Hlasohled 2024

Na umění jako hybatele sociálních změn se zaměří konference Hlasohledu

Celodenní konference s názvem „Sociální umění, které mění svět“ představí 9. listopadu v Centru DOX široké spektrum uměleckých projektů a příkladů dobré praxe z Čech, Polska, Holandska i daleké Burkiny Faso. Otevře tak stále dostatečně neprobádané a málo akcentované téma využití umění a jeho zásadního dopadu na životy lidí po celém světě. Ať už se jedná o pomoc lidem v oblastech zasažených válkou prostřednictvím terapeutické divadelní práce, podporu budoucích lékařů storytellingem, zvýšení kvality života seniorů pomocí pravidelného tance, zpracování tématu dětské hospicové péče uměleckou cestou či prevenci závažných patologických jevů v dětských kolektivech. „Naším cílem je dlouhodobě propojovat svět umění a sociální sféru. Na letošní konferenci se setkají umělci z divadelních, tanečních, hudebních i výtvarných oborů, kteří se nad rámec svých uměleckých aktivit věnují i práci s nejrůznějšími skupinami sociálně potřebných či preventivním programům,“ vysvětluje Ridina Ahmedová, zpěvačka a zakladatelka pořádajícího sdružení Hlasohled. Na konferenci vystoupí například performerka, tanečnice a choreografka Markéta Vacovská, herečka Markéta Holá, pedagožka a performerka Hana Turečková Polanská, herec Robert Janč, holandský sbormistr, hudebník a beatboxer Sven Keet, vězeňská kaplanka Vendula Glancová nebo režisér a dramatik z Burkiny Faso Paul Pingdwindé Zoungrana.

Na závěr konference bude ve světové premiéře promítnut film Umění a trauma (Arts et Trauma) Delphine Yerbanga a Paula P. Zoungrany. Snímek představuje práci umělců s lidmi, kteří zažili teroristické útoky v Burkině Faso. Nabízí jedinečnou zkušenost ve formě terapeutického divadla, které pomáhá lidem integrovat zážitky války a vracet se do běžného života.

Vstup na akci je po předchozí registraci zdarma. Více informací a registrace jsou k dispozici na www.hlasohled.cz.

Umělec, výzkumník, režisér a dramatik Paul Pingdwindé Zoungrana z Burkiny Faso pomáhá v projektu „Art et traumatisme“ spojením umění a psychologického přístupu k traumatům vysídlenců a válečných přeživších. Klade si za cíl podporovat dialog mezi různými sociálními vrstvami a etnickými skupinami, zvyšovat povědomí o potřebě žít společně a posilovat soudržnost mezi různými komunitami. Několika moduly terapeutických uměleckých dílen a terapeutickou formou divadla s názvem „Léčba odvahy“ prošlo během několika měsíců více než 3 000 účastníků, kterým pomohl léčit zranění duše a zvýšit psychickou odolnost. Tomuto projektu je věnován i zmíněný film Umění a trauma.

Projekt West Side Story evangelické farářky a vězeňské kaplanky Venduly Glancové vznikl během roku 2023–2024 v ženské věznici Světlá nad Sázavou a mužské věznici v Příbrami. Zkrácená verze slavného muzikálu o válce gangů Žraloků a Tryskáčů je parafrázována rvačkou Romů a „bílých“ v nejmenované české věznici. Témata viny, snahy o nápravu života, přetnutí koloběhu zločinu a trestu doplňuje zásadní téma vězněných – motiv fatální odtrženosti mužského a ženského světa, přiznaný formou práce s videozáznamem a videomostem po skončení premiéry mezi oběma skupinami účinkujících. Autorka ve spolupráci s bývalým choreografem Národního divadla Zdeňkem Prokešem zapojila především klienty Specializovaného oddělení věznice pro léčbu závislostí a zkoumala terapeutický dopad na účastníky projektu na kvalitu jejich dalšího života po propuštění na svobodu. V oblasti českého vězeňství se jedná o skutečně průkopnický postup v práci s vězni. Tématu naděje na dobrý život se věnuje i performerka, tanečnice a choreografka Markéta Vacovská, která působí i jako terénní pracovnice Programu včasné péče v organizaci TADY A TEĎ, o. p. s. v rámci multižánrového projektu na podporu dětské paliativní péče „DĚTI U“. Šest různých zastavení (performativní přednáška, čtení, audiowalk, taneční instalace, zpěv, videoart) performativní procházky mezi usedlostmi Prahy zobrazuje péči o život, umírání a smrt z odlišných perspektiv – z pozice přihlížejícího svědka, rodiče, a nakonec samotného dítěte.

Pravidelné ozdravné setkání s tancem přináší lidem s pohybovým omezením či Parkinsonovou chorobou projekt Dance Well pedagožky a performerky Hany Turečkové Polanské. Ta během své přednášky představí výsledky rozsáhlé studie, ve které je tanec prosazován jako nefarmakologický slibný program pro stárnoucí mozek a jeví se jako vhodná forma intervence na podporu fyzických i kognitivních funkcí a jako možný udržitelný přístup k fyzické aktivitě.

Divadelta herce a zdravotního klauna Roberta Janče pomáhá dětem vypořádat se hravou formou interaktivního divadla forum s aktuálními tématy jako rizika internetu, poruchy příjmu potravy, sexting, šikana či emoční inteligence, zatímco výtvarník Pavel Sterec zkoumá v projektu Snížit kultuře práh, jak setkání s uměním ovlivní život člověka na ulici. Sdílení uměleckých děl se věnuje i slovenský Arthunt, kterého se účastní profesionální i amatérští umělci, kteří věnují svá díla tomu, kdo je schopný je podle indicií najít.

O zvýšení morálních kompetencí budoucích lékařů a jejich schopnosti rozhodovat se v eticky sporných situacích usiluje vypravěčka, lektorka a ředitelka spolku Storytelling CZ Markéta Holá. Výsledkem sběru eticky sporných kazuistik z českého prostředí a jejich analýzy multidisciplinárním týmem je jejich zpracování prostřednictvím storytellingu do příběhů prezentovaných studentům, které následně mohou použít ve své praxi.

Integraci transgender zpěváků do sboru po změně hlasu se na základě vlastní zkušenosti s tranzicí věnuje Sven Keet, holandský sbormistr, hudebník a beatboxer. Náročné výzvy, kterým lidé procházející tranzicí čelí, jsou výzvou pro zpěváky i hlasové kouče. Sven se snaží vytvořit inkluzivní hudební prostředí, kde jsou vítáni všichni bez ohledu na genderovou identitu. Hudbu využívá k sociální integraci zranitelných členů společnosti i polská muzikoterapeutka Dominika Dopierała, zakladatelka komunitní kapely, jejíž členy jsou uprchlíci, lidé bez domova, duševně či neurologicky nemocní.

Hlasohled založila v roce 2006 Ridina Ahmedová s přesvědčením, že hlas je nejpřirozenějším nástrojem každého člověka a zpívání nám může přinášet radost bez ohledu na to, jak dokonale výsledek zní. Hlasohled nabízí semináře, konference a hlasové dílny pro různě pokročilé zájemce s nejlepšími lektory z Čech i zahraničí.  Workshopy Hlasohledu již prošlo přes 8 000 účastníků, jimž se věnovalo na 120 lektorů. Pod společnou střechou Hlasohledu působí také úspěšný projekt Moje tělo je moje, v němž se Ridina Ahmedová věnuje s energií sobě vlastní prevenci body shamingu. Před necelým rokem uvedla pro Český rozhlas oceňovanou autorskou dokumentární sérii „Odpustit?“.

Silvie Marková

pro Taneční magazín

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..