PRUSAK není PRUSÁK

Dlouholetým šéfem orchestru a baletu tehdejší Československé televize byl pan Mikuláš Prusák. Tentokrát se v Praze – u příležitosti premiéry – objevil jeho skorojmenovec, polský mim a choreograf Macko Prusak. A TANEČNÍ MAGAZÍN s ním v Divadle pod Palmovkou osobně mluvil.

V sobotu 27. 1. má v Divadle pod Palmovkou – při premiéře ne tak příliš často uváděného Shakespearova titulu „Něco za něco“ – režisérskou premiéru v České republice významný polský divadelní režisér Jan Klata. Přivezl si také svůj polský tým spolupracovníků v čele s choreografem Maćko Prusakem a scénografkou Justynou Łastovskou. TANEČNÍ MAGAZÍN pochopitelně zajímaly také názory choreografa.

Divadlo pod Palmovkou umožnilo ještě před premiérou žurnalistům a osobnostem z řad divadelníků nahlédnout pod pokličku režisérské kuchyně Jana Klaty. Prostřednictvím několika klíčových fragmentů z připravované inscenace tak mohli poznat jeho pracovní rukopis i nástiny Prusakovy choreografie

Tiskovou konferenci uvedl přímo ředitel Divadla pod Palmovkou Michal Lang. Nejprve připravil půdu pro hostující režisérskou osobnost. Též představil zúčastněné herce, tvůrce, českou dramaturgyni Ivu Klestilovou i překladatelku besedy.

A poté již dostal prostor Jan Klata. Ukázal se jako nonkonformní režisérský živel. Efant terrible nejen polského divadla. Jeho názory, postoj i uchopení inscenace jsou vpravdě originální. Možná Klatův přístup rebela způsobuje i to, že se narodil počátkem sedmdesátých let ve Varšavě v rodině, která se významně angažovala v hnutí Solidarita? Kromě režie se Jan Klata věnuje i hudební dramaturgii titulu „Něco za něco“.

Jan Klata zdůraznil, že hudba je pro něj nedílnou součástí inscenace a že přesně cítí, co které dějově dramatické místo představení potřebuje. Z jeho dalších slov byl zřetelný jeho důraz na tvůrčí přístup herců. Prostě, není typem režiséra-despoty (ačkoli tak na něj na první pohled vypadá), který vše předem nalinkuje.

TANEČNÍ MAGAZÍN vyzpovídal ještě před premiérou i zmíněného choreografa a také mima a pedagoga Maćko Prusaka. Speciálně našemu magazínu odpověděl na otázky týkající se vztahu k české tanečně divadelní scéně a čím byl konkrétně v Divadle pod Palmovkou determinován technicky i personálně: „Do Prahy jezdím rád. Jako město ji obdivuji. Před nedávnem jsem tu absolvoval velmi zajímavý work-shop v prostorách taneční scény ALTA. Takže ani má práce v tomto divadle není výjimkou. K představení samotnému bych uvedl, že častěji choreograficky pracuji s herci než tanečníky Necítil jsem žádná omezení ani problémy. S režisérem Klatou tvoříme ucelený a sehraný tým.“

Představení „Něco za něco“ pod režijní taktovkou Jana Klaty slibuje v Divadle pod Palmovkou neobyčejný zážitek. A je pouze na vás, abyste jej vychutnali i osobně.

Michal Stein

Foto ze čtené zkoušky: Miloš Skácel, Divadlo pod Palmovkou

TANEČNÍ MAGAZÍN

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..