Pán prstenů v pražské O2 aréně

Vyprodaná hala a nezapomenutelné zážitky

2. prosince  se O2 aréna zaplnila téměř do posledního místečka a v metru nebylo k hnutí. Co se to dělo? Zkrátka JVAgentura, která přiváží  nadšeným   divákům již několik let ta nejoblíbenější představení, která hýbou světem (naposledy Taneční magazín informoval své čtenáře o muzikálu West Side Story),  tentokrát zprostředkovala  pražskému publiku  oblíbený film  The Lord of the Rings.

Obrovské plátno v obrovské aréně již samo o sobě dává divákům celkem unikátní zážitek, ale kombinace filmu a živé hudby je jednoduše geniální  nápad a zesiluje veškeré pocity. Prožitek diváka je tedy několikanásobný,  téměř má dojem, že  je součástí   příběhu  samotného, což zapálené  milovníky  tohoto filmu určitě vedlo k vrcholu spokojenosti.

O silný hudební prožitek se postarali Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK,  Vysokoškolský umělecký soubor  Univerzity Karlovy v Praze a  Kúhnův dětský sbor.  Pořádný kus práce odvedl dirigent Ludwig Wicki a skvělá sopranistka Grace Davidson v některých okamžicích diváky až rozplakávala.

Zpěvačka Grace Davidson  se specializuje na barokní hudbu a spolupracuje s mnoha věhlasnými barokními vokálními soubory i význačnými dirigenty.  Je velmi ceněna pro téměř dětskou čistotu svého hlasu.  Grace se podílela na řadě nahrávek filmové hudby, např. pro hollywoodskou trilogii Hobit.

Dirigent Ludwig Wicki se věnuje především filmové hudbě. Nastudoval mnoho orchestrálních projektů, dokonce i taková díla jako Nosferatu.  V roce 2008 dirigoval světovou premiéru Společenstva Prstenu, v roce 2009 světovou premiéru Dvou věží a poté v roce 2010 také Návrat Krále.

Symfonický orchestr hl.m. Prahy FOK  (Film-Opera-Koncert) hostoval ve většině evropských zemí, v USA, v Japonsku, Jižní Americe a mnoha dalších.

Neprofesionální české sborové těleso složené ze studentů, absolventů pražských vysokých škol a zaměstnanců Univerzity Karlovy a ostatních pražských vysokých škol – Vysokoškolský umělecký soubor Univerzity Karlovy v Praze  kromě pravidelné koncertní činnosti v Čechách vystupuje  často i v zahraničí. Je laureátem několika mezinárodních soutěží, natočil několik LP a CD, je aktivní i na poli divadelní tvorby.

Kúhnův dětský sbor snad ani představovat nemusíme,  za dobu své existence  vychoval tisíce talentovaných dětí a naučil je lásce k hudbě a umění. Je ojedinělou uměleckou institucí svého druhu nejen v České republice, ale i v Evropě. Z jeho členů se stali významní dirigenti, režiséři, skladatelé, pěvci i instrumentalisté.

Přemýšlím, proč vlastně lidé tolik zbožňují tento film. A vlastně mám z odpovědi i obavu. Není žádným tajemstvím, že v minulosti spisovatelé či jiní tvůrci vymysleli něco do té doby nemyslitelného  (např. Karel Čapek roboty ve svém díle R.U.R.)  a neuběhlo mnoho let a jejich vize se zhmotnily.  Mám-li  hovořit o Pánu prstenů, odehrává se nám před očima vlastně boj o přežití lidstva.  V závěrečné části se zoufalí lidé vrhají do nerovného boje se silami zla a touží svůj rod zachránit. Opravdu se nám něco takového může vyplnit? A kdy? Není tato doba  už blízko? Nehledí diváci s nadšením na náš vlastní  konec?

Ať už je odpověď jakákoliv, umělecký zážitek z  koncertu je  nezapomenutelný.  JVAgentura slibuje koncert a film  Pirates of the Caribbean, a to 9. června 2018 v O2 aréně.

Eva Smolíková

Foto: Jaroslav Jiřička, JV Agentura s.r.o. 

Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..