ANDREA roztančila tenisový kurt!

Hned při jednom z prvních ženských tenisových turnajů roku 2018 nastala – během deště – přímo na kurtu taneční bouře!

Německá tenistka jihoslovanského původu Andrea Petkovićová překvapila v Austrálii tancem. A to přímo během tenisového zápasu, respektive při jeho přestávce zaviněné deštěm. Jednalo se přímo o finálový zápas v Melbourne.

Když začalo během finálového zápasu na australském exhibičním turnaji Kooyong Clasic v Melbourne pršet, spustila – aby diváky trochu rozproudila – hudba. Naturalizované Němka Andrea Petkovićová i její švýcarská soupeřka Belinda Bencicová zůstaly na dvorci a vyčkávaly.

Pozvolna se Andrea začala na kurtu vlnit a posléze spontánně roztancovala kurt. O deset let mladší Švýcarka nejprve svou soupeřku pozorovala a pak se s ní také dala do tance!

Po tanci a dešti mohlo finálové utkání pokračovat. Andrea Petkovićová sice vyhrála první sadu poměrem 6 : 3. V druhém setu však získávala navrch Bencicová – a zvítězila v něm 6 : 4. Jelikož se jednalo o exhibici, hrál se místo třetí sady super-tie-break. V něm opět dominovala Bencicová ve skóre 10 : 4.

Andreu nečekal tedy i po utkání vítězný tanec. Nicméně, sklidila tak bouřlivý potlesk, jakoby utkání a tím i celý turnaj vyhrála.

Andrea Petkovićová má však k tanci přímo na kurtech dávný vztah. Již dlouho slavila na kurtech vítězné zápasy originálními tanečními variacemi. A nedávno veřejně prohlásila: „Pokud s Německem někdy vyhrajeme Pohár Federace, tak se opijeme a to teprve uvidíte tanec!“

Kdo je vůbec Andrea Petkovićová? Narodila se roku 1987 v tehdejší Jugoslávii, ve městě Tuzla. To v té době bylo součástí někdejší federace Bosny a Hercegoviny. Po rozpadu jihoslovanského federativního státu se toto město nachází v nástupnickém vlastním státním útvaru pod názvem Bosna a Hergegovina.

Tatínkem Andrey je srbský tenista Zoran Petković, jenž byl členem jihoslovanského tenisového týmu v Davisově poháru. Její maminka Amira Petkovićová z Bosny byla profesí dentální asistentkou. Celá rodina v Andreiných šesti měsících života odešla do tehdy již jediného Německa. Andrea má ještě mladší sestru Anju, která se již narodila v Německu . Německé občanství obdržela Andrea roku 2001.

Andrea začala s tenisem v šesti letech na kurtech městského klubu v hesenském Datmstadtu, kde býval její otec trenér. Ten později také sám působil v roli jejího kouče. V té době ani rodina ani ona sama neuvažoval o tom, že by se mohla stát profesionální tenistkou. Totiž, dříve než se Andrea stala tenisovou profesionálkou, dokončila v roce 2006 darmstadtskou střední školu Georga Büchnera. O dva roky později zahájila vysokoškolská politologická studia na Fernově a Hagenově univerzitě.

Profesionálkou se pak Andrea stala v sezóně 2006/2007. Od počátku působení na profesionálním okruhu si vede v nepravidelných intervalech deník, kterým přispívá do novin a na internetové stránky Frankfurter Allgemeiner Zeitung. Vedle rodné srbštiny, hovoří také německy, anglicky, španělsky a francouzsky. V rozhovoru pro Ženskou tenisovou asociaci z roku 2009 na dotaz, nakolik se cítí být Němkou, odpověděla slovy: „Samozřejmě, že jsem Němka, ale vždy dodávám, že má duše je stále srbská. Němci jsou obecně více v pohodě, rezervovaní. Já jsem velmi emocionálně založená, s velkým zápalem prolínajícím mou osobnost. V tomto smyslu stále cítím blízkost ke svému původu.“

A právě tu emocionalitu Andrea Petkovićová potvrdila i počátkem letošního nového roku na turnaji v Melbourne. Je ovšem otázkou, jak by k jejímu tanci během utkání přihlíželi rozhodčí, kdyby se nejednalo o turnaj exhibiční?

Michal Stein

Foto: archiv autora

 

TANEČNÍ MAGAZÍN

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..