První z hvězdných souborů Letní Letná 2024 je znám!

Slavný francouzský Cirque Inextremiste opět zavítá na Letní Letnou, tentokrát i s hudebníky ze Surnatural Orchestra

První z hvězdných souborů Mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná je oznámen! Návštěvníci si již nyní mohou zakoupit vstupenky na odvážný francouzský Cirque Inextremiste, který doprovodí osmnáctičlenný improvizační orchestr Surnatural Orchestra. Po dobu patnácti večerů ve dnech 15. srpna až 1. září 2024 se mohou diváci těšit na další velkolepou novocirkusovou podívanou. Neuvěřitelná show s názvem PIC se vzpírá gravitaci a jako událost roku sbírá ceny po celém světě. Teď se na ni může těšit i publikum v Praze!

Minimálně jedna ze zahraničních hvězd 21. ročníku Mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná bude z francouzské produkce. Na adrenalinové show s názvem PIC se podílel soubor Cirque Inextremiste, který postrádá pud sebezáchovy a posouvá hranice nebezpečí s každou inscenací o kus dál. Spolu s nimi se na jevišti objeví 18členný orchestr Surnatural Orchestra, který je nejen ve Francii, ale i ve světě známý svým jedinečným přístupem k hudbě a ve svém početném složení dokáže improvizovat od jazzu přes současnou hudbu až po balkánský popík.

Spojením těchto dvou uskupení vznikl velkolepý, dramatický, a přitom chvílemi velmi intimní tvar. 34 umělců, 3 dimenze, 360° a jedna obří trampolína v extrémní show, která se vzpírá gravitaci, a ze které si přítomní odnesou jedinečný zážitek a nezůstanou chvíli nohama na zemi. Díky PIC mohou diváci nahlédnout do fantazijního světa, kde se dá chodit po stropě, plout na žebříku jako na surfu nebo vzhůru nohama hrát na saxofon… jak je komu libo. Umělecký vedoucí Cirque Inextremiste a režisér Yann Ecauvre představuje show jako „jakýsi velký epos o lidské omezenosti a síle jednoty“. Jednota je hlavním motivem celého představení, spojuje totiž artisty, hudebníky a diváky v jedno společenství, které se na okamžik spojí a dýchá pro společný zážitek.

Na Letní Letné nejsou Cirque Inextremiste žádnými nováčky. V roce 2014 vyprodali na festivalu show Extrêmités, která byla založena na špičkové akrobacii na konstrukcích z prken, železa a propanbutanových lahvích. O čtyři roky později, v roce 2018, se vrátili s představením Extension, které bylo opět beznadějně vyprodané, akrobacie byla ještě víc extrémní a hlavní roli hrál bagr. Nyní se Inextremisté vrací, aby předvedli vycizelovanou podívanou s obří trampolínou a hudebníky, kteří nejsou statickou složkou, ale spolu s akrobaty se pohybují po jevišti, občas hrají hlavou dolů nebo předvádí neobyčejné triky na trampolíně.

Nevšední, odvážné, a hlavně silné novocirkusové zážitky slibuje Letní Letná 2024 od 15. srpna do 1. září. Na první oznámenou zahraniční hvězdu jsou lístky k mání ve vánočním předprodeji. Kdo je zvědavý, jak Cirque Inextremiste a Surnatural Orchestra ovládnou prostor svého šapitó a strhnou pozornost diváků, koupí vstupenky právě teď na letniletna.cz. Zároveň je možné zakoupit dárkový voucher, věnovat jej blízkým pod stromeček a výběr termínu nechat na později.

Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná do necelých tří týdnů koncentruje to nejlepší z tuzemského i zahraničního nového cirkusu, divadla a hudby. Jedná se tak o jedinou přehlídku svého druhu a rozsahu v České republice a okolních zemích. Návštěvníky čeká kromě večerních představení i bohatý divadelní program pro děti a také doprovodný program, který je pro ně připraven z velké části zdarma a probíhá celý den. Od workshopů, přes výtvarné či cirkusové dílny, až po koncerty a open air akce. Pro děti jsou připraveny i příměstské tábory. A pro rodiče pak hlídání během představení. Ve festivalovém areálu, který se od svého založení nachází v Letenských sadech, v místě s výhledem na celou Prahu, je několik odpočinkových zón, stánků s občerstvením i barů. Návštěvníci v něm tak mohou pohodlně strávit celý den. Prostor je samozřejmě přizpůsoben i pro hendikepované.

  1. ročník Letní Letné | 15. 8. – 1. 9. 2024

Facebook: https://www.facebook.com/letni.letna/

Instagram: https://www.instagram.com/letni.letna/

Vstupenky: https://letniletna.cz/cs/vstupenky/

Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná pořádá Společnost GASPARD za podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury České republiky a Městské části Praha 7.

Čestný člen ČAF – Česká asociace festivalů sdružuje významné festivaly živého umění napříč uměleckými disciplínami.

Michaela Sikorová

pro Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..