ANNA MAREŠOVÁ přes vibrátory k tramvaji!

TANEČNÍ MAGAZÍN měl exkluzivní možnost se – s dalšími zástupci médií – projet právě mezinárodně oceněnou tramvají T3 Coupé. A to dokonce ke Švandovu divadlu! V tomto modrém voze se dá i tančit!!!! Tramvaj pochází ze studia designérky Anny Marešové, která se se svými neotřele designovými Venušinými kuličkami i vibrátory zapsala do povědomí mnoha žen.

Porota prestižní mezinárodní soutěže Red Dot Design Award, která se každoročně koná v německém Essenu, letos opět ocenila český výrobek. Z více než 5 500 přihlášených produktů z celého světa získala jednu z cen Red Dot 2019 vyhlídková tramvaj pro Prahu T3 Coupé, ze studia designérky Anny Marešové, která je také autorkou intimních produktů pro ženy – Whoop.de.doo.

Víte, že v této tramvaji se dá tančit? Asi nikoli za jízdy, ale… Boční sedadla v otevřené zádi vozu se dají složit. A taneční prostor je tu! Více než hodinu trvající jízda po Praze v částečně otevřené „limuzinové“ tramvaji byla neskonalým zážitkem! Navíc, naším řidičem nebyl nikdo jiný, než technický ředitel Dopravního podniku Praha Jan Šurovský. Ten drobné zastávky okořenil poutavým výkladem. Spolu s ochotnou průvodčí i servírkou v jedné osobě měli zajímavé módní stejnokroje. Aby ne, když je vymýšlel slavný módní „guru“ Česlav Jaroš.  Starostlivá průvodčí nám nabízela občerstvení z místního baru. A tam, kam jsme přijeli, tam jsme působili pozdvižení. Zejména na Václavském náměstí. Samotná trasa z nástupní Vozovny Střešovice vedla přes Hradčanskou, Letnou Strossmayerovo náměstí, náměstí Republiky, Václavské náměstí, Myslíkovu, Palackého most, Anděl, Smíchovské nádraží až na otočku v Hlubočepech. Zpět potom přes Smíchovské nádraží, Anděl, Švandovo divadlo, Újezd, Malostranské náměstí, Malostranskou, Chotkovu ulici, letohrádek Belveder, Hradčany až zpět do domovské vozovny ve Střešovicích.

Tramvaje T3 a Praha patří neodmyslitelně k sobě. I proto Dopravní podnik hl. m. Prahy, a.s., ve spolupráci se studiem Anna Marešová designers,vytvořil nový koncept výletní tramvaje, která navazuje na tradici legendárních vozů typu Tatra T3. Respektuje základní charakteristiky původního designu, ale citlivými a promyšlenými zásahy jej posouvá do kontextu současné doby. Otevřením zadní části vozu a využitím původních prvků v kombinaci s moderními technologiemi vznikl „old-timer“, který ukazuje, že i tradiční prostředky městské hromadné dopravy mohou nabídnout zcela nečekaný luxus.

Zasklený střešní prostor tramvaje i volný boční umožňuje nebývalý rozhled

Tramvaj T3 Coupé nabízí požitek nejen ze samotné jízdy po Praze v polootevřeném voze. Navíc také ze stylového řešení interiéru. Designéři se pochopitelně nejvíce inspirovali původní Tatrou T3. Chvílemi si ale pro nápady „odskočili“ i do starších typů tramvají. Součástí interiéru je tak mimo jiné i bar vycházející z tramvaje typu T1, kde podobný pultík sloužil pro prodej jízdenek. Další výraznou reminiscencí jsou střešní okna, která upomínají na legendární autobus Škoda 706 RTO. Návrháři neopomněli ani takové detaily, jako je mechanický znehodnocovač jízdenek. Mimochodem, jsou speciálně navrženy pouze pro jízdy v T3 Coupé! K tramvaji vznikl také logotyp a merchandising. O tom, že je tramvaj dotažená do posledního detailu, svědčí například i to, že řidiči a obsluha vozu jsou oblečeni v unikátních T3 Coupé uniformách od návrháře Česlava Jaroše. Tramvaj si zachovává poetiku šedesátých let, navzdory veškerým inovativním prvkům, a vyjadřuje tak poctu designérovi Františku Kardausovi (1908-1986), který je nejen autorem původní tramvaje Tatry T3 nebo automobilu Tatra 603. 

Tramvaj T3 Coupé byla vyrobena v Opravně tramvají DPP v Praze Hostivaři. Celý projekt včetně návrhu až po kompletní výrobu vozu trval dva roky.

Duchovní matka tramvaje Anna Marešová byla ve stálém obležení zástupců médií. Právě, během jízdy po Letné,  absolvuje rozhovor pro Českou televizi.

Jsou to dva splněné sny. První, že jsem mohla navrhnout novou tramvaj, která se skutečně vyrobila a jezdí a druhý, že se lidem ta tramvaj líbí a funguje. To je pro designéra ta nejlepší zpětná vazba. A takto vnímám i cenu Red Dot. Mám z ní opravdu velkou radost a vážím si toho, že mne Dopravní podnik na tuto spolupráci oslovil. Skvělá byla součinnost hlavně s inženýry a techniky. Díky tomu jsme tramvaj mohli společně doladit do posledního detailu,“ reaguje na ocenění česká designérka Anna Marešová.

Navazujeme na to nejlepší z našich tradic. T3 Coupé má ambici navázat nejen na historický otevřený vůz 500 z roku 1913, ale i na salónní vůz 200 z roku 1900, který byl prezentován na Světové výstavě v Paříži. Naše produkty se po právu vrací na světový trh,“ připomíná Jan Šurovský, technický ředitel Dopravního podniku hlavního města Prahy.

Řidičem tramvaje byl speciálně pro naši jízdu technický ředitel Dopravního podniku Praha Jan Šurovský, ve speciálním stejnokroji od oděvního návrháře Česlava Jaroše.

Důležitý byl také název. T3 Coupé vnímám jako takový ,old timer´. Má jedny dveře, takže s pojmenováním jsem se inspirovala u automobilů,“ dodává Marešová.

Na co se Anna Marešová se svým studiem chystá v letošním roce, odpovídá: „Po tramvaji se vracím zase zpět ke své značce Whoop.de.doo. Chystáme další produkt do našeho portfolia. Je to intimní pomůcka pro ženy, ale tentokrát není erotická. Během několika měsíců chceme přivést na svět nový menstruační kalíšek. Mnoho lidí o tomto produktu ještě neslyšelo, ale mnoho žen kalíšky již používá. Zjistila jsem, že toto ženské téma je velmi aktuální. A k tomu se jedná o produkt, který je velmi šetrný k životnímu prostředí. Což je pro mne osobně také velké téma,“ uzavírá Anna Marešová, která zabodovala v mezinárodní soutěži Red Dot již před třemi lety v kategorii Produktový design 2016, se svým Whoop.de.doo Vibrátorem.

Pronájem vyhlídkové jízdy v tramvaji T3 Coupé:

Vyhlídková tramvaj pro Prahu T3 Coupé slouží pro zážitkové a komerční jízdy, které vypravuje vozovna Střešovice. Obsaditelnost vozidla T3 Coupé je 31 osob. Cena za pronájem hodiny jízdy T3 Coupé činí 7 700 Kč včetně DPH. Cena komerční jízdy T3 Coupé se účtuje za každou započatou hodinu výkonu vozidla, tj. od vyjetí tramvaje z vozovny Střešovice, do jejího zatažení zpět do vozovny. Ačkoliv začátek jízdy je možné zvolit kdekoli v rámci tramvajové sítě MHD v Praze, DPP doporučuje začít jízdu ve vozovně Střešovice, neboť by mohlo dojít k výraznému zkrácení projížďky, popřípadě zvýšení ceny. Pronajmout si jízdu touto tramvají lze od 16. listopadu 2018. Informace o pronájmu najdete na webové stránce www.dpp.cz/pronajem-historickych-tramvaji-a-muzea-mhd.

Studio Anna Marešová designers:

Studio Anna Marešová designers založila designérka Anna Marešová v roce 2012. Studio se zabývá užitným průmyslovým designem, a to od prvních návrhů až po realizaci a prezentaci produktu. Anna spolupracuje s dalšími designéry a výtvarníky. Mezi ně patří Sergej Kuckir, Jiří Toman, Tomáš Chludil, Michal Pražský, Lukáš Blažek, Martin Bražina, Klára Jakubová. Studio spolupracuje s různými typy firem a často i s jednotlivci, kteří chtějí realizovat svůj business plan. Hlavním klientem se v roce 2013 stala značka Whoop.de.doo.

Již legendární vibrátor ze studia Anny Marešové, který byl také oceněn ve stejné soutěži Red Dot Design

Red Dot Design Award:

Tramvaj T3 Coupé konkurovala účastníkům z 55 zemí světa. Více než 5.500 produktů posuzovalo 40 nezávislých odborníků z řad profesionálních designérů, profesorů z univerzit z celého světa a odborných novinářů. Každá položka v soutěži byla hodnocena podle velmi přísných kritérií. Porota udělila tramvaji T3 Coupé ocenění Red Dot Honourable Mention 2019 za mimořádný počin v designu a konstrukci produktu. „Jedná se o promyšlené řešení a velmi detailní a kvalitní zpracování,“říká profesor Peter Zec zakladatel a prezident Red Dot Award.

Ceny Red Dot Design každoročně pořádá německé Design centrum, které vzniklo v roce 1954 v Essenu. Porota poprvé hodnotila a ukázala nejlepší soudobé návrhy a produkty již v roce 1955 na výstavě „Ständige Schau formschöner Industrieerzeugnisse”. Název Red Dot vymyslel až v roce 1990 profesor Dr. Peter Zec, současný CEO. Od té doby se stal Red Dot Award nejvyhledávanější mezinárodní soutěží, která potvrzuje kvalitu designu vyrobených produktů. S více než 17.000 účastníky ročně, se jedná o největší soutěž tohoto typu na světě.

Ceny jsou již od roku 1955 udělovány výjimečným produktům z oblasti průmyslového a produktového designu a jedná se o nejprestižnější designérské ocenění na světě. Slavnostní předávání cen Red Dot Award se uskuteční 8. července 2019 v Design Muzeu ve městě Essen.

Foto: Lucie Maxová a archiv Anny Marešové

Michal Stein

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..