Víno, obrazy a zpěv

Taneční a muzikantský soubor CHOREA BOHEMICA bude letos v září slavit jubilejních padesát let na kulturní scéně. Takovou malou generálku „nanečisto“ si udělal na vernisáži jihomoravského malíře Antonína Vojtka „Krajina pod Pálavou a Odjinud“ v Galerii Českého rozhlasu v Praze. Mezi jiným zde došlo i na světovou premiéru filmu „Odjinud“ o vystavujícím autorovi

Antonín Vojtek patří k jihomoravským uměleckým bardům. Již téměř šest desítek let zpříjemňuje všem v okolí náladu i duši krásnými obrazy, převážně charakteristických moravských plenérů. Vydal několik publikací. Vyšly o něm i monografie a desítky článků. Vlastní v Břeclavi soukromou GALERII 99. Jeho dcera Julie Vojtková byla hlavní hrdinkou dokumentárního filmu zlínské režisérky Hany Pinkavové z cyklu „Nehasit! Hořím!“. A právě vernisáž Antonína Vojtka v Galerii Českého rozhlasu v Praze v pondělí 2. července přinesla – krom jiného – i další zajímavou filmovou premiéru.

Kurátorka výstavy PhDr. Zuzana Foglarová z Českého rozhlasu naslouchá autorskému výkladu pana Antonína Vojtka před jeho díly abstraktního stylu.

Do vlastní Galerie Českého rozhlasu vejdete z Vinohradské ulice hlavním vchodem historické rozhlasové budovy. Schody nalevo od recepce vás pak zavedou mezi skutečné unikáty. Tato galerie totiž – v úzké symbióze – snoubí krátkodobé výstavy (převážně výtvarného typu) a stálou expozici historie rozhlasového vysílání. Zajímavé historické snímky, dokumenty a starší i novější „rozhlasácké“ historické artefakty (převážně technického charakteru) tak dodávají zajímavý kontrapunkt vystavovaným dílům. A tak tomu je i v pří padě současné Vojtkovy výstavy nazvané „Krajina pod Pálavou a Odjinud“.

Zleva básník a textař Václav Hons vypráví vedoucímu souboru CHOREA BOHEMICA panu Jaroslavu Krčkovi a v pozadí pak paní Krčková a zpěváci souboru.

Výstava Antonína Vojtka velmi vhodně využívá nabídnutých prostor rozhlasové galerie. Úvodní dvě místnosti patří charakteristickým Vojtkovým krajinomalbám. Umělec umí evokovat atmosféru jižní Moravy nezaměnitelnými barvami a jejich valéry. Třetí (zasedací) místnost (či malý kinosál?) patří umělcovým abstraktním dílům. Ta mají systém, geometrický řád a místy prozrazují i inspiraci mandalami. Celkově působí zdejší instalace Vojtkových obrazů velmi kompaktním dojmem.

Píseň „Ach, synku“ si pod dirigováním pana Jaroslava Krčka zazpívali všichni na vernisáži.

Samotnou výstavu – vedle kurátorky PhDr. Zuzany Foglarové – uvedl básník Václav Hons. Dlouholetý pracovník Československého rozhlasu i autor řady známých písňových textů vzpomněl, jak jej poprvé oslovila Vojtkova díla počátkem osmdesátých let minulého století. Kdesi v malé galerii, respektive knihkupectví, v pražských Dejvicích. Byl tvorbou Antonína Vojtka tak okouzlen, že musel zanechat rozdělaného básnického eposu a hned napsat velice příznivou kritiku do jednoho z tehdejších periodik.

Paní Ing. Lenka Michlovská z rakvického vinařství pomohla každému v galerii nalézt tu nejpříznivější vinnou příchuť i styl.

Václav Hons byl potěšen že se zde mohl setkat s manželi Krčkovými ze souboru CHOREA BOHEMICA a množstvím dalších přátel a bývalých rozhlasových kolegů. Mezi jinými mimořádnými osobnostmi se na výstavě objevila i legenda mezi studiovými zvukaři – pan Jiří Zobač. To on stojí v pozadí nejzajímavějších rozhlasových i gramofonových nahrávek předních interpretů populární či vážné hudby.

Výrazným bodem programu byla premiéra filmu režiséra Petra Uhra „Odjinud“. Jedná se o dvanáctiminutový filmový hold Antonínu Vojtkovi, jeho rodné jižní Moravě, jeho tvorbě i jeho rodinnému zázemí. Režisér – v úzké spolupráci s hlavním hrdinou – dokázali vnést do malého časového prostoru množství myšlenek, názorů i podnětů.

Zástupkyně vinařství Vinselekt Michlovský z Rakvic paní Ing. Lenka Michlovská pak přítomné seznámila v kostce s programem následné degustace vín z jejich provenience. A pak již vernisáž patřila užšímu jádru letos jubilujícího souboru CHOREA BOHEMICA, v čele se zmíněnými manželi Krčkovými a jejich písničkám. Ty závěrečné si zazpívali všichni společně.

Tečkou za úspěšnou vernisáží byla posléze zajímavá ochutnávka jihomoravských vín z Rakvic. Z výstavy Antonína Vojtka i trvalé rozhlasové expozice jsem si odnášel množství vjemů i zážitků. A také v tašce nejnovější knížku Václava Honse „Tak jo“ s jeho vlastnoručním věnováním. A kdy na výstavu? Galerie Českého rozhlasu je otevřena každý čtvrtek od dvanácti do osmnácti hodin, případně po domluvě na mailu: galerie@rozhlas.cz .

MICHAL STEIN

Foto: JITKA VOJTKOVÁ

TANEČNÍ MAGAZÍN

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..