Vladimír Kratina tančil s přírodou

Vladimír Kratina házel míčem, psal fyzikální rovnice a tančil s přírodou v nové premiéře Činoherního klubu. A TANEČNÍ MAGAZÍN byl při tom!

V pravém smyslu slova se nedá tato verze dramatu QED považovat za pouhý překlad. Vladimír Kratina si – společně s režisérem Jakubem Zindulkou – upravili Parnellův scénář doslova na tělo. Doplnili jej o další nové pasáže přímo z Feynmanových knih. A dá se konstatovat, že vkusně a výstižně.

Vladimír Kratina zde, na nápadité scéně režiséra Jakuba Zindulky, dává rozpomenout na své parádní role z Ypsilonky. Mírně tragikomický příběh, hledající společnou rovnici, života, smrti i vědeckého zápalu. Na této parketě si najde Kratinův hlavní představitel tu únosnou místu nadhledu i sebeironie. Petra Horváthová mu byla důstojnou protihráčkou.

Celý život jsem se snažil tančit s Paní přírodou. Jenže ona si závoj zvednout tak docela nenechá.“ Tento Feynmanův výrok se stal nepsaným mottem celého představení. Hlavní představitel v jedné chvíli i nečekaně a interaktivně zapojí do hry obecenstvo, když do čtvrté řady v hledišti hodí oranžový míč. A vyžádá si ho hodit zpátky. Jindy vyzve diváky k doplnění názvu země ve „slovním fotbalu“ či hře „Země, město věc“, jak je nazývána jinými.

Velkým kladem celého představení je výtvarná jednota již zmíněné Zindulkovy scény i kostýmů. A zbývá docenit i práci odborného poradce z oblasti fyziky.

Role světoznámého fyzika je vlastně pomyslným přemostěním k otázkám o vědě, způsobu života, smrtelnosti i nesmrtelnosti. To vše je divákovi – díky citlivému přístupu režiséra i Kratinova hlavního představitele – jaksi přirozeně a nenuceně nadhozeno. A to je dobře. Neboť každý si chce z divadla odnášet své vlastní pocity, svůj jedinečný pohled na věc.

OSOBY A OBSAZENÍ: Richard Feynman, fyzik: Vladimír Kratina, Miriam Paulová, studentka:Petra Horváthová (eventuální alternace: Beáta Kaňoková).

Překlad: Lucie Kolouchová. Úprava: Jakub Zindulka a Vladimír Kratina. Režie a scéna: Jakub Zindulka. Dramaturgie: Roman Císař, Vladimír Procházka. Kostýmy: Ladislava Koukalová. Odborný poradce: Ing. Jan Očenášek Ph.D.

Inspice: Markéta Řezáčová. Světla: Milan Pastyřík, Jaromír Vondrák. Zvuk: Zdeněk John, Radek Šebele. Rekvizity: Jan Janák, Marian Fiedler. Masky: Zuzana Báťková, Radka Kadlecová. Garderoba: Ladislava Koukalová. Stavby: Marian Fiedler, Tomáš Olejník, Tomáš Madar, Daniel Pešl, Tomáš Otta.

Foto: Činoherni klub

Michal Stein

TANEČNÍ MAGAZÍN

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..