Jak se dělá muzikál?

Úsměvná muzikálová revue pod značkou Junior a taktovkou Antonína Procházky

HDK Karlín představilo ve středu 20. března svoji nejnovější muzikálovou revue. Tímto představením  také začíná nová edice muzikálů pod značkou HUDEBNÍ DIVADLO KARLÍN JUNIOR.

Antonín Procházka, autor řady svižných komedií,  provází celým tvůrčím procesem a představuje tak část po části. Divák opravdu ani netuší, nebo lépe řečeno, většinou nepřemýšlí, o všech těch těžkostech, které provází taková příprava muzikálu. Ať už jsou na straně herců nebo samotného režiséra. Myšlenka přišla vlastně na základě knížky Karla Čapka  „Jak se co dělá“.  Karel Čapek v ní vtipnou  formou popisuje, jak se např. dělají noviny, film a tak dále.  A Antonín Procházka zase vtipnou formou představuje  podrobně úskalí i radosti tvorby muzikálu, od prvního návrhu, sestavení realizačního týmu, castingy, korepetice, prvního čtení, samotného zkoušení, aranžované zkoušky, přes přípravu orchestru až po generální zkoušku. A přichází čas premiéry a oslav! To nejkrásnější z celého muzikálu!

S naprostým nadhledem Antonín Procházka řeší všechny svízele.  Věděli jste, například, že na počátku si autor myslí, že není třeba v textu změnit ani čárku, ale záhy zjišťuje, že tento názor má jen on sám? Během castingu ne a ne najít vhodný typ herce, první čtení připomíná školní vyučování, režisér se marně snaží nastínit svůj záměr, herci se pošťuchují, posílají si sms, jí svačiny, kladou nesmyslné dotazy.  Při aranžovací zkoušce už herci mají konečně přestat ‚čučet‘ do papíru, a proto je teď nejdůležitější nápověda. Při zkoušce režisér trpělivě čeká, až se lesní víla vrátí od zubaře a herci jsou jak pytel blech. Generální zkouška je generální přehlídka zoufalství, kdo to přežije, měl by být automaticky nominován na Thálii. V době premiéry už konečně dorazil kostým pro hlavní představitelku a po premiéře přichází nejkrásnější okamžiky v životě herce! Tak takovými a podobnými informacemi nás Antonín Procházka baví během premiéry. Dále jsou tu ukázky z muzikálů, herci doplňují názorně slova režiséra, takže divák si dokáže velmi dobře představit, jak to asi doopravdy probíhá a dobře se baví.

Během představení uvidíte skvělé výkony herců Ivy Pazderkové, Markéty Procházkové, Barbory Šampalíkové, Dominiky Býmové, Ines Ben Ahmed, Václava Noida Bárty, Martina Písaříka, Dennyho Ratajského, Ivo Hrbáče a samozřejmě samotného Antonína Procházky. Uvidíme kostýmy, které byly  vytvořeny pro Hudební divadlo Karlín.

Dominika Bymová

Režisér Antonín Procházka

Iva Pazderková

Martin Písařík

Martin Písařík

Martin Písařík a Michaela Sýkorová (partnerka Martina)

Václav Noid Bárta

Václav Noid Bárta

Možná jediné, co bych téhle báječné vzdělávací revui vytkla, pokud by měla být opravdu pro ty nejmladší diváky, což byl původní záměr autorů, děti nemusí plně pochopit jemný humor, kterým je revue protkaná. Ovšem zralý divák odchází s úsměvem, který mu ještě dlouho na tváři drží.

Marian Vojtko se také dobře bavil

 

Eva Smolíková

Foto: Eva Smolíková

Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..