Spitfire Company chystá svůj nejrozsáhlejší projekt

Petr Boháč a jeho tým chystají přímý útok na žánrová škatulkování

 

Premiéra Constellations I. souboru Spitfire Company je první částí nové trilogie, v níž Petr Boháč a jeho tým chystají přímý útok na žánrová škatulkování. První část je zároveň největším projektem, který Spitfire Company dosud připravila. Ve spolupráci s Orchestrem BERG se na scéně divadla PONEC objeví sedmnáct umělců, kteří budou obklopeni vizuálním uměním japonského konceptualisty Takaa Kanemachi. Premiéru uvede 29. listopadu PONEC – divadlo pro tanec.

První část trilogie pojednává o touze, o momentu, v němž dochází k zastavení času, k dočasnému rozechvění skutečnosti, kdy se z malých nedůležitých věcí stávají osudové záležitosti.

Výraznou složkou představení je hudba Michala Nejtka, který ji složil speciálně pro tento projekt. Skladba je složena z pěti vět pojednávajících o touze po štěstí, smrti, erotickém zažehnutí, spánku a absolutnu. V každé větě budou muzikanti rozestavěni na scéně v jiném vzorci.

„Nejde pouze o Nejtkovu hudbu, která mě nepřestává fascinovat, nýbrž především
o samotnou tělesnou přítomnost muzikantů, kteří se ocitnou na jevišti velmi blízko tanečníků a herců,“
 říká umělecký šéf a režisér Spitfire Company Petr Boháč a dodává: „Nemohu říci, jestli se jedná o hudební divadlo, nebo divadlo taneční, nebo dokonce performativní vizuální umění. Škatulkování mě nezajímá. Chci se díky umění setkat s divákem a všemi dostupnými prostředky v něm vyprovokovat touhu.“

Na středoevropské poměry rozsáhlá koprodukce tří českých uměleckých subjektů a jednoho německého předestírá ještě jednu touhu. Povýšit taneční a performativní umění na úroveň, jaké se jí dostává v západních zemích, především ve Francii, Německu a Skandinávii, kdy podobné premiéry jsou vždy společenskou událostí.

Trilogie se společným názvem Constellations volně navazuje na velmi úspěšnou předchůdkyni Člověk v mezní situaci, v níž hned první část One Step Before the Fall
o boxerovi Muhammadu Alim a jeho boji s Parkinsonovou nemocí doslova objela svět a obdržela několik tuzemských a evropských cen včetně Top Ten Aerowaves Prioritiesa Herald Angel Award.

Druhý a třetí díl Constellations s názvy Sisyfobia a My Son Looking to the Sun bude vyprávět o strachu z absurdity a humoru z toho plynoucího a o dětském úžasu, jenž je z dospělého světa vytlačen. Uskuteční se za podpory českých, holandských a norských partnerů.

V roce 2016 se kromě premiéry uskuteční ještě dvě reprízy 30. listopadu a 2. prosince. V dubnu 2017 se chystá německá premiéra v drážďanském divadle Hellerau – European Center for the ArtsDresden.

constellations_i-_foto_vojtech_brtnicky

 

Petra Hermelová

Taneční magazín

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..