„AMERIKÁNKA“

Když proti vám stojí celý svět a jste dítě… Co vás udrží při životě?

Jatka78 přinesla 13. září 2018 premiéru inscenace Amerikánka“,  reprízy  nás čekají také v listopadu 27. a 28. Amerikánka“ je drama o svobodě, vydělenosti  a touze žít.

 Režisér Viktor Tauš  sleduje osudy dívky proti které stojí celý svět, zdá se. Na své cestě překonává dětský domov, pěstounskou péči i pasťák. Věří snu, že snad někde daleko, možná v Americe, čeká někdo, komu na ní záleží.

Představitelky titulní role (zleva) Eliška Křenková a Tereza Voříšková

Příběh  je inspirován skutečným osudem dívky, kterou Viktor Tauš potkal. Jejich rozhovory zaznamenala Evita Naušová a přepsala je do formy monologu,  který se stal základem pro práci na filmovém scénáři. Viktor Tauš říká: „Když jsme se potkali, neuměli jsme vzájemně zvrátit své  osudy, ani jsme to po sobě nechtěli. Měli jsme se rádi a hráli spolu takovou naivní hru na sourozence. Dodávali jsme si tak síly. Dívka mi vyprávěla svůj příběh, který mne pronásleduje, napadá, provokuje, ale i inspiruje a těší už téměř dvacet let. Během těch let jsem se mu věnoval s mnoha autory. Vznikly tak nakonec tři příběhy, v každém z nich nakládám  s inspirací po svém a každý z nich budu vyprávět na platformě jiného média.“

Režisér Amerikánky“ Viktor Tauš

Ema Černá, tedy hlavní hrdinka, nakonec dokáže překonat zdánlivě neřešitelnou situaci. Víra sama v sebe, víra, že někde na konci černého tunelu je světlo. Lidská vůle k životu je obrovská.  Ema překonává nevlídnost dětského domova, chlad a odtažitost pěstounské péče i šikanu „pasťáku“. A to vše v době, kdy proti ní nestojí pouze tyto instituce, ale celkový režim státu. „Amerikánka“ je současně také hlubokou sondou do historie 70. a 80. let v Československu, ale je to také ryze současné drama o svobodě, osamělosti, přátelství a touze žít.

Viktor Tauš je proslulý spíše jako režisér filmový

Amerikánka“ je druhou činoherní režií a produkcí Viktora Tauše.  Jako první čeští autoři s ní vyhráli v Cannes Krzysztof Kieslowki SciptEast Award pro nejlepší nerealizovaný východoevropský scénář.

A do třetice Viktor Tauš,  tentokrát na tiskové konferenci – vedle něj  (vpravo) Štěpán Kubišta a Rostislav Novák ml.

Později David Jařab text upravil do podoby jevištního dialogu a inscenace byla na světě. Nyní přichází  k vám.

Foto: Eva Smolíková a Jatka78

TANEČNÍ MAGAZÍN

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..