Martha Graham (117) a Google

Martha Graham, jejíž jméno se stalo synonymem “moderního” či “současného” tance, je oslavována v nejnovějším logu Googlu, označujícím její 117 narozeniny

Choreografie Marthy Graham ztělesněná logem Googlu

Martě Graham, jejíž ‚zuřivý‘ taneční projev zanechal celosvětové dědictví, by letos právě bylo 117 let.

Martha Graham, americká tanečnice a choreografka, jejíž jméno se stalo synonymem “moderního” či “současného” tance, je oslavována v nejnovějším logu Googlu, označujícím její 117 narozeniny.

V propracovaném kousku animace, je kresba tanečnice, která předvádí sérii úderných, Grahamovských pohybů, aby hláskovala šest písmen názvu tohoto internetového vyhledávače.

Grahamová, jejíž vliv na moderní tanec byl přirovnán k dědictví pabla Picassa a Franka Lloyda Webera v jejich sférách činnosti, zemřela ve svém domě na Manhattanu v roce 1991 ve věku 96 let.

Přesto si své místo v pantheonu velkých uměleckých revolucionářů 20. století pojistila již dlouho předtím. Je jí připisováno vytvoření nového kodifikovaného tanečního jazyka, který smetl tradiční formy a našel si pevné místo jako stálá alternativa ke starší baletní tradici.

Podle magazínu Time: „Její zuřivá choreografie někdy ohromila a někdy vyděsila, ale ztělesnila v ní celý moderní tanec – arogantně a okázale.“

Od počátku oprávněně uznávaná jako velká tanečnice, dcera lékaře Viktoriánské éry, zabývajícího se duševním zdravím, narozená v Pittsburghu, tančila až do pozdního věku a pódia opustila v 75 letech, když odtančila své poslední vystoupení v roce 1969.

Jako choreografka zpracovala více než 180 děl, hledíce později závistivě na mladé tanečníky a tanečnice, pohybující se v jejím vlastním stylu, založeném na kontrakci a uvolnění těla.

Její dědictví žije dále v technikách používaných tanečními soubory po celém světě, včetně Martha Graham Dance Company, jež pokračovala v rozvoji moderního tance od svého založení v roce 1926, často nacházející inspiraci pro svá díla v současných společenských a politických souvislostech.

 

 

 

 

 

 

Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..