Tanečně filmová bomba!

Díky Festivalu tanečních filmů měli počátkem března návštěvníci pražské galerie SMETANAQ možnost nejen vidět, ale doslova se aktivně účastnit dvou unikátních tanečně filmových projektů na bázi virtuální reality.

Díky Festivalu Tanečních filmů se v galerii SMETANAQ v Praze objevil unikátní projekt.

V našich domácích vodách lze označit za naprosté zjevení plně v duchu nových tanečně mediálních audiovizuálních forem. Jde o unikátní projekt „UNLIT HORIZON“ – prezentující dva tanečně virtuální filmy. Ten se pražskému publiku předvedl – díky spolupořádajícímu Festivalu tanečních filmů – v první březnové dekádě (konkrétně od 1. – do 7. 3.). Jaksi symbolicky v galerii SMETANAQ, bezprostředně sousedící s budovou filmové akademie FAMU.

A galerijní prostor – dosud spíše patřící klasickým výtvarným prezentacím – byl využit naprosto dokonale. Ve vstupním traktu diváka dokonale natěšily čtyři velkoplošné grafické obrazy volně dokumentující obě nabízená filmově virtuální díla.

To vše se mohlo odehrát díky Festivalu tanečních filmů. Ten pravidelně od roku 2009 nejen věnuje prezentaci a defilé tanečních filmů, ale rovněž napomáhá jejich podpoře. Konkrétně loni v květnu vyhlásil námětovou cenu MAYA. Jejím smyslem byla podpora nové autorské tvorby. A právě jejími prvními vítězi se stali autoři projektu „UNILIT HOROZON“ Mária Júdová a Andrej Boleslavský. Mezi jinými podpořil realizaci jejich výsledného filmového díla i pražský Kyliánův nadační fond.

f Adéla Vosičková

Na samotné akci byl však uveden – kromě titulního snímku – ještě další pozoruhodný virtuální tanečně filmový projekt „DUST“. Jeho název symbolizuje hvězdný prach. Jeho autory jsou opět Mária Júdová s Andrejem Boleslavským. V jeho průběhu tančí Soňa Ferenčíková a Roman Zolotov. U „DUST“ zaujala – mimo filmařsky animační práce – i aktualizace na prostory galerie. Mohli jsme být včleněni do prostoru. Viděli jste nedaleké panorama Hradčan i bližší Smetanovo nábřeží. A kamery snímaly i diváka, který se mohl zapojit do akcí . Jeho autor Andrej Boleslavský k tomu řekl: „Tento virtuální film nechce pracovat i s reálným prostředím, aby byl jeho spektakulární výsledek dokonalý. Chci dosáhnout divákova pocitu, že prostředí kolem je reálné.“ Hudební doprovod je zde spíše na základě konkrétních samplovaných disharmonických zvuků.

f Adéla Vosičková

V titulním snímku „UNILIT HORIZON“ zpracovali jmenovaní autoři Mária Júdová a Andrej Boleslavský původní choreografii Markéty Kuttnerové „LV 426“. Tanečníky jsou v tomto případě Fanny Barrouquère a Branislav Bašista. V něm se ponořujeme do imaginárního vesmírného prostředím, aby byl vjem diváků dokonalý, podporuje vše i moderně instrumentovaná hudba. Spoluautorka Mária Júdová vysvětluje: „Náš film je demonstrací toho, čím se tanec, performace film a zvuk mohou stát v budoucnosti virtuální reality.“

Projekt „UNILIT HORIZON“ se stejnojmenným filmem i jeho protějšek „DUST“ se staly doslova bombou!!! K jejich prezentaci prospěla jistě i úvodní přednáška a beseda s autory díla. Ten, kdo je neviděl v Praze může litovat, Ale nemusí věšet hlavu. Jak nám oznámila Petra Kašparová z Festivalu tanečních filmů, bude určitě na některé z jejích akcí reprízován.

Michal Stein

Titulní foto: Marek Zavřel

Další foto: Adéla Vosičková

TANEČNÍ MAGAZÍN

Autor: Michal

Michal Stein je především textař se zaměřením na žánry šansonu, popu, rocku i dětské písně. Je držitelem Platinové desky (2009) za texty a dramaturgii alba Boooong! (GZ Digital Media 2004). Je autorem textu vítězné písně "Formule z formely" na festivalu Dětská nota 1983 (Mladá Boleslav). Několikanásobný laureát cen (jako textař) Písniček pro Hvězdu. Napsal přes 500 písňových textů. Natočeny jsou u vydavatelství Supraphon, Panton, Tommu Records, Popron, GZ Digital Media, Areca Multimedia, Comodo, Reflex Records a dalších. Spolupracoval mezi jiným s autory: Leopoldem Korbařem, Eduardem Parmou ml., Zdeňkem Bartákem ml., Zdenkem Mertou, Václavem Vašákem, Bohuslavem Myslíkem a mnoha dalšími. Jeho písně zpívali též Jana Kratochvílová, Stanislav Hložek, Daniela Šinkorová, Petra Černocká, Karel Bláha, Jana Kociánová. Šansony textoval i hercům jako např. Luděk Sobota, Jan Přeučil a další. Byl dramaturgem, producentem a hlavním textařem alba zpívající Arabely "Jana Nagyová zpívá dětem" (Tommu records 1993). Poté, co zemřel textař Pavel Vrba, začal intenzívněji spolupracovat s Elektrobandem Pavla Zedníka, multiinstrumentalisty a skladatele stejného jména. Píše články z oblasti kultury, sportu a životního prostředí do různých novin a časopisů, rediguje knížky. Příležitostně se věnuje pořádání a kurátorování výstav a moderování vernisáží. Několik let aktivně bojuje proti zastavování pražské zeleně v Praze 9 jako člen výboru hnutí Střížkovská občanská solidarita. Zajímavost: stal se dvakrát vítězem prestižní vědomostní soutěže Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně "Play in Zlín".

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..