Twerking? Twerk? Žertujete? Ne, nové slovo zařazené do slovníku!

Twerking, taneční styl, který je už nejméně 20 let známý, vyžaduje sílu a svaly

 

 

 

Twerking je tanec, ve kterém tanečník, obvykle žena, pohybuje v podřepu boky nahoru a dolů, současně  poskakuje, což třese  a pohupuje hýžděmi.  Podle slovníku  Oxford Dictionary Online je twerk sexuálně provokativní tanec.

Začátkem října společnost Oxford University Press oznámila, že opět aktualizuje  slovník  současné angličtiny, Oxford Dictionary Online. To není tak neobvyklá událost, přibližně 1000 nových slov je každý rok zahrnuto  do tohoto slovníku. Oxford Dictionary Online odráží naši současnou  potřebu využívat to či ono určité slovo.   A proto požadavky na přijetí jsou mnohem volnější než do Oxfordského anglického slovníku. Poslední aktualizace ovšem  způsobila hodně pláče a skřípění zubů, neboť slovo “ twerk “ bylo  uznáno jako nové slovo hodné zařazení…..

Snad většina lidí ani nechápe toto slovo, vlastně snad ani nikdy neviděli nikoho tančit twerk (včetně těch, kteří sledovali výkon Miley Cyrus na VMA (Video Music Awards.) Internet je jednoduše  globální mozek lidstva a má sklon odmítat všechno, co nechápe.

Nicméně je nutné vysvětlit,  že to správné pochopení v našem kolektivním vědomí, co je to twerking,  je z velké části zaviněno Miley Cyrus, o které toho bylo již mnoho napsáno. Miley se proslavila šokujícím   vystoupením během  udělování cen MTV, které  sklidilo tvrdou kritiku pro svůj silný sexuální podtext.  Možná by předčilo i slavnou Madonnu. Kam asi zpěvačky ještě zajdou? Je ale pravdou, že její poslední klip, kde zpívá nahá na demoliční kouli vyvolal rekordní zájem. Skladbu „Wrecking Ball“ zhlédlo za jedinný den přes  19 milionů lidí. Magazín Time zařadil Miley Cyrus  mezi 100 nejvlivnějších lidí světa. A Miley umí twerking.

 

Twerking je nejméně 20 let starý. Tanec vyšel ze scény v New Orleansu, zřejmě z hip hopu. Popularita tohoto tance se rozšířila po celé Americe v nočních barech a striptýzových klubech. Zvyšující se počet hip hopových  a   r´n´ b umělců ještě  podpořil tuto popularitu. Beyonce, Justin Timberlake a Miley Cyrus maximálně pozvedly vlnu zájmu o twerking.

Miley Cyrus  předvádí twerking

Od té doby ti, kteří uměli  tento styl, přitahovali  více a více pozornosti.   Instruktoři tohoto tanečního stylu  mají více než 390 tisíc vážných zájemců  na svém kanálu YouTube. Instruktážní videa  „Jak tančit Twerk“ zhlédlo více  než 13 milionů diváků.  Je tedy pádný důvod, proč toto slovo přidat do slovníku současné angličtiny.


Přes reputaci twerku jako velmi sexuálního tance, se nedá říct, že by se člověk  cítil nějak zvlášť sexy, když se zoufale snaží udržet své svaly pod kontrolou tak, aby nespadl. Zdá se, že musíte mít svaly pevné jako žula.  Právě takovou zátěž pro zadní část těla představují taneční styly jako  jamajský dancehall, reggaeton z jižní ameriky a brazilská samba (všechny jsou mimochodem ve slovníku).

Twerking, stejně jako mnoho jiných nových tanečních  stylů, byl zpočátku zamítnut. Například portorikánská politička Velda González kdysi vedla kampaň proti tanci reggaeton. Viděla tento tanec jako ponižující pro ženy,  protože tu   byla žena vnímána jako kořist. Jestli chceme opravdu být objektivně pobouřeni tím, že ženy představují v tanci kořist, pak lze také očekávat odpor  proti tanečnímu stylu paso doble, ve kterém muž převezme roli toreadora a žena je jeho býk, nebo kořist, chceme-li.

Rasy a sociální třídy sehrávají svou úlohu při tanečních kreacích.  Tyto tolik diskutované tance mají černošský původ a jsou pravidelně popisovány jako  sexuální, zvířecí, nekulturní. Mnoho tanečních stylů má své kořeny v afrických tancích, které po staletí uctívají nebo oslavují dobrou  kořist.  Ačkoli záměr těchto tanců se může v jiné kultuře změnit, taneční styl zůstává a právě tak i sexuální náboj v nich obsažený.

A tanec, stejně jako jazyk, se neustále  mění a vyvíjí.  Lidé představovali  kořist v tanci po celém světě dříve, než jsme tento styl nazvali  twerking.  Tak proč tolik křiku?

Taneční magazín

20 komentářů u „Twerking? Twerk? Žertujete? Ne, nové slovo zařazené do slovníku!“

  1. ale ví:) nejde o zadek, můžeš být plochá jako deska. jde o procítění, o to, jak se dokážeš hýbat a jak vnímáš pohyby svého těla, okolí. to všechno utváří celkový dojem. já sama měřím 160 cm a vážím 45 kilo a musím říct, že jsem se twerkovat naučila a teď m to fakt jde:D takže: FAKT NEJDE O MALÝ ZADEK

 1. Od září 2014
  Twerk v Kamenici nad Lipou
  V taneční a pohybové škole kamdance
  Facebooková stránka kamdance

 2. Zdravím,
  moc ráda bych navštěvovala lekce twerku a nejsem sama. V souvislosti s tím se chci zeptat, kdy otevřete lekce v Pardubicích nebo Hradci Králové, když je tu psáno, že se připravují?!
  Díky 🙂

  1. Přesně tak, stále hledám lekce v HK a nic nemůžu najít. Už jsem psala do jedné taneční školy, tak uvidíme, co odepíšou 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..