Roztančené divadlo nebo StarDance?

Nejlepší taneční show v ČR? Co je silnější zážitek, divadlo nebo televize?

Již sedmým rokem probíhá taneční soutěž Roztančené divadlo, která je vlastně jakousi divadelní obdobou televizní StarDance. Už asi nemusíme našim čtenářům ani připomínat, že autoři projektu jsou Martin Šimek a Tereza Řípová, jejich rodné město je Mladá Boleslav, kde tuto show započali. (Taneční magazín byl u tohoto počátku.)

Moderátoři a autoři projektu Tereza Řípová a Martin Šimek 

Letos se Roztančené divadlo opět konalo na prknech Vinohradského divadla.

O titul krále či královny Roztančeného divadla se utkali Sára Rychlíková a Matěj Svoboda za Divadlo Na Vinohradech, Jitka Asterová a Adam Jakubčík za Divadlo Na Jezerce, Jana Stryková Pavlína Štorková (která měla na veškerý nácvik jen dva týdny, protože Jana Stryková ze soutěže odstoupila) a Adam Kormoš za divadlo Studio DVA, Zdeňka Žádníková a Kryštof Pallas za Dejvické divadlo, Prokop Zach a Eliška Stehnová za Divadlo Bez Zábradlí, Petr Vršek a Julie Rezková za Studio Ypsilon, Jan Fanta a Kamila Burešová za Divadlo Radka Brzobohatého a Kryštof Krhovják a Tereza Dědík za Městská divadla pražská.

Kryštof Krhovják a Tereza Dědík 

Prokop Zach a Eliška Stehnová 

Kryštof Pallas a Zdeňka Žádníková 

Adam Kormoš a Pavlína Štorková  

Vítězové Jan Fanta a Kamila Burešová d

 Petr Vršek a Júlie Rezková

Jitka Asterová a Adam Jakubčík

 

V porotě Roztančeného divadla zasedli Zlata Adamovská, Taťána Medvecká, zpěvák Petr Pecha, Pavel Řezníček, vítězka loňského ročníku Anna Fialová a Miroslav Nosek.

Porota to neměla vůbec lehké, naštěstí nebyli tak přísní, jako porota ve StarDance, jistě by se tu našla nějaká shrbená záda, ale koho to trápilo.

Situaci porotě vůbec nezávidím. Však také čas od času někdo zvedne číslo 11, ačkoliv bodování je jenom do 10 bodů.

Do divadla se bohužel nebo bohudík nevejde tolik diváků, co před televizní obrazovky.  Tento fakt vytváří jinou, přátelskou a uvolněnou atmosféru, z tváří tanečníků mizí napětí a většinou si tanec plně užívají.  Ledasjaká chybka je spíše roztomilá a budí úsměv. (Letos například nemožnost uklidit podlahu… )

Tato neskrývaná radost z choreografií se přenáší na diváky, kteří bývají skutečně nadšení. Jedině zde máte možnost zažít přirozenou atmosféru, která je přece jenom odlišná od televizního přenosu,  sledujete s jakou  lehkostí si  postavičky na jevišti radostně ‚hopsají‘ a  vůbec se Vám nechce na konci show odcházet z divadla.

Nedá se opomenout a upřímně pochválit kapelu Gin in Jam, její zpracování písní se plně vyrovná seskupení Moondance orchestra, které známe ze StarDance (Dasha a další).

Skvělá kapela 

V publiku nechyběly známé tváře, protože právě z této soutěže tanečníci dost často přesídlí do Stardance. Letos tu okukovali např. Ivana Chýlková (tančila sama v této soutěži v minulosti) se současným partnerem ze StarDance Janem Tománkem. Také byl v publiku Daniel Kecskeméti (také okukoval, i on se účastnil Roztančeného divadla).  Minulými vítězi se stal např. David Gránský (úžasný výkon) nebo Vladimír Polívka (vtip mu nechyběl). Dáša Zázvůrková v tomto projektu v minulosti také účinkovala, myslím, že byla úplně na počátku všeho dění a dala by se nazvat takovou „Šedou eminencí“, tahající za nitky Roztančeného divadla. Jaroslav Svěcený přišel podpořit svoji oblíbenou kolegyni Zdeňku Žádníkovou- Volencovou (v Tanečním magazínu najdete články o jejich společných koncertech.)  Zdeňka je ve svém věku (nechceme říkat přesně, ale věk padesát klepe brzičko na dveře) neuvěřitelně čilá, výkonná, energická. Nevadí jí odhalit své tělo (což už hodně umělců v tomto věku nechce), Zdeňka má čtyři děti a její postava je fantastická, jak řekl člen poroty Miroslav Nosek (kdysi hodnotil také soutěže v Tanečním magazínu), „Zdeničko, ty nestydo!“, ale byla to spíše úklona, protože pokračoval dále, že je tato show snad přehlídka nesmrtelných lidí. Celou nesmrtelnost doplnila také Jitka Asterová, která předvedla tak parádní „provaz“, že diváci řvali nadšením. Jitka pravidelně cvičí a není co dodat.

 Matěj Svoboda a Sára Rychlíková

Další zvláštnost této soutěže bylo, že Jana Stryková odstoupila z osobních důvodů a na poslední chvíli ji nahradila Pavlína Štorková. Měla velice málo času na nácvik choreografie, pouhé dva týdny (také je tento  příběh  v její choreografii vykreslený), nicméně na jejím výkonu to nebylo vůbec znát.  Bravo!  „Byl to stres. V Národním divadle jsme v období generálek a skloubit to s tréninkem znamenalo hodně krušných 14 dní. Adam mě neskutečně podpořil“, dodala s úsměvem Štorková.

 

A pak, že to nejde!

Pokud chcete vidět, jak to všechno všem jde, navštivte Roztančené divadlo!

Také jsme zahlédli v publiku Danielu Písařovicovou (Brzobohatou) a Veroniku Arichtevu, která v minulosti  porotovala. Je jasné, že obě dámy se o tanec zajímají a nemůže jim Roztančené divadlo uniknout.

Vítězi se letos stali Jan Fanta a Kamila Burešová za Divadlo Radka Brzobohatého. Právem. Jejich výkon byl fantastický. Rychlost, přesnost, energie! Bravo!

Ale nelze nevidět i ty ostatní. Přehlédnout výkon Prokopa Zacha a Elišky Stehnové, Divadlo bez zábradlí, to by nebylo fér. Proto alespoň pomyslné ocenění a smeknutí klobouku Tanečního magazínu! Posuďte sami:

Tančí se osm standardních a osm latinskoamerických tanců.

Večerem provedli moderátoři Jan Řezníček a Marcela Augustová

Foto, video: Eva Smolíková

Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..