Na západní frontě klid, Zelené koridory

Divadlo X10 uvede novou inscenaci v režii Dušana D. Pařízka

Dušan D. Pařízek znovu režíruje v Divadle X10 a navazuje tak na úspěšnou spolupráci z minulého roku. Nová inscenace se skládá z adaptace kultovního románu Ericha Marii Remarqua Na západní frontě klid a nejnovější divadelní hry Zelené koridory ukrajinské autorky Natalie Vorožbyt. V hereckém obsazení diváci tentokrát uvidí 6 hereček a herců – Gabrielu Míčovou, Antonii Rašilovovou, Lucii Roznětínskou, Jana Bártu, Stanislava Majera a Martina Pechláta. Inscenace bude mít premiéru 16. prosince. Další reprízy následují 17. a 18. prosince.

„Propojit v rámci jedné inscenace dva rozdílné texty, které odděluje necelých sto let, mají jinou poetiku, formu a jazyk, se může zdát na první pohled divoké. Když ale Dušan Pařízek s touhle myšlenkou přišel, uvědomili jsme si, že přesně tohle v Divadle X10 děláme,“ vysvětluje dramaturg Ondřej Novotný. „Romány zhruba první třetiny 20. století, zvláště německé jazykové oblasti, stojí v našem repertoáru vedle současných her a autorských textů. Teď k takovému propojení dojde ve zhuštěné podobě v rámci jednoho večera, což je výzva pro tvůrčí tým i publikum,“ dodává.

Nová inscenace nabízí aktuální otázky o možnostech mírového uspořádání Evropy před sto lety i dnes. Jak se pohled na válku a její zločiny proměnil? Je současná Evropa se svými historickými traumaty schopná vzdorovat imperiální ruské rozpínavosti, nebo je i svojí vlastní vinou doslova impotentní? A jak rozdílné je mužské a ženské prožívání válečných událostí? V tomto tematickém vymezení se budou pohybovat i další projekty Dušana D. Pařízka v Divadle X10, které budou realizovány v letech 2024, 2025 a 2026.

Předchozí spolupráce X10 s Dušanem D. Pařízkem na inscenaci Moskoviáda přinesla divadlu několik nominací a ocenění a v příštím roce se s ní divadlo vydá za hranice České republiky. 28. a 29. 2. 2024 bude Moskoviáda uvedena v německém Berliner Ensemble. Inscenace bude doplněna koncertem polsko-ukrajinské experimentální skupiny Karbido, jejíž součástí je i Jurij Andruchovyč, autor románu Moskoviáda, a autorským čtením z jeho nového románu Radio Noc.

S inscenací Moskoviáda vyjede Divadlo X10 také do ukrajinského Užhorodu na Festival Svobody, který organizuje Divadlo Láska ve spolupráci s humanitární organizací Koridor UA. V jednání jsou uvedení obou inscenací Dušana D. Pařízka v dalších ukrajinských městech.

Divadlo X10 v roce 2024 čekají i další zahraniční hostování. S inscenací Gorgó připravuje divadlo výjezd do lipského nezávislého divadla Schaubühne Lindenfels. V rámci série Y Events se odehrají eventy na mezinárodních festivalech Spring Utrecht v Holandsku a Homo Novus v Lotyšsku.

REMARQUE, VOROŽBYT: NA ZÁPADNÍ FRONTĚ KLID / ZELENÉ KORIDORY

„Každý lepší vládce potřebuje ke své slávě přinejmenším jednu válku.”

Barbora Koláčková

pro Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..