100. výročí hitu „Carol of the Bells“

11. května 2019 uplynulo přesně 100 let ode dne, kdy Evropa POPRVÉ uslyšela vánoční hit „Carol of the Bells“. Stalo se to v Praze! Jeho autorem je ukrajinský skladatel Mykola Leontovyč (základ je lidový).

U příležitosti stého výročí Carol of the Bells neboli Ščedryka“ v Praze dvakrát vystoupil Ukrajinský Republikánský Sbor Now Kredo. 10. května v 18:00 s flashmobem na Hradčanském náměstí, 11. května v 18:00 – s velkým koncertem v Paláci Žofín.

10. května v 18 hod se u sochy T.G.Masaryka na Hradčanském náměstí v Praze konal unikátní flashmob Ukrajinského Republikánského Sboru Now Kredo ve složení 82 chóristů, kteří zazpívají světoznámou vánoční hymnu Carol of the Bells“ neboli Ščedryk“. Akce nejen připomene Pražanům a hostům města kouzelnou vánoční atmosféru, ale i vrátí čas sto let zpět. Přesně před sto lety 11. května 1919 poprvé za zněla v Evropě nesmrtelná skladba geniálního ukrajinského skladatele Mykoly Leontovyče „Ščedryk“ (Carol of the Bells). Stalo se tak právě v Praze, a to z jeviště Národního divadla v podání Ukrajinské republikánské kapely pod vedením prominentního dirigenta Oleksandra Košice.

Sbor 82 zpěváků prezentoval tenkrát Evropě umění mladé Ukrajinské Národní Republiky, která prohlásila, že se odpojuje od bolševického Ruska, a stává se samostatným státem. Ve vlasti sbor nazývali „kulturní armádou“, a v boji o nezávislost Ukrajiny měl stejný význam jako regulérní vojsko.

Známý muzikolog a literární historik, profesor Univerzity Karlovy Zdeněk Nejedlý psal: „Kdo zažil a procítil překrásný zpěv Ukrajinské republikánské kapely, nemůže nemilovat Ukrajinu z celého srdce“. V roce 1919 doprovázel Ukrajinskou republikánskou kapelu na všech koncertech v Čechách, a později jí věnoval celou knihu, která byla vydána v roce 1922.

„Kulturní armáda“ procestovala na svém turné 16 států Evropy a také země jižní a severní Ameriky. Díky tomu se ze Ščedryka stal záhy celosvětový hit. Později získal své druhé jméno „Carol of the Bells.

Ukrajinský Republikánsky Sbor Now Kredo nyní přijímá výzvu umělecké diplomacie, a stejně jako před sto lety veze do světa kulturní dědictví Ukrajiny. Během roku 2019 jeho světové turné zahrne 11 evropských zemí, a ukončí jej vánoční vystoupení v New Yorské Carnegie Hall.

11. května v 18 hod v Paláci Žofín Now Kredo představil návštěvníkům to nejlepší z ukrajinské duchovní a lidové hudby.

Víte, že?

· Autor Carol of the Bells neboli Ščedryka Mykola Leontovyč se narodil ve vsi Monastyrok nynější Vinnycké oblasti na Ukrajině

· Jeho neteř Maria Leontovyč-Lošak žije v České republice, a je zde známou sochařkou a držitelkou prestižních ocenění.

· První verze Ščedryka se objevila v letech 1902-1903, celkem byly čtyři.

Olena Laň

pro TANEČNÍ MAGAZÍN

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..