Sibiřská šamanská lady v Praze

Olena UUtai, legenda etnické hudby v pražském centru Dlabačov

Olena Uutai, legenda etnické hudby, vystoupí 22. dubna 2020 v pražském centru Dlabačov se svým jedinečným koncertem Hear Your Heart. Proslavila se hrou na brumli, hrdelním zpěvem severských národů a napodobováním zvuků zvířat.

Uutai je v současnosti nejsledovanější etnickou zpěvačkou na sociálních sítích typu Youtube, Facebook, Instagram ad. V roce 2017 se stala semifinalistkou populární televizní soutěže Italia’s Got Talent a v roce 2018 semifinalistkou největší soutěže talentů Britain’s Got Talent a finalistkou německé Das Supertalent.

O Uutai se uvádí, že zpívá jazykem samotné matky přírody. Hlasy zvířat, které uctívají přírodní národy a zpěv ptáků za doprovodu brumle a šamanského bubnu v jejím podání odkrývají tajemství legend a pověstí severských národů. Součástí každého představení je obřadní píseň Algys, tradiční prosba o požehnání. Díky ní se posluchači velmi silně ponoří do starodávných tradic skrze čas a prostor pomocí hudby, která spojuje srdce s jediným zdrojem všeho, matkou přírodou.

Kromě mystických písní, budou na programu večera také interaktivní bloky. Uutai se během nich podělí s posluchači o tajemství napodobování hlasů zvířat a o jednoduché vokální techniky severských národů, které pomáhají odstraňovat psychické bloky a tělesné problémy a které interpreta očišťují a naplňují jej přírodní silou a energií.

„Moje tvorba a veškerá moje hudba, a dokonce životní filozofie vychází z myšlenky harmonie a spojení s matkou přírodou. Při tvorbě se opírám o napodobování zvuků živé přírody, hlasy ptáků, zvířat a zvuky různých přírodních jevů. Ve svých vystoupeních používám několik typů hrdelního zpěvu a experimentuji se spojením tradiční brumle a lidových zpěvů s nejrůznějšími hudebními žánry a zpěvy od meditační starodávné hudby až po moderní trance,“ uvádí Olena Uutai.

Kromě jakutské brumle hraje Uutai i na specifické brumle dalších národů, šamanské bubny a flétny a ovládá několik druhů hrdelního zpěvu severských národů. Toto vše spojuje v ultramoderním stylu, ve kterém jsou slyšet jak autentické tradiční zvuky, tak nové tóny a rytmy budoucnosti.

Uutai po celém světě hostuje s hudebními, obřadními a léčivými vystoupeními, ve kterých kombinuje autentické hudební umění starých národů s elektronickou a experimentální hudbou. Její písně zaznívají na nejvýznamnějších festivalech žánrů world music, etno, trance a elektronické hudby.

Vlastním jménem se zpěvačka jmenuje Olena Podlužnaja a její umělecký pseudonym Uutai znamená v literárním překladu z jakutského jazyka „tajemství stvořené vodou“.

Zuzana Sommerová

pro TANEČNÍ MAGAZÍN

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..