Další akce ze série Y Events nabídne norské umělce a přespání v divadle

Série Y Events se zabývá přesahy divadla do oblastí výtvarného umění, hudby a teorie

Y Evenets hledají formy rezistence v Divadle X10

 Rok 2023 je pro Y Events, experimentální dramaturgickou řadu Divadla X10, rokem sebereflexe. Čtyři události představí řadu umělkyň a umělců napříč žánry a estetikami ve společném prostoru; pokusí se tak otevřít možnosti komunikace mezi jinak oddělenými světy výtvarného (vizuálního) umění, divadla a hudby (zvuku).

Nejbližší událostí letošního cyklu je Y: Protest, která se uskuteční 20. – 21. ledna. Kurátor Petr Dlouhý vysvětluje volbu tématu: „Dlouho jsme hledali vhodnou metaforu pro uměleckou událost, až nám přišlo na mysl slovo protest. Událost protestu pomáhá zapojeným aktérům a aktérkám nacházet vzájemnou součinnost a zároveň jasně deklaruje jejich konkrétní zájem. Protest tak pro nás není způsob ostrého vymezení se proti (něčemu, někomu), ale spíše artikuluje nutnost hledat své místo uvnitř oddělených sektorů na poli české kultury.“

Dvoudenní akce nabídne divákům celonoční program s možností přespání v divadle. Své způsoby tvorby zde představí umělecké duo známé svými velkolepými klubovými performancemi Romeo a Hellion, vizuální umělec a scénograf Jan Matýsek nebo v norsku působící umělec s aktivistickou praxí Lykourgos Porfyris. Svou práci též nabídne norská performerka Nor Masja Nødtvedt, tvůrkyně filmů a umělkyně Denisa Langrová a zvuková umělkyně Sara Pinheiro.

Série Y Events se od roku 2019 zabývá přesahy divadla do oblastí výtvarného umění, hudby a teorie. Série představuje výrazné osobnosti českého a zahraničního umění napříč žánry a uměleckými formami. Pro rok 2023 připravili kurátoři Anna Chrtková a Petr Dlouhý tři akce pro prostory Divadla X10 a jednu pro Divadelní festival v Kutné Hoře. Ve všech se tématicky věnují různým formám rezistence – ať už kolektivní (vzhledem k více a více se rozdělující společnosti), kulturní (vzhledem k nejisté pozici umělkyň a umělců ve společnosti) či individuální (vzhledem k osobním výzvám spojeným s identitárními nejistotami).

Letošní události s názvy Y: ProtestY: AftercareY: Creatures a Y: Survive! nechtějí být jenom přehlídkou či výstavou uměleckých děl a performancí – za cíl si kladou zejména proměnit Divadlo X10 v prostor otevřený nejrůznějším výměnám. Ať už výměnám zkušeností mezi praktikujícími umělci a umělkyněmi z různých oborů a “scén”, nebo výměnám zážitků mezi diváctvem a kulturními profesionály.

„Snažíme se budovat takové kurátorství, které je víc než jen upevňováním hegemonií v kulturním sektoru či určování “správného vkusu”. Snažíme se porozumět, jaké příběhy svými aktivitami vyprávíme a jak tyto příběhy mohou ovlivňovat naši existenci na mapě kultury. Re-orientujeme svou pozornost nejen ke světům vizuálního umění, divadla a teorie, ale i k praxím, které tyto světy utvářejí,“ popisuje možnosti sebereflexe cyklu Y Events kurátorka Anna Chrtková

Y: PROTEST
Protest jako signál. Mobilizace.

UMĚLKYNĚ*UMĚLCI Romeo & Hellion ▪ Denisa Langrová ▪ Jan Matýsek ▪ Masja Nødtvedt ▪ Sara Pinheiro ▪ Lykourgos Porfyris

TEORIE Ivana Rumanová

KURÁTOŘI Anna Chrtková st. & Petr Dlouhý

GRAFIKA Anna Chrtková ml.

PRODUKCE Tomáš Sosna

Hledáme nový název pro společenskou událost a nacházíme ji ve slově protest. Protest může být formou zviditelnění vztahů na (kulturní, umělecké) scéně. Protest je otevřená forma, která do sebe může přijmout kohokoli. Událost protestu pomáhá hledat vzájemnou součinnost i dialog a zároveň jasně deklaruje konkrétní zájem a vytváří tak bezpečné místo vlastního ukotvení.

Protestem se vzdáváme snahy objektivizovat skutečnost, odhalujeme se jako konkrétní aktéři na (kulturní / společenské / umělecké..) scéně. Společně se šesti umělkyněmi a umělci chceme sdílet svůj kapitál a pátrat po strategiích vymezení se vůči současnému směřování stavu věcí.

Nechceme rezignovat na spoluutváření kulturního prostoru. Hledáme možnosti kontinuity vlastní tvorby směřující k post-praxi. Vědomě opouštíme produktově orientovanou mentalitu umělecké ekonomie a prostestem vysíláme signál – chceme uvažovat o tom, co jsme jako dočasná komunita Y Events a s čím můžeme přispět do českých kulturních hegemonií.

Projekt je financován z Fondu EHP 2014-2021 v rámci programu KU – program Kultura

Datum                        20.–21. 1. 2023

Čas                             18:00–18:00 (24 hodin)

Místo                           Divadlo X10, Charvátova 39/10, Praha 1, 110 00

Web                            https://www.divadlox10.cz/cs/y-events/y-protest

IG                               www.instagram.com/y_event_series/

Barbora Koláčková

pro Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..