Rozhovor s moderátorem ZDEŇKEM VRBOU

Vykřesal byste ze sebe tanečníka?

„To je taková hypotetická otázka“,říká Zdeněk.

Zdeněk Vrba – moderátor

1. Co Vy a tanec?

„Tanec mám rád, je to nádherný sport. Chodil jsem do tanečních dvakrát, mám k tanci opravdu kladný vztah.

Navíc jsem odehrál jako DJ přes 3000 diskoték.“

2. Chodíte někam tančit?

„Rád si zatančím, když je příležitost.  Mám tak „nabitý program“, že někdy třeba jeden den tančím, druhý den hraju tenis a pak večer jedu moderovat Noční proud. Ale jinak jsem pasivní účastník tanečních akcí. Uvádím rád taneční soutěžní programy.“

3. Nemáte chuť, když stojíte coby  DJ  za mixážním pultem, skočit na parket mezi lidi a pohybovat se v rytmu hudby, místo stání za pultem?

„Já se za pultem pohybuji, nezapojuji se do tance na parketu, ….ale ano, ….pohybuji se. Např. při přímém přenosu z Ambasadoru, bylo nás tam sedm moderátorů, já jsem nedělní, z těch sedmi jsem se pohyboval nejvíc.
Při BONEY M GROUP PÁRTY jsem se ale do tance zapojil.
Při disko to nejde, nemohl bych mixovat, ale lákalo by mě to.“

4. A co říkáte na profesionální tanec?

„Ale líbí se mi, určitě. Mám rád taneční studio BUFFO, byl jsem i na baletu. Jsem příznivcem tance, i divadlo je mi blízké.  Ale já jsem jinak zaměřený.
Celkově – tanec mám rád, obdivuji ty lidi, zmiňuji je ve svém programu.“

5. A co seVám při tanci nelíbí?

„Nelíbí se mi běžný  tanec, hrozně se mi nelíbí stereotyp – jedna póza celý tanec. Mám rád, když se lidi snaží vyjádřit to, co je v té písničce, i  vystihnout text písničky.“

6. Co se Vám nelíbí u „profi“ tance?

„Nejsem takový odborník, abych je posuzoval. Nemám rád vulgaritu, také preferuji originální záležitosti.“

7. Přitahuje Vás více tradice nebo originalita? Baví Vás, když se styly prolínají a hranice mezi nimi se bourají?

„Raději originální mix, zajímavý, včetně zajímavého kostýmu.“

8. Co „Stardance“?  Sledujete takové pořady?

„Ocenil jsem „Stardance“, Když hvězdy tančí, sledoval jsem to. Když jsem se nemohl dívat, nechal jsem si tyto pořady nahrávat.“

9. Vzal byste ve „Stardance“ roli tanečníka?

„Nejsem natolik dobrý, abych to zvládnul. Těžké rozhodování, lákalo by mě to, ale zase na druhé straně jsem „soudnej“.“

10. Tanec je hlavně trénink a trénink. Vykřesal byste ze sebe tanečníka?

„To je taková hypotetická otázka. Jsem dříč, asi bych k tomu přistupoval s tím, že je to dřina a dokázal bych to. Ale muselo by to být o dvacet let dříve.“

11. Poznáte u „profi“ tanečníků únavu, námahu při vystoupení?

„Ne, nepoznám.“

12. A co je ve Vaší profesi nového?

„Oslavili jsme 20 let Nočního proudu, byl to 4-hodinový přenos, objevilo se tam 25 známých interpretů, i Karel Gott. Jsem producent kulturních programů Zahrada Čech, s Pavlem Rothem se podílím producentsky. “

Ať se Vám daří a děkuji za rozhovor.

 

Eva Smolíková

 

Rozhovor s písničkářem MIROSLAVEM PALEČKEM

Rozhodli jsme se s mým kolegou Michaelem Janíkem,
že budeme sedět při vystoupeních jako pecky. A dospěli jsme k rozumnému rozhodnutí.

 

 

 

Miroslav Paleček – český písničkář

1. Asi máte k tanci blízko, když zpíváte, nebo ne?

„Ne, nemám. Rozhodli jsme se s mým kolegou Michaelem Janíkem, že budeme sedět při vystoupeních jako pecky, bylo nám tenkrát 24 let a vidíte, že už tehdy jsme dospěli k rozumnému rozhodnutí. Nikdy jsem k tanečnímu pohybu moc netíhnul. Jsem rád, když záleží víc na textu a na sdělení. Pro mě se v současné době využívá příliš mnoho světelných efektů, kostýmů a laserových show. pro mě je důležitý obsah.“

2. Kdybyste třeba v nějakém pořadu dostal za úkol zatančit, jaký styl byste si vybral?

„Zapřel bych se a netančil bych a netančil. Ale, ….. mám za sebou taneční pro pokročilé. Málokdy se na taneční parket dostanu, ale mám rád walz. Mám ráda ten kontakt, to nepatří mezi partnery.“

3. Upřednostňujete improvizaci- nějaké to disco, kde se každý vlní, jak chce nebo se Vám více líbí choreografie, natrénované a vyškolené pohyby?

„Nemám rád tance, když každý dělá, co chce a nejde mu to. Už proto, že já sám to neumím. Na mě je opravdu směšný pohled. Ale rád se dívám na dívky, když jim to jde.Ale jinak – nesmyslné natřásání se mi moc nelíbí.Mám raději jive, rock’n’rolly, tango. tango se mi líbilo moc, tam bych kontakt vyhledával.Nejdou mi pod vousy umělé a křečovité úsměvy při závodních tancích.Ale mám rád divadelní gesta.“

4. Takže máte raději vyškolené pohyby?

„Pohled na tančící pár by měl dělat ladný a estetický dojem. Diskotéka mi to až na pár výjimek neposkytuje.“

5. A chodíte na diskotéky?

“Nerad tam chodím.“Nepokecám si“, je tam hluk a tak dál.“

6. Při tanci i zpěvu musí být člověk soustředěný. Stalo se Vám někdy, že jste měl „okno“? A jak jste to řešil?

„Tak to se stane, hraju živě – to mám nejraději. Když zapomenu text – neřeším to. texty znám, mám je pro jistotu před sebou, a když zapomenu otočit list, nebo zapomenu text, přestanu zkrátka zpívat a posluchačům to vysvětlím. Člověk by měl mít určitou pokoru, když jde na jeviště, nesmí to brát jako samozřejmost. Hraju to už po padesáté, tak co… A právě to se vymstí.“

 

Souhlasím a díky za rozhovor

 

Eva Smolíková

 

Rozhovor s PETREM SALAVOU, zakladatelem klubu Amfora

„Ddokážu si taneční soutěž s mojí účastí představit, ale bude lepší, když budou soutěžit jiní…“

Petr Salava – moderátor, scénárista, producent a DJ, zakladatel klubu Amfora


1. Býval jste DJ, asi máte k tanci blízko, nebo ne?

“Užil jsem hodně tance, odehrál jsem asi 5000 diskoték. Zažil jsem tu krásnou dobu, kdy lidé chodili opravdu tančit a bavit se, ne jako teď. Jsem rád, že jsem to zažil.“

 

2. V čem je hlavní rozdíl mezi dnešní discotékou a tou dřívější?

“Nehráli jsme non-stop, dělali jsme přestávky. Lidé tančili opravdové tance, někdy i formace a diskžokejové mluvili a byli baviči.“

3. Nejdete si nikdy zatančit na parket na discotéce?

“Já už teď nejsem DJ z povolání, už to nedělám naplno. Na pomalé skladby jsem chodil, ale jinak jsem byl pořád za pultem, nemohl jsem tančit, přestože jsem často chtěl…“

4. Baví Vás sledovat tančící lidi?

“Dívám se rád na klasické tance. Sledoval jsem StarDance, byla to už třikrát velmi dobrá soutěž. Myslím, že u nás pomohla oživit společenský tanec a zase vzbudit zájem.“

5. A Vy sám nechodíte nikam tančit?

“Tančím jen, když je nějaká „rozjetá společnost“. Mám rád spíš sport, tanec pro mě není tím správným sportem, i když je to určitě dřina. Líbí se mi, když lidé mají „tanec v krvi“. Také rád sleduji profíky jako je Madonna a její show, nebo americké muzikály.“

7. Ale tanec, to je především trénink, pořád to zkoušet, zkoušet. Co třeba Star Dance? Kdybyste byl v soutěži a dostal úkol zatančit třeba ……

“Kdybych dostal úkol, … ve Star Dance……no…. zakousnu se do toho a dokážu to. Víte, já nejsem úplně nadaný na jednotlivé sporty, ale sport mám rád, lyžovat jsem například začal až ve čtyřiadvaceti letech, ale lyžuji docela dobře. Vydřel jsem to. Zkrátka, dokážu si soutěž s mojí účastí představit, ale bude lepší, když budou soutěžit jiní…“

8. Vidíte v tanci spíše radost nebo spíše dřinu?

“No, byla by to pro mě role, úkol, dřina. Ale kdyby to lidi nevěděli, že cvičím nějaký číslo a pak jim něco předvedl a šlo by mi to jako, že“samo“, asi by mě to těšilo.“

9. Jasně. To je asi přirozená a upřímná odpověď. Co máte teď rozpracované, co chystáte?

“Jsem hodně všestranný, jednou moderátor, jindy scénárista, producent, režisér, DJ, před sebou mám teď asi 80 naplánovaných akcí. Rád plánuji hodně dopředu, dělám vše s velkým předstihem, nevydržel bych dělat jen jednu věc. Teď například intenzivně připravuji velký galaprogram k 35.výročí fotbalové Amfory. Odehráli jsme od roku 1974 už 600 zápasů a pořád jdeme dál. Člověk musí vidět dopředu, tak si to představuji. Asi bych se zbláznil, ráno se vzbudit a říkat si – „tak co budu dneska dělat? “ Ale na druhou stranu – je toho až moc, 80 akcí nasmlouvaných rok a půl předem. Vidím teď pracovně až do konce roku 2010 a čas pak hrozně letí…“

To bych řekla. Přejeme Vám, aby Vám všechny akce vyšly. Děkuji za rozhovor.

Eva Smolíková

Rozhovor s EDUARDEM HRUBEŠEM

Skrytý a hlavní důvod, proč se zajímám o tanec – krásná tanečnice!

Eduard Hrubeš – konferenciér, moderátor, hudebník, scénárista a režisér

Tento studovaný kameraman a filmový režisér (absolvent FAMU) je kromě svého dlouholetého moderování  také velmi dobře znám coby bývalý umělecký vedoucí, trumpetista a bendžista souboru netradiční dechovkové kapely Velkopopovická Kozlovka.

V ostravskémtelevizním studiu moderoval úspěšný televizní pořad České televize Neváhej a toč!, nicméně jeho dávná moderátorská kariéra zahrnuje i druhdy velmi oblíbený televizní pořad z roku 1968 Pokus pro dva, kde úspěšně působil ještě coby konferenciér. V současné době moderuje i v rozhlase.

Zajímáte se o tanec?

No, tato otázka pro mě nemá v podstatě  řešení – velice jsem míval rád Pražský komorní balet Pavla Šmoka, od nich  prakticky všechno co nastudovali – zejména „Záskok“ jelikož to byla ukrutná sranda a taky tam jednu z hlavních rolí tančila ta nejdelší a nejkrásnější ze sester Asterových. To byl asi ten skrytý,  leč hlavní důvod.  Tudíž – že bych se o tanec zajímal nějak mimořádně a hlavně systematicky, to se tvrdit nedá.

Nikdy jste sám netančil?

Kdysi, jako jinoch, jsem si – pravda – v jednom brněnském antikvariátu koupil zajímavou příručku, uvádějící nezasvěcené do základních tajů tohoto nádherného umění, našprtal  jsem spoustu termínů, převážně francouzských, ale že bych tomu byl jakkoliv propadnul… viz výše.

To čekalo až na další generaci – v současnosti tančí moje neteř Pavla Kratochvílová – Hrubešová, sóla v baletu ND, díky čemuž jsme se ženou shlédli celou řadu vynikajících představení ve Zlaté kapličce a upřímně obdivovali tuhle náročnou disciplínu, ale obávám se, že teď nějaký čas budeme mít zase trochu pauzu, Pavlínka má miminko. V éře tanečních jsem měl ze všech tanců nejraději Jive, protože to zavánělo Amerikou a taky se tančilo odděleně, byť jsme se při tom ukázněně drželi za ručičky. Jako partnerku jsem měl spolužačku, která byla štíhlá i ohebná jako proutek a v důsledku toho taky tančila jako pírko. Oba už jsme v letech  a obávám se, že  vedle někdejší křehké až éterické bytosti bych si dnes nejspíš připadal jako tečna ke kružnici.

Takže si nechodíte nikam zatančit?

Tančit nechodím a ve společnosti se, když nedej bože začnou hrát k tanci, doslova děsím představy, že  by si pro mně při dámské volence mohla některá z voliček přijít. Ze společenského tancování mě už krátce po svatbě  vyléčila manželka – je to dominantní osobnost – naneštěstí hlavně v tom tanci – marně se vzpírám její vůli a nepomáhá ani, když jí každou sudou minutu připomínám: …Dafné, už mě, k sakru zase vedete!

Cha cha…

Co by tanečníci podle Vás opravdu neměli předvádět?

Co by tanečníci měli a neměli předvádět, to si netroufám definovat. Vedle klasických představení – viděl jsem  pár  choreografií velice moderních – a nestačil jsem zírat. V Holandsku dokonce musel celý balet hodinu strašně rychle pobíhat po jevišti – což by ještě nebylo až tak hrozné – ale všichni byli navlečení do růžovoučkých molitanových skafandříků, takže vypadali jako malá roztomilá prasátka. To vedro muselo být k padnutí, ale úspěch byl grandiózní! Došlo mi, že vývoj se zkrátka zastavit nedá ani zde – někdy – v jiných případech – mám ale zase trochu problém pochopit, proč choreografové s těmi chudáky tanečníky musí za každou cenu hlavně mlátit o zem. Mimořádně silným zážitkem ale pro mně bylo, když jsem zažil velice avantgardní scénické zpracování Ravelova Bolera, které se skupinou hendikepovaných dětí, doplněnou členy baletu v Ostravě nastudoval šéf Igor Vejsada. To byl neuvěřitelný a burcující zážitek! Balet žije a možnosti jsou bez konce.

 To máte určitě pravdu. Možnosti v tanci jsou bez konce. V tanci člověk tak snadno udělá chybu. I v životě.Máte v kariéře něco, co byste chtěl vrátit zpět?

Tak vrácení klíčových okamžiků v životě –  asi nebudete kouzelný dědeček, co za dobrý skutek splní i nemožné?

….. no tak, kdo ví … Je třeba věřit …

… a tak myslím, že je zbytečné řešit co bych eventuelně chtěl vrátit a hlavně jestli vůbec! Některé momenty asi ano, některé až tolik ne, ale každopádně po tom návratu do minulosti bych zase štandopéde uháněl do naší tolik pestré současnosti – čekat třicet, čtyřicet roků na penzi, to už bych podruhé nechtěl.

No tak to Vám ráda věřím.

Všichni mudrci i národohospodáři nás konec konců svorně vybízejí, že koukat se má spíš kupředu – byť by se ten pohled nejevil bůhvíjak  optimisticky.

Rozhodně ano. A co chystáte v budoucnosti?

Jestli bych si ještě v budoucnu chtěl s něčím začít?Asi by to nebylo nic v souvislosti s tancem. Na rozdíl od golfu, s tancováním se nejspíš nedá začít v penzijním věku, takže nic revolučního už v tomhle směru  neplánuji.

Škoda. Nevíte, oč přicházíte.

Ale je tu – naštěstí – další generace – obě naše vnučky už dva roky  pilně chodí tancovat Flamenco, to je teď ostatně velká móda, a navíc krásná, tajůplná a romantická. Pokaždé se těšíme, když pořádají akademii a jako rodina si to pak ohromně užíváme – ta menší, šestiletá Ema, je zatím sice tak o půl taktu pozadu za tou větší – Adélkou – ale protože většinou tancuje hned vedle ní – stačí letmý pohled a už je zase v rytmu. Tady dokonce trošku váhám – co jsem tak viděl ukázky flamencových skupin ze slunné Hispánie, uplatní se tam i chlapi v letech, přisouzena je jim povětšině úloha snaživých dobyvatelů, kteří ovšem narážejí na urputný vzdor ze strany hrdých a nepřístupných tanečnic, stíhajících je, z důvodů mně poněkud vzdálených, zdrcujícími pohledy, plnými vzdoru a odmítání.  Ale neušlo mi, že ti snaživí chlapi  v těch bolerech mají břišní partie vtipně staženy šerpou, tancují převážně s rukama nad hlavou – což zeštíhluje – a kromě toho mají ještě figuru prodlužující kramfleky na botách, což zeštíhluje taky. Nejsem si teď jistý, ale na tohle bych se možná dal i navzdory věku. Taky umím pár akordů na kytaru a takové to nervózní drnkání pravou rukou všem prsty, zvané „rasgado“. Tak nevím!

No tak přece něco. A pak, že nic nechystáte a neumíte, tak možná za nějaký čas půjdu na Vaše vystoupení!

Děkuji za rozhovor a třeba se uvidíme i na tanečním parketu!

 

Eva Smolíková