Dočasná Company úspěšně zahájila sezónu

Ohlédnutí za říjnem

Dočasná Company z.s. sice zahájila divadelní sezónu 2023/2024 až začátkem října, za to počet uspořádaných akcí byl hojný. První vlaštovkou byla repríza inscenace Pobyt z dílny Jana Razimy. Do středočeského Farmstudia zavítal obnovený projekt Temporaliter zakladatelky spolku, Anny Benhákové, s fotografem Vojtěchem Brtnickým v hlavní roli. V říjnu Dočasná Company vyprodala svoji prvotinu pro dětské publikum Jak Zojka pomohla Zemi dýchat autorek Petry Houškové a Anny Benhákové. Nabitý program spolku koncem měsíce doplnil první workshop ze série hudebně-pohybových sessions Out of Control ve spolupráci s unikátním prostorem Gabriel Loci. Pomyslnou třešničkou na dortu byla první premiéra sezóny Callin‘ Gaia tvůrkyň Natálie Vackové a Jany Stárkové v koprodukci s divadlem Ponec.

Zaměříme-li se na novinky letošní sezóny, Dočasná Company ve spolupráci s prostorem Gabriel Loci 29. října spustila sérii hudebně-pohybových setkání vedených členy projektu Out of Control v choreografii Michaely Dzurovčínové. Tyto “sessions” jsou určeny pro všechny hudební a taneční nadšence a umělce na jakékoliv hudební a pohybové úrovni. Všichni zúčastnění mají možnost využívat nástroje, které jim jsou nejbližší, ať už se jedná o jejich vlastní tělo, hudební nástroj či jakýkoliv předmět produkující zvuk a pohyb. Důležitým aspektem setkání je plnohodnotné propojení těchto dvou uměleckých oborů. Cílem je hledat nové, nevšední využití hudebních nástrojů. Na workshopech se pracuje s extrémními podmínkami ve hře na hudební nástroj. Ten se používá jako taneční partner nebo naopak lidské tělo jako hudební nástroj. Díky tomu, že je každý workshop veden jiným lektorem, každý je jedinečný a má jinou podobu. Někdy se zaměřuje více na pohybovou a taneční složku, jindy převládne ta hudební.

První premiéra sezóny pod názvem Callin‘ Gaia proběhla 30. října v divadle PONEC a hned 31. října následovala repríza projektu. Callin‘ Gaia je pohybově zvukový rozhovor mezi třemi performery a planetou Zemí, který je věnován tématu současné doby – antropocénu. Jak už první indicie napovídají, inscenace navazuje na tematickou linii udržitelnosti, ekosystémů a přírody, která se objevuje i v dalších inscenacích programu divadla PONEC. Cílem inscenace je zpřístupnit tuto aktuální problematiku divákům a vizuálně zvukovými prostředky oslovit širší skupinu publika. Je to snaha vytvořit a napodobit místo a čas, který by mohl nastat, pokud se o toto téma nezačne společnost více zajímat. Je otázkou, jestli už je pozdě nebo ještě ne a jestli jsme to my – současná generace – kdo za to nese vinu. Projekt nepřináší odpovědi. Přichází s otázkami a vlastními nejistotami ohledně současné zacyklené civilizace.

V listopadu si Dočasná Company připravila další ze zmiňované série workshopů. Hudebně-pohybová session Out of Control proběhne 20. listopadu opět v prostoru Gabriel Loci. 26. listopadu poté uvede reprízu oblíbené inscenace pro děti Jak Zojka pomohla Zemi dýchat v KD Mlejn.

 Dočasná Company z.s. je kolektiv tvůrců nastupující generace propojující současný tanec a pohybové divadlo. Vytváří symbiotický prostor pro rozvoj umělecké svobody a překračuje hranice mezi různými styly, žánry a divadelními i nedivadelními formami.  Cílem Dočasné Company je tvořit udržitelně a podporovat začínající umělce nejen formou nastavování důstojného ohodnocení. Momentálně vytváří několik uměleckých projektů převážně v Praze, ale působí i v regionech. Členové Dočasné Company se mimo jiné aktivně zapojují i do lektorské a pedagogické činnosti.

 

Vanda Hejnová

pro Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..