Teater NO99 ukončuje svou činnost

Estonský Teater NO99 po 14 letech své existence ukončí svou činnost s koncem kalendářního roku 2018

Estonský Teater NO99 ukončuje svou činnost


Estonský Teater NO99, držitel prestižní evropské Ceny divadelní reality (2017) a vítěz posledního ročníku Pražského Quadriennale (2015), vyhlásil ukončení činnosti. Letos poprvé uvedl svou inscenaci v Praze, a to 19. října na Palm Off Festu. Teater NO99 po 14 letech své existence ukončí svou činnost s koncem kalendářního roku 2018. 

 

Teater NO99 vznikl před čtrnácti lety v estonském Tallinnu a od počátku si dal za úkol, že vytvoří devětadevadesát produkcí a až poté zakončí svou činnost. Jednotlivé inscenace proto byly doplňovány klesající číselnou řadou od 99 k 1. Poslední inscenace Je těžké být bohem s pořadovým číslem 29, jež měla premiéru naplánovanou na konec listopadu, se však už neuskuteční. Divadlo na své domovské scéně třikrát v& nbsp;listopadu zahraje inscenaci Loď bláznů, v prosinci pak vystoupí v Moskvě s inscenací Špína. Od ledna 2019, dříve než dosáhlo vytyčeného počtu premiér, bude estonské divadlo NO99 minulostí.

Ukončení činnosti tallinnského divadla NO99 nás velice mrzí. České publikum bohužel nemělo mnoho příležitostí se s tímto oceňovaným estonským souborem setkat. Poprvé se u nás představil v rámci Pražského Quadriennale 2015, které s performancí Sjednocené Estonsko také vyhrál. První inscenaci divadla NO99 jsme u nás ale mohli vidět až před dvěma týdny na našem Palm Off Festu, kam jsme přivezli jejich rok starou Revoluci,“ dodává Jan Jiřík, dra maturg festivalu.

Na Pražském Quadriennale 2015 získal Teater NO99 prestižní ocenění Zlatá Triga za projekt Sjednocené Estonsko (2010). Projekt imitoval fiktivní předvolební kampaň nacionalistického hnutí. Když divadlo začalo kopírovat všechny mechanismy, které mají v repertoáru skuteční politici, rozdíly mezi realitou a fikcí se začaly smazávat. Celé Estonsko si dva měsíce myslelo, že Teater NO99 má skutečné politické ambice a průzkumy mu přisuzovaly 25% hlasů. Divadlo se ale voleb nikdy nezúčastnilo – projekt kulminoval sjezdem hnutí Sjednocené Estonsko dne 7. května 2010 a na vlastní oči ho sledovalo více než 7000 diváků. Šlo tak o jednu z největších divadelních událostí v současné Evropě.

Po 14 letech končí jeden z nejzajímavějších a nejodvážnějších divadelních souboru v Evropě. Existoval jen chvilku, ale odhalil nám politickou a estetickou sílu divadla,“ dodává dramaturgyně a bývalá umělecká ředitelka Pražského Quadriennale Sodja Zupanc Lotker.

Celý text prohlášení divadla je k dispozici na no99.ee

Eliška Míkovcová

pro Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..