„ADHD“ již k vidění na Jatkách!

Dlouho očekávaný projekt Rostislava Nováka mladšího má po premiéře! La Putyka se opět předvedla v originálním a tom nejlepším světle.

V neděli 21. října odstartoval velkolepý novocirkusově-psychologický projekt Rostislava Nováka, toho hereckého jména mladšího. Věnoval se v něm hyperaktivitě, v poslední době nazývané syndromem ADHD. Tedy diagnóze, s níž má na vlastní kůži osobní zkušenost. Ještě před premiérou se mohli zájemci v Jatkách78 zúčastnit (za lidové vstupné 50,- Kč) předpremiérové prezentace „ADHD“. A ještě před tím – v týdnu – bylo nabídnuto ochutnávkové menu z představení i novinářům a zástupcům médií.

Kostýmy tvořila kaskadérka i majitelka módní značky

Jak již TANEČNÍ MAGAZÍN několikrát informoval předem, jedná se o vskutku nevídaný mezinárodní projekt. Rosťa Novák si vybíral herce a spolupracovníky z pěti set padesáti zájemců!

Iniciátor, autor a režisér v jedné osobě se rozhodl k inscenování divadla o ADHD zhruba před třemi sezónami. K tématu jej vedla nejen vlastní zkušenost s tímto syndromem, ale také mnoho nových impulsů, na které hodlal divadelně reflektovat.

Na tomto projektu měla svou divadelní premiéru tvůrkyně kostýmů, k níž se ještě vrátíme detailněji… Naopak se zde vystřídali velmi ostřílení divadelníci s letitou a mnohonásobnou praxí. Jako příklad může posloužit konkrétně třeba scénografka Petra Kamanová.

Na tiskové konferenci zleva: kostýmní výtvarnice a kaskadérka Petra Ptáčková, Rostislav Novák ml. a psycholožka Dr. Lenka Krejčová – v pozadí obří plátno, které namalovaly hyperaktivní děti

A nyní již slíbená kostýmní výtvarnice představení i kaskadérka v jedné osobě Petra Ptáčková, která je i majitelkou módní značky. A právě kostýmy se snažila tvořit jako modelové, nikoli ve stylu přímo divadelním.

Hledání stability v nestabilním prostoru

Rostislav Novák označil svůj souboj s ADHD jako hledání stability v nestabilním prostoru. Podle jeho výsledného díla to je nesmírně výstižné. A zároveň nic neomezující.

Na nestabilně stabilním kruhovém trampolínovitém pódiu nás o tom přesvědčují akrobaté, tanečníci, žongléři i další novocirkusoví umělci. Jejich čísla mají ohromný výchozí nápad, neúnavnou injekci energie i vyústění do napadnutých point.

ADHD“ stojí za vidění. Je to studnice nápadů, gagů i pohybové ekvilibristiky. A tak by tomu mělo, nejen v novocirkusové sféře, být.

Účinkující:

Émile Pineault

Cirkus poprvé vyzkoušel ve čtyřech letech v cirkusové škole v Québecu a začal trénovat. V roce 2014 dokončil konzervatoř na National Circus School of Montreal. Do roku 2017 vystupoval s různými společnostmi (The 7 Fingers, Cie Et des hommes et des femmes, Théâtre du Trident, Cie Ici’bas a dalšími). Pracuje na vlastních projektech kombinujících akrobacii a tanec, díky setkávání s novými lidmi a akrobaty objevuje nové způsoby tvorby, uvažování a práce. Cirkus považuje za nekonečně tvárný princip bez jednoho středu a pojmenovatelné esence.

Jonas Garrido Verwerft

Narodil se v Antverpách. Vždy byl fascinován lidským tělem a jeho možnostmi. Zkoušel různá umělecká vyjádření, ale nejvíce ho pohltil tanec. Nezajímá se jen o jeden styl, zvládá breakdance, výrazový tanec i akrobatické triky. Studoval pohyb a vystupoval jako tanečník, přitom ale neopustil svou vášeň pro skateboard nebo surf. V roce 2017 plul s muzikanty, cirkusovými umělci a piráty kolem Indonésie, kde se začal věnovat kontaktním stylům, které dále rozvíjí. Začal se také věnovat tanci ve dvojici, což ho v současnosti naplňuje nejvíce.

Mauricio Rafael Cugat

Odmala věřil v Boha a usiloval o revoluci. Mladý Argentinec se již v dospívání nebál konfliktu a konfrontace s vírou, že pomůže změnit svět. Brzy ale pochopil, že jediná cesta ke změně začíná v každém z nás. Snaha o změnu nemožného v možné jej dovedla až k cirkusovému umění, dnes se věnuje handstandu (nachází v něm radost z disciplíny), vis na vlasech (jak říká, jde o dar, který sdílí s ostatními) a párovou akrobacii.

Carlos Alberto Landaeta Meneses

Narodil se v Caracasu, nádherném místě, ale plném násilí. Město ho naučilo soucitu a empatii. Vyjadřuje se umělecky a inspiruje se všemi oblastmi života. V roce 2017 dokončil studium ESAC v disciplíně čínská tyč, ale zajímá ho také teeterboard nebo tanec. Miluje nečekané reakce a nemá dobrý pocit z lidí, kteří působí, že je stále vše v pořádku a nepřestávají se usmívat. A proč vlastně cirkus? Protože se neustále vyvíjí, bere mu dech (a někdy mu jej vrací). Být na scéně mu dává možnost pracovat jako vnější pozorovatel a zpracovávat různá společenská témata.

Risto Sakari Männistö

Narodil se ve východním Finsku, ale z obou stran má v rodině ruskou krev. Miluje procházky lesem se psem, baví ho šachy, vytváření hudby (zdůrazňuje, že nejde o skládání), čtení a bruslení (patnáct let hrál hokej). Je ženatý, nedávno začal studovat politologii, filozofii a ekonomii, díky čemuž se opět učí učit. Cirkusu se věnuje od devíti let, kdy jeho matka založila cirkusovou školu v jejich vesnici, bez zkušeností, jen tak ze zájmu. Zpočátku se zabýval akrobacií a rovnováhou, vyzkoušel jízdu na jednokolce, provazochodectví, akrobacii na žebříku a další disciplíny, pravou vášeň ale vzbudilo až žonglování. A tomu je věrný dodnes.

Mireia Piñol Martínez

Rodačka z Barcelony, protentokrát na této planetě jako lidská bytost, jak sama říká. Pamatuje si na svou první jízdu na bruslích a své první divadelní vystoupení pro příbuzné na terase jejich domu. Kolečkovým bruslím se začala věnovat ve třinácti a brzy se stala španělskou a poté i evropskou šampiónkou. Když skončila se soutěžením, šla na univerzitu, kde ji kamarád seznámil s tancem. Vyzkoušela mnoho stylů a dostala se i k cirkusu. Kromě bruslení se věnuje i párovým disciplínám, zkusila i kaskadérské techniky. Je otevřená novým výzvám, například herectví. Na jevišti se stává někým jiným, scéna je jejím novým domovem, pokaždé jiným. Má ráda opravdovost fyzické práce, běh, cvičení, pády, akce a reakce, které mají umělecký smysl. Ráda svou tvorbou vypráví příběhy.

Vincent Bruyninckx

Mladý Belgičan nikdy neváhal investovat veškerou energii do toho, co ho zaujalo. Jednou z těchto věcí je cyr wheel. Díky spolupráci se členy známých tanečních souborů se vrhl do studia ESAC, kde si utříbil styl a přístup k disciplíně. Pochopil, že se chce naučit více než jen triky, které dělají všichni. Zajímal se o pohyb a to, jak ovlivňuje mysl a celé tělo, a proto v letech 2009-2012 vystudoval fyzioterapii. Je také několikanásobným belgickým mistrem v přípravě kávy a umí si uvařit vlastní pivo. To vše zvládá jako dyslektik s problémy s koncentrací.

Sandra Pericou-Habaillou

Pozitivně naladěná, energická a kreativní. Narodila se v Indonésii, ale v osmnácti letech se s rodiči přestěhovala do Francie. Začala tančit v jedenácti letech. Po vysoké škole (ekonomika a společenské vědy) nastoupila na European Center of Artistic Professions v Le Mans a začala objevovat umělecké prostředí. Pak se přestěhovala do Paříže, kde vystudovala International Dance Academy v oborech divadla, tance a zpěvu. Od roku 2011 spolupracuje s řadou uměleckých společností ve Francii i dalších zemích.

Rostislav Novák mladší (zcela vlevo) a část jeho týmu

Zeptali jsme se:

Rostislava Nováka, mladšího

Jak bylo složité se dostat od prvního impulsu k hotovému představení?

Samozřejmě. Stálo to za ty tři roky desítky a stovky hodin nápadů, hledání a schůzek. A ADHD se na tom podepsala přímo! Já ji totiž beru jako přednost, nikoli jako nemoc. Proto se snažím o její pozitivní prezentaci. Jsem rád za spolupráci se speciálními základními školami v Praze 6, na Zlíchově a v Telči. Ty nám byly v průběhu dokončování skvělými diváky i rádci a inspirátory zároveň. ,ADHD´zatím budeme uvádět výhradně na scéně Jatek78. Předběžně se uvažuje o jeho uvedení ve Francii a to plánujeme během února 2019.“

Po premiéře čeká zájemce z řad diváků na Jatkách78 ještě devět repríz „ADHD“. Pak již dále rozhodne divácký zájem…

Představení se konkrétně hraje: 23.- 26. 10. a 26. 10. – 1. 11. 2018.

Bližší informace na http://www.adehade.cz .

Foto: autor článku a foto Rostislava Nováka ml. + plakát Arts/Marketing.CZ

Michal Stein

TANEČNÍ MAGAZÍN

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..