Jedinečný Gangnam Style je světová senzace

Song Gangnam Style od hip-hopového umělce jménem Psy se stal kulturním fenoménem.

 

 

 

Song Gangnam Style od hip-hopového umělce jménem Psy se stal kulturním fenoménem.

 

Kdo by řekl, že jihokorejský tanec zasáhne i mezinárodní zprávy? Hip-hopový umělec Psy boural svým videem žebříčky hitparád,  svým surrealistickým tanečním stylem inspiroval spoustu imitací i  parodii.

Na tanečním festivalu v Soulu byla nedávno předvedena celá škála různých tanečních stylů napodobujících  Gangnam Style. Na Novém Zélandu baletní režisér Ethan Steifel a tanečník a choreograf Johan Kobbog právě uveřejnili hru Giselle s tvůrcem Psy místo hlavní taneční hvězdy Adolpha Adama. Na Filipínách zase tisíce vězňů přivedly k dokonalosti svou vlastní poctu tomuto videu tím, že přijaly tanec jako osobní rehabilitaci a fyzický trénink. (Taneční teoretik Rudolf Laban, který na počátku 20. století organizoval masové amatérské hnutí a prosazoval myšlenku, že svobodné a elegantní tělo je cestou k svobodě ducha, by byl jistě potěšený.)

Gangnam Style je jedinečný. Stal se kulturním fenoménem. Jihokorejský  hip-hop představuje nepřehlédnutelnou obrovskou sílu  už od 90. let.  Vláda aktivně podporuje tanec coby klíčovou uměleckou formu  a sponzoruje národní soutěž, která se koná každý rok a kde je možné vidět nejlepší korejské tanečníky. Vláda vyzvedá do popředí skupiny, které vloží do svého tanečního projevu výraznou korejskou „příchutˇ.

Hip hopový  Gangham Style je barevná postmoderní fantazie.  Staví vedle sebe tradiční korejskou citeru a zároveň tlukot elektrické hudby.  Je to jako spojení baletu, hip-hopu a  Tai Chi, vskutku jedinečná kombinace. A také samozřejmě obsahuje svou vlastní unikátnost. Bláznivě výbušná energie, pulzující radost, neuvěřitelné kombinace, ať už barev, či kostýmů, účesů, typů tanečníků, situací. Divákovo oko se nenudí ani na chvilku.  Videa nabízí také notnou dávku humoru “naservírovanou”  s vážnou až posmutnělou tváří zpěváka Psyho.

Je ještě nějaký styl v historii tance, který by se dostal tak daleko? Gangnam Style absorboval celou škálu barev, stylů a kombinací a oběhl téměř celý svět.

Eva Smolíková

 

 

 

Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..