Aignos

Multimediální výstava propojuje kreativitu studentů s moderními technologiemi

Výstava studentských obrazů vytvořených pomocí umělé inteligence začne 24. května v kampusu Hybernská ve vzdělávacím centru Didaktikon. Svá umělecká díla vytvořili žáci během workshopů pořádaných pod záštitou neziskového projektu Aignos. Ten dlouhodobě vzdělává školáky i širší veřejnost o možnostech využití umělé inteligence i jejích rizicích. Multimediální vernisáž mohou návštěvníci obdivovat až do července.

Považujeme za nesmírně důležité vzdělávat dnešní mladší generace, která umělou inteligenci začíná využívat na denní bázi. Na worshopech účastníky vždy učíme, jak správně se systémy AI pracovat a zároveň kriticky zhodnotit jejich fungování a informace, které vygenerují. Vernisáž je vyvrcholením našeho vzdělávání a já se moc těším, s jakými výtvory mě školáci překvapí,” říká Martin Richter, spoluzakladatel Aignos.

Nejen vzdělání ale i příprava na budoucí pracovní trh

Rok od roku se zvyšuje tlak ze strany zaměstnavatelů na technologickou zdatnost zaměstnanců, přičemž práce s umělou inteligencí má potenciál být v budoucnu nedílnou součástí téměř všech firem. Školy vnímají tlak ze strany rodičů na nutnost výuky dětí ohledně vyhledávání zdrojů relevantních informací a schopnosti jejich kritického zhodnocení.

„To vše se snažíme žáky jak základních, tak i středních škol naučit v našich interaktivních workshopech. Ve školním roce 2022/2023 se našich workshopů zúčastnila více než tisícovka školáků a zájem škol o ně stále roste. Na konci května provedem výstavu AI obrazů vytvořených právě těmito studenty a oceníme ty nejlepší z nich,” dodává Richter.

Neziskový vzdělávací projekt Aignos během tohoto školního roku pořádá i díky podpoře Ministerstva kultury 60 interaktivních workshopů „Tvoříme s umělou inteligencí“. Workshopy se konají na ZŠ a SŠ po celém Česku a zaměřují se primárně na téma lidské a strojové kreativity. K vidění budou nejen obrazy, ale také povídky a k poslechu hudba – vše z AI. Díla jsou též komentována a doplněna o edukativní složku – jak proč to udělal AI nebo jaká jsou rizika.

 

Studenti FSV UK , Anna-Marie Petruková 

pro Taneční magazín

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..