Moravská filharmonie slaví 75 let

Nová olomoucká koncertní sezóna 2020/21

26.května uplynulo 75 let od založení Moravské filharmonie Olomouc. Na svoji bohatou historii navazuje Moravská filharmonie novou koncertní sezonou 2020/2021, která je plná atraktivních jmen a novinek. Posluchači se mohou těšit na zcela novou koncertní řadu C, nového hlavního hostujícího dirigenta i sedm premiér. Olomouckou Redutu rozezní skladby klasické i soudobé hudby a publiku se představí špičkoví sólisté jako Ivan Ženatý, Václav Hudeček, Ivo Kahánek či Eva Garajová s Mariánem Lapšanským – i výjimeční mladí interpreti, již se etablují na mezinárodní úrovni.

„Navázat na úspěšné tři čtvrtě století, které za sebou Moravská filharmonie má, je velký závazek. Přistoupili jsme k němu s velkým odhodláním a připravili do nové sezony atraktivní kombinaci osvědčených skladeb klasické hudby, nových děl z tvorby současných autorů, vystoupení špičkových dirigentů a výjimečných sólistů,“ říká Jonáš Harman, ředitel Moravské filharmonie Olomouc, a dodává, „zároveň jsme program tvořili i s ohledem na jedno z našich dalších poslání, kterým je otevírat a přibližovat tzv. klasickou hudbu novým posluchačům a mladé generaci.“

Významným krokem je bezesporu angažmá nového hostujícího dirigenta švýcarského původu – Christiana Knüsela, kterého posluchači Moravské filharmonie měli možnost poprvé vidět už v loňském roce. Na svém inauguračním koncertu 26. listopadu, jenž je součástí řady A, provede společně s filharmoniky a vynikající klavíristkou Mariou Mazo skladby letošního jubilanta Ludwiga van Beethovena a Sergeje Rachmaninova.

Nová sezona Moravské filharmonie přináší stejně jako v předchozích letech klasický Velký a Malý symfonický cyklus (řady A a R). Posluchači se v jejich rámci mohou těšit na díla pocházející ze 40. a 50. let 20. století, tedy z doby vzniku orchestru, přičemž programová skladba reflektuje také významná výročí Bohuslava Martinů, Gustava Mahlera nebo Antonína Dvořáka. Řada A je orámovaná zahajovacím a závěrečným koncertem, na kterých zazní i skladby soudobých autorů, a to s takovými sólisty, jako jsou klavírista Ivo Kahánek, jenž před nedávnem obdržel významné ocenění BBC Music Magazine Award, či hobojista Vilém Veverka, vítěz jedné z nejprestižnějších interpretačních soutěží – Sony Music Foundation.

„Skladby jako Serenáda Iši Krejčího, Korngoldův Houslový koncert, Šostakovičova Devátá symfonie či Koncert pro orchestr Bély Bartóka na nás přímo „dýchají“ dobou prvopočátku Moravské filharmonie a zároveň nás nutí zamyslet se nad nepřebernou množinou dosavadních uměleckých počinů tohoto orchestru v průběhu 75 let jeho existence,“ říká Ivana Kalina Tabak, dramaturgyně Moravské filharmonie, a dodává, „a právě zmíněná díla tvoří jakousi hlavní ideovou linii dramaturgie – pojítko mezi jednotlivými koncertními programy letošní sezony.“

Koncertní řada Patriot (řada P) se dočkala významné programové změny a leitmotiv patriotismu zde byl propsán v celé své šíři. Najdeme ho nejen v řadě mladých orchestrálních hráčů, kteří vystoupí s filharmoniky, a v plejádě olomouckých pěveckých sborů účinkujících společně během jednoho večera, ale i v takových sólistech, jakými jsou houslista Václav Hudeček nebo někdejší první trumpetista Berlínské filharmonie Gábor Tarkövi, kteří mají k Olomouci blízký vztah. „Do koncertní řady P jsme zařadili i premiéru skladby Ondřeje Moťky, který není jen olomouckým patriotem a prvním trumpetistou Moravské filharmonie, ale i výborným hudebním aranžérem a skladatelem,“ uvádí Ivana Kalina Tabak, dramaturgyně Moravské filharmonie Olomouc.

Koncertní řadou Crossover (řada C) zakládá Moravská filharmonie novou tradici koncertů s programy vystavěnými napříč žánry v podobě samostatné koncertní řady. „I v rámci řady C jsme vybírali ze žánrů, ve kterých se svébytně a rovnocenně uplatní také orchestr Moravské filharmonie. Na posluchače tak čeká spojení tradičních orchestrálních nástrojů s hudbou jazzovou i filmovou a také s folklorem a muzikálem,“ vysvětluje Jonáš Harman.

Cyklus mimořádných koncertů (řada M), které se konají u příležitosti významných státních či církevních svátků, přinese posluchačům hudbu starých mistrů i evropské a české premiéry děl soudobých skladatelů. Novinkou je datum konání Novoročního koncertu, který Moravská filharmonie odehraje 1. ledna, tedy přímo na Nový rok, a nabídne tak stylové vykročení do další dekády 21. století.

S koncertní sezonou 2020/2021 bude pokračovat Cyklus komorních koncertů (řada K) i Hudební podvečery pro nastávající rodiče – projekt přinášející harmonickou až meditativní hudbu koncipovanou zejména pro nastávající maminky a jejich dosud nenarozené děti. Na větší děti, jejich rodiče a prarodiče potom čekají tradiční Nedělní matiné, jako každý rok i letos s originálním programem.

Koncertní sezonu Moravské filharmonie Olomouc olemují i dva festivaly – v měsíci září ojedinělý Mezinárodní varhanní festival v olomouckých chrámech a v průběhu května 2021 hudební festival Dvořákova Olomouc, který ukončí výjimečný klavírista Garrick Ohlsson.

Zahajovací koncert jubilejní 75. koncertní sezony rozezní olomouckou Redutu 24. září 2020. Posluchači a příznivci Moravské filharmonie i všichni Olomoučané se však mohou těšit na hudební zážitek v jejím podání už 18. června od 19 hodin, kdy vystoupí na olomouckém Horním náměstí s koncertem Konečně naživo. Na programu je Sukův slavnostní pochod V nový život, Smetanova Má vlast a Dvořákova Symfonie č. 9 „Novosvětská“.

Více informací o Moravské filharmonii Olomouc

Moravská filharmonie Olomouc patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice. Na jejím uměleckém vývoji se podílely významné osobnosti české i světové hudební scény. Za dobu své existence si Moravská filharmonie Olomouc vytvořila mimořádně rozsáhlý a rozmanitý repertoár: věnuje se především klasickému symfonickému repertoáru, propaguje však i soudobou českou a světovou hudební tvorbu, o čemž svědčí uvedení více než 250 novinek. Moravská filharmonie Olomouc má bohatou diskografii a vystupuje na významných mezinárodních hudebních festivalech doma i v zahraničí. Především je ale kulturní institucí, která se zásadní měrou podílí na organizaci uměleckého a koncertního života v Olomouci a okolí. Pořádá festivaly Dvořákova Olomouc a Mezinárodní varhanní festival Olomouc. Mezi její činnosti patří také řada vzdělávacích aktivit pro děti a mladé lidi.

Andrea Pitronová 

pro TANEČNÍ MAGAZÍN

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..