní. Kreativní lidé  jsou jaksi  z jiného světa. Která část lidstva bude mít nakonec poslední slovo?

qK9R2Qdt_VYDAl45kS-r1jdtpaeJx-y3lf9LDx_Vwgs

Ve čtvrté  situaci zachycuje Lucy jedince naprosto propadlé technice. Začíná pravděpodobně zemětřesení či jiná živelná katastrofa, už jsou i první mrtví, ale lidé  se nemění, věnují se  dál své obvyklé činnosti se smartphony. Nakonec ale umírají i oni. Jedině smartphony  vysílají ještě chvíli po katastrofě, než dozní i jejich zvuk.  Opravdu takhle skončíme? A je to nutné?

uSNrahZcwh77md7z9VoGeVHkQcCBq9j7y35yTPw2wmg

Divák, poněkud zaskočený takovými možnými konci, s úlevou pozoruje dokonalé pohyby tanečníků. Snad by v představení se třemi herci a třemi tanečníky mohlo být více tance, protože tanečníky  je radost sledovat, člověku se nechce odcházet.

„Conversation Piece“ má hlubokou myšlenku, není divu, že Lucy Guerin je považována  za zásadní, vlivný a  inovativní hnací motor australské  divadelní a choreografické tvorby.

TP_2014_Lucy_Guerin (2)

 

Eva Smolíková

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..