A co se stane až to skončí?

Po události, po představení, po protestu, po návratu domů, po umění

Po události Y: Protest z experimentální dramaturgické řady Y Events uvádí Divadlo X10 dvoudenní událost Y: Aftercare. Kurátorský tým zve do svých podzemních prostor na Národní třídě šest umělkyň a umělců z různých oblastí, aby zaměřili svou pozornost na to, co se stane po; po události, po představení, po protestu, po návratu domů, po umění.

Událost Y: Aftercare se diváctvu otevře hned dvakrát: 11. a 12. května 2023. Kurátoři Anna Chrtková a Petr Dlouhý popisují svůj přístup k volbě tématu takto: „Aftercare [česky péče-po] je momentem, který dovoluje zpracovat intenzivní zážitky po formativní události. Může to být třeba chvíle důkladné reflexe, čas na odpočinek či hojení ran, prostor pro vyřešení nedorozumění, pro návrat “zpět” k běžnému životu. Ve chvíli, kdy je většina aktérů na umělecké scéně nucena doslova skákat z jednoho projektu do druhého, vytváří Aftercare jakousi trhlinu pro pomalé doznívání, hledání smíru, péče a klidu.“

 

K volbě tématu a jeho uchopení si tvůrčí tým přizval hostující kurátorku Franciscu Siegriest a teoretičku a spisovatelku Tone Gellein, obě z Norska. Na události se pak představí tvůrci a tvůrkyně z oblastí performance artu, scénografie nebo textilní tvorby. Specifikem události bude její dvoudenní trvání – program bude každý den odlišný, podle charakteru práce každého z pozvaných tvůrců.

Kurátorským experimentem je dvoudenní after-rezidence, kde po konci dvoudenní události dostanou participující umělkyně a umělci možnost uskutečnit to, co vždycky chtěli udělat po své výstavě či představení a nenašli na to z různých důvodů čas nebo institucionální podporu.“ popisuje kurátorský tým.

V události Y: Aftercare se publiku představí ilustrátorka a video-tvůrkyně Marie Lukáčová, zvukový umělec Alois Yang či performerka a výzkumnice Tereza Silon. Své autorské projekty připraví legendární scénografka Jana Preková, která se bude zabývat křehkostí a péčí, a umělkyně Isabela Grosseová známá svými projekty prozkoumávajícími vztahy mezi diváky, uměním a (kulturními) institucemi. Martin Pondělíček, umělec pracující s novou řemeslností a časem, pak pro událost připraví speciálně upravenou verzi svého projektu Buď vesuvem mému herkulaneu.

 

Y: AFTERCARE
Nastavit čas. Hojení.

Datum                         11.–12. 5. 2023

Místo                          Divadlo X10, Charvátova 39/10, Praha 1

Barbora Koláčková

pro Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..