Touha po ideálu a věčná cesta k dokonalosti

Olomoučtí filharmonici pod taktovkou šéfdirigenta Zsolta Hamara zahrají Mozarta, Kramáře-Krommera a Brahmse

Moravská filharmonie uvede  9. a  10. února program, který snoubí hudbu Mozarta, Kramáře-Krommera a Brahmse. Společným jmenovatelem jejich vybrané tvorby je touha po ideálu a věčná cesta k dokonalosti. Právě tak zní titul nadcházejícího koncertu s šéfdirigentem Zsoltem Hamarem a španělským klarinetistou Pablem Barragánem. Oba večery zahájí beseda s umělci v Mozartově sále s moderátorem Jiřím Vejvodou.

Program s názvem Touha po ideálu a věčná cesta k dokonalosti nabídne Symfonii č. 35 D dur KV 385 „Haffner“ Wolfganga A. Mozarta, Koncert pro klarinet Es dur op. 36 Františka Kramáře-Krommera, který přednese španělský klarinetista Pablo Barragán a Symfonii č. 1 c moll op. 68 Johannese Brahmse. Pro Mozarta byla tvůrčí činnost nad veškeré zemské záležitosti a základní lidské potřeby. Umění bylo pro něj ideálem, kterému zasvětil celý svůj krátký život. Jeho současník František Kramář-Krommer se zase díky svému celoživotnímu profesnímu úsilí vyšplhal na nejvyšší kariérní patra dvorního skladatele i kapelníka a dokázal vytvořit dílo v dnešní době rovnocenné s nejvýznamnějšími klarinetovými koncerty všech dob. Znamenitý symfonik Johannes Brahms piloval a upravoval svou symfonickou prvotinu až dvacet let, než s ní byl zcela spokojen a mohl ji vypustit do světa.

Klarinetista Pablo Barragán velký význam přikládá interakci mezi hudebníky a cítí, že umělecká symbióza je ideální stav hudební tvorby. Narodil se v Andalusii a momentálně žije v Berlíně. V roce 2011 vyhrál Juventudes Musicales de España a Evropskou hudební soutěž pro mládež, v roce 2012 získal zvláštní cenu na hudební soutěži ARD a v roce 2013 vyhrál Prix Crédit Suisse Jeunes Solistes, díky čemuž obdržel pozvání k sólovému debutu na Festivalu v Lucernu. Mnoho inspirativních setkání na mistrovských kurzech, např. s Martinem Fröstem, Charlesem Neidichem a Dimitri Ashkenazym, formovalo a posílilo jeho uměleckou osobnost. Od roku 2020 předává své znalosti a dovednosti mladé generaci na Barenboim-Said Academy. V prosinci loňského roku debutoval s Komorním orchestrem Franze Liszta a s Philharmonie Baden-Baden. V únoru 2023 poprvé vystoupí v londýnské Wigmore Hall, kde s kolegy ze Schumann Quartet provede Brahmsův Klarinetový kvintet. Nedávné projekty jej zavedly rovněž do Jižní Ameriky, vystupoval v rámci festivalu v Cartageně v Kolumbii, dále v São Paolo, Limě, Buenos Aires a také v Jeruzalémě. Dále koncertoval v Elbphilharmonie, Konzerthaus Blaibach a v bonnském Beethoven-Haus.

Oba večery zahájí beseda s umělci, která začne v 18.00 hodin v Mozartově sále. Předplatitelé na ně mají vstup zdarma, pro ostatní posluchače je vstupné symbolických 50 korun. „Besedy s účinkujícími pořádáme teprve druhou sezónu a je pro nás skvělou odezvou, že se pro mnoho našich posluchačů staly nedílnou součástí hudebního zážitku. Během půlhodinového setkání v Mozartově sále se návštěvníci mohou naladit na program, seznámit se s kontextem titulu koncertu a také blíže poznat vystupující umělce díky znamenité moderátorské práci Jiřího Vejvody a Veroniky Paroulkové. Srdečně zveme všechny naše příznivce na nadcházející besedu, tentokrát v sestavě Jiří Vejvoda, šéfdirigent Zsolt Hamar a klarinetista Pablo Barragán,“ uvedl ředitel Moravské filharmonie Jonáš Harman.

Podrobný program a možnost zakoupení vstupenek jsou k dispozici na webových stránkách Moravské filharmonie Olomouc www.mfo.cz.

Klára Mars

pro Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..