Pořad StarDance podpořil Centrum Paraple neuvěřitelnou částkou

Individuální dárci sehráli tento rok velkou roli. Konečná suma se ještě zvýšila zhruba o čtyři miliony korun!

Benefiční díl soutěže StarDance byl nejúspěšnější v historii pořadu. Pro Centrum Paraple se vybralo 25 174 220 Kč!! Oproti původnímu charitativnímu večeru se částka zvýšila ještě o zhruba čtyři miliony korun!

Charitativní díl soutěže StarDance, který Česká televize odvysílala v sobotu 25. listopadu se postaral o absolutní rekord ze všech odvysílaných charitativních dílů pořadu. Celková vybraná suma pro Centrum Paraple činí 25 174 220 Kč. Slavnostního předání šeku se v silném zastoupení zúčastnily osobnosti spojené s pořadem StarDance a zástupci Centra Paraple. Za Českou televizi šek předala vedoucí komunikace a korporátního partnerství Jana Mrákotová.

 Slavnostní předání šeku

„Přímý přenos sedmého večera soutěže končil informací o tom, že na účet Centra Paraple přibylo necelých jednadvacet miliónů. Během pondělí a úterý ovšem dorazily platby provedené bankovními převody, a proto je částka ještě o více něž čtyři miliony vyšší. Dvanáct milionů se vybralo od firemních partnerů Centra Paraple a dalších třináct od individuálních dárců. Většina finančních příspěvků byla provedena prostřednictvím QR kódu, což svědčí o úspěšnosti a moderním přístupu k dárcovství“, říká Jana Mrákotová.

Letošní charitativní večer StarDance byl už šestým v pořadí. I s aktuální částkou se celková výše darů dostala přes hranici sto miliónů korun. Doteď byl nejúspěšnější jedenáctý ročník s částkou 21,5 miliónu. Prezidenta Centra Paraple Zdeňka Svěráka překvapilo, že se i výtěžek aktuální dvanácté řady soutěže přehoupl před dvacet miliónů.

 Na mou duši jsem počítal s tím, že se tolik peněz nevybere. Žijeme v době, kdy mají lidé opravdu hluboko do kapsy, a i přesto stále myslí i na druhé a mají chuť pomáhat. To je úctyhodné. Byl bych nadšený i z menšího výtěžku, více než dvacet milionů mě ale opravdu šokovalo,“ říká v reakci na vybranou sumu Zdeněk Svěrák.

 

Sedmý večer se na taneční parket postavilo pět soutěžních dvojic se svými patrony – klienty Centra Paraple: Vavřinec Hradilek a Kateřina Bartuněk Hrstková s Veronikou Kovářovou, Josef Maršálek a Adriana Mašková s Lenkou Brisudovou, Iva Kubelková a Martin Prágr s Danielem Antalou, Darija Pavlovičová a Dominik Vodička s Alicí Valehrachovou a Eva Adamczyková a Jakub Mazůch s Davidem Zikou.

klienti Centra Paraple a účastníci StarDance

Veronika Kovářová, Daniel Antala a Lenka Brisudová

 „Vše, co jsme už teď během StarDance zažívali a hlavně cítili, se benefičním charakterem večera umocnilo. Možnost poznat se s tak statečnými lidmi, mít možnost s nimi trénovat a sblížit se, byl pro mě naprosto jedinečný zážitek. Celý týden byl díky klientům Centra Paraple veselejší, s větším nadhledem a lehkostí,“ shrnula za všechny atmosféru benefičního dílu snowboardistka Eva Adamczyková. Ta s Jakubem Mazůchem získala od poroty v sedmém kole nejvyšší bodové hodnocení.

Jakub Mazůch věnoval celý svůj  honorář  ze sedmého večera Centru Paraple.

Vybrali jsme jeden silný  příběh za všechny, který ukazuje statečnost lidí z Centra Paraple. Ale obdiv patří všem.

Lenka Brisudová utrpěla vážnou autonehodu coby spolujezdkyně. V té době měla doma čtyřletého syna Adama. Svou původní profesi instrumentářky na operačním sále musela opustit. Život se jí obrátil vzhůru nohama. Role maminky se pro ni ale stala obrovskou motivací a hnacím motorem. Na traumata nebyl čas. Zvládla se věnovat i studiu na Jihočeské univerzitě. Největší životní výzvou bylo pro Lenku vychovat ze syna šťastného člověka a se svým znevýhodněním  se  vyrovnat.

Zeptali jsme se…

TM: Přiznala jste, že jste se bála  jít do Stardance. Jaký pocit si tedy odnášíte?

Lenka Brisudová:

„Já jsem se nebála tance,  nebála jsem se být v televizi, nebála jsem se diváků. ale měla jsem obavu  sama ze sebe,  aby ten můj projev měl určitou eleganci. Nechtěla jsem, aby moje   či naše vystoupení  bylo ošklivé, strachovala jsem se, abychom nevypadali jako extrémně postižení a  nevyvolávalo to  u diváků lítost a nechuť se na nás  dívat. Mám ochrnuté i ruce a polibek, který se mnou nacvičoval Jiří z Centra Paraple, jsem si opravdu poctivě  nacvičovala.“

TM: Ujišt’uji Vás, že se Vám to povedlo, protože já jsem si myslela, že máte ochrnuté jen nohy…  Přejeme Vám hodně sil a šťastných chvilek.

Lenka Brisudová se synem Adamem

Vavřinec Hradilek  přiznal, že jeho cílem bylo dostat se do tohoto dílu a moci pomáhat.

 

Zeptali jsme se….

TM: Na počátku soutěže jste řekl, že chcete vyhrát. Ale nevyhrál jste vlastně už teď tím, že pomáháte?

„Já už jsem vyhrál tím, že jsem do StarDance šel a  zanechal  jsem tady nějakou stopu, zase jinou než ostatní. Řekl jsem sice, že chci vyhrát, to ano, ale  bral jsem to sportovně, samozřejmě člověk jde do soutěže s tím, aby se dostal co nejdál a předvedl co nejlepší výkon. Neměl jsem reálné ambice StarDance vyhrát, to ne.  Ale opravdu  takový nejhezčí můj cíl, který se nakonec ukázal být velmi neskromný,  byl tento charitativní díl. Nevěděl jsem nejprve, že je to až sedmý večer, říkal jsem si, že třeba třetí, čtvrtý večer…. Takže tímto jsem už překonal sám sebe. Ale jsem teď  rád, že to takto dopadlo a můžu tady být.“

TM: Nepramení Váš soucit a snaha pomáhat  i z toho, že si uvědomujete nebezpečí, které ve vlnách podstupuje a někde hluboko uvnitř víte, že se  takový příběh může stát i Vám samotnému?

„Tak asi se necítím ohrožený úplně každý trénink nebo závod, ale  na té „hraně“ jsem byl už několikrát, možná tam opravdu něco takového ve mně pramení. Ale také to, že  mám kamarády,  kteří jsou  na vozíku, moje neteř je na vozíku. Vím, že pro tyto  lidi je náročná i osobní asistence, základní potřeby jsou pro ně důležité,  jakákoliv pomoc, soucit a zejména lidskost sehrává v jejich životě velkou roli.“

TM: Přejeme Vám, ať se daří!

Úspěšný pořad StarDance vysílá Česká televize od roku 2006. Finále dvanáctého ročníku bude 16. prosince, tradičně ve 20:10 na ČT1.

Atmosféra ve StarDance

Foto: Eva Smolíková

 

Text: Vendula Krejčová, Tiskové oddělení České televize

Rozhovory: Eva Smolíková

 

Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..