Kinobox slaví 30 let a spouští nový web!!

Kinobox nabízí největší filmovou redakci v Česku, mění způsob sledování filmů a přinese stovky snímků zdarma

Napojení na streamovací služby Netflix, HBO, VOYO nebo Disney, největší profesionální filmové redakce v Česku a možnost přenesení recenzí a komentářů z jiných platforem

 

To všechno nabízí legendární Kinobox, který k 30. výročí přichází v novém digitálním kabátu a s řadou uživatelských ‚vychytávek‘, které mění způsob, jakým sledujeme filmy a seriály. Nová platforma, kterou od základu přetvořilo české vývojářské studio elevup, bude sloužit jako rozcestník k veškerému filmovému obsahu a zároveň umožní uživatelům, aby jejich cesta ke sledování videí byla co nejkratší. V průběhu dubna navíc přinese stovky filmů ke shlédnutí zdarma!!

 

 

Zeptali jsme se….

 

TM:  Proč jste se rozhodli k tak radikální změně? A koho to vlastně napadlo?

 

Radim  Horák, ředitel Kinoboxu

 „Nápad dostal majitel Martin Hájek,  ale ten hlavní  důvod je samozřejmě web, který už není  v úplně dobrém stavu a  potřeboval takový  zásah. Technologie  byla natolik  stará, že nemělo žádný  smysl ji opravovat. Nejjistější krok byl postavit úplně nový web, najít nová řešení. Z původního webu jsme si vzali jen data.  Zbytek všeho se jednoduše řečeno „spálí a zahodí“  a budeme dále  jenom ve  zcela novém kabátu.  Dalším důvodem takové změny  je  také naše přesvědčení, že filmový web by  mohl vypadat skvěle a mohl by přinášet něco úplně nového než je  v současné době  na trhu dostupné. Já tento počátek  vnímám  jako verzi jedna, ale  máme už připraveny desítky  nových věcí, které budeme přidávat. Např.  filmy zdarma,  to na starém webu nešlo, bylo to komplikované. Zkrátka, bereme tento krok jako cestu k tomu, že uživatel najde přesně to, co chce a potřebuje.“

 

Zeptali jsme se….

TM: Co  byla největší výzva  z technického úhlu pohledu,  čemu jste čelili?

Daniel Jay Lett, spoluzakladatel vývojářského studia elevup

„Množství dat… Za 15 let nastřádáte opravdu obrovské množství dat, ty pak musíte konsolidovat a nad celým systémem se musela zavést nějaká integrální omezení, která tam neexistovala,  protože technologie a svět IT se posouvá extrémní rychlostí. Paradoxní bylo, že data  se musela zároveň zmenšovat i obohacovat, zkrátka optimalizovat.  A k tomu všemu přibylo také mnoho nových dat, abychom mohli uživatelům přinést co nejvíce dalších dat o filmech i seriálech. To byla vlastně první část naší práce.

Ta druhá část spočívala v tom, že  mícháme tak trochu dva světy, jednak světy filmové redakce, kdy se zaměřujeme na články a novinky a zároveň je  spojujeme s aplikací, která je schopná dodat jak informace, tak videa. Za  chvilku budete schopná si na kinoboxu  pouštět filmy. Také  jsme  museli do systému nějak zakomponovat reklamy, aby nebyly  pro uživatele vyloženě  otravující. To   byla samozřejmě další výzva. No a ta poslední výzva,  je tohle všechno vzít  a od 29. března, pokud se uživatel zaregistruje a přihlásí,  bude  web vypadat úplně jinak,   ale pořád  bude fungovat se vším, co se tam doposud vytvořilo.

Nějakou dobu  budeme sledovat uživatele, běžný chod, vyhodnocovat, zda nový  web je schopný se adaptovat na potřeby uživatele. Technický dluh, který se za 15 let nastřádal, nás přiměl k tomu, že je třeba  sáhnout „do živého“ a vytvořit zcela  nový redakční systém. Starého nezůstalo nic, jen malá část, ale i tu jsme „rozkopali“. Takže redakce měla   chvilku pauzu, nyní se přeorientuje a pojede už úplně v novém.“

Před 30 lety se Kinobox objevil jako jeden z prvních filmových pořadů v České televizi. Nyní po patnácti letech působení i v online podobě spouští novou moderní digitální verzi. „Nyní  vstoupil Kinobox do nové éry. Mám obrovskou radost, že právě letos můžeme představit novou verzi webu, na které jsme poslední rok intenzivně pracovali.  Naším cílem je udělat z Kinoboxu místo, kde fanoušci najdou všechny důležité informace z filmového světa a během krátkého okamžiku si vyberou, co chtějí sledovat,“ dodává Radim Horák, ředitel Kinoboxu. Novinkou budou také stovky filmů ke shlédnutí zdarma, do konce dubna jich Kinobox nabídne kolem šesti set, v průběhu roku budou přibývat další.

Jednička v kulturním obsahu

 

Filmová platforma, která doposud obsloužila přes 1 milion unikátních uživatelů měsíčně, má ambici změnit způsob, jakým Češi konzumují videoobsah. „Lidé, kteří nesledují televizi a přemýšlí, na co se podívat, často hledají filmy v různých online seznamech podle hodnocení. A na jeho základě se rozhodnou, zda se na film nebo seriál podívat. To však příliš neodpovídá ‚realitě‘, protože se každému líbí něco jiného. Naší ambicí je tento návyk změnit a v budoucnu doporučovat uživatelům Kinoboxu obsah na základě jejich osobních preferencí,“ popisuje dále Radim Horák. K tomu má pomoci i propojení se streamovacími platformami Netflix, HBO, Voyo či Disney. Místo manuálního procházení každé zvlášť tak uživatel jednoduše vybere, které platformy si platí, a Kinobox mu rovnou nabídne dostupný obsah.

 

Vedle filmů a seriálů Kinobox nabízí také největší online zázemí pro kulturní publicistiku v České republice, v jeho týmu je aktuálně 12 redaktorů. Kromě osobností jako Kamil Fila se už v tuto chvíli na pravidelné tvorbě obsahu domluvili také s autory videí na youtubových kanálech Medojed, Hroty Algernona či Filmová sedmička. „Kinobox má silný potenciál, a pokud to spojíme s největší profesionální filmovou redakcí v Česku a obrovskou databází, vznikne unikátní mix, který u nás nemá obdoby,“ uzavírá  Horák.

 

Filmy i recenze odjinud na pár kliknutí 

 

Nové řešení webu, které vyvíjelo české vývojářské studio elevup (z dílny elevupu pochází aplikace pro firmy Mountfield, Dramox, Škoda Auto, JETSURF, provozovatele Lítačky – Operátora ICT, Rohlik.cz či AC Sparta Praha), přináší přehledný design a množství inovativních funkcí s vysokou mírou filtrace a personalizace obsahu. Uživatelům například umožní propojit své předplacené streamovací platformy a jejich nabídku si zobrazit přímo v rozhraní Kinoboxu. Odpadne jim tak nutnost procházet každou službu zvlášť. Následně se přes jeden klik přesměrují na detail filmu už na platformě, která ho nabízí. A fungovat to bude i opačně – když uživatel otevře profil filmu v databázi Kinoboxu, zobrazí se mu informace, na které streamovací platformě je titul dostupný. Kulturní platforma také v rámci pravidelných Pátečních VOD tipů vybírá nový zajímavý obsah napříč všemi platformami, který by si diváci rozhodně neměli nechat ujít.

 

Zásadním lákadlem je také  možnost  přenést si všechny své recenze a komentáře z jiných filmových platforem. Díky tomu budou moci uživatelé pokračovat ve svých recenzích, hodnoceních a komentářích na Kinoboxu. „Vytvořili jsme konektor, díky kterému si uživatel na pár kliknutí přenese svou dosavadní tvorbu na Kinobox. Všechny důležité informace z filmového světa tak bude mít k dispozici na jednom místě a snáz si vybere, co chce zrovna sledovat,“ popisuje Daniel Jay Lett, CEO a spoluzakladatel elevupu. Aktuálně je možné přenést data z ČSFD, brzy bude dostupný přenos také z databáze FDb.cz.

 

15 let filmových dat v novém kabátu

 

Protože původní filmová databáze Kinoboxu už technologicky a designově zaostávala, vyvíjelo pražské vývojářské studio elevup platformu úplně od základu znovu. „Ze starého webu jsme si nechali pouze data. Nová infrastruktura je kompletně postavená na cloud-computingové platformě Amazon Web Services s automatickým škálováním a službami, jaké si žádají takto velké projekty.  Po absolvování reverzní analýzy jsme celou databázi zmigrovali, resp. normalizovali a konsolidovali data, která jsme zároveň obohatili o množství volně dostupných dat tak, aby Kinobox mohl poskytovat co nejvíc informací o filmech a seriálech. Výsledkem je moderní responzivní web, který svým uživatelům poskytne řadu funkcí, které na trhu ještě nejsou,“ říká Daniel Jay Lett.

 

Elevup zároveň při tvorbě nového webu obměnil také CMS, způsob nahrávání videosouborů a práce se sítí pro doručování obsahu (Content Delivery Network), algoritmy pro doporučování podobných titulů, napojení na streamovací platformy i optimalizaci vyhledávání v celém webu, který má statisíce záznamů. Nyní studio pracuje na mobilních aplikacích pro iOS a Android a postupně bude přidávat další funkce a vylepšení jak na web, tak do mobilních verzí Kinoboxu.

 

Nezbývá, než popřát novému webu hodně štěstí

 

 

Foto: Eva Smolíková, Michal Šenkeřík

 

Eva Smolíková, Michal Šenkeřík

pro Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..