Bez premiéry, za to tanec ve fotografii

Neuskutečněná premiéra nás nasměrovala na skutečně krásnou výstavu tanečních fotografií v Praze 7…

 

V ALFREDU BEZ PREMIÉRY,  ZA TO TANEC VE FOTOGRAFII

První květnovou středu nejen Taneční magazín netrpělivě očekával na scéně Alfred ve dvoře premiéru první české Starup komedie – s podtitulem první ekonomický kabaret na světě. Velký autorský tým plný známých i méně známých jmen divadelního světa – Petr Šourek, Eva Holá, Vladimír Burian, Swetja, Dan Dittrich, Eva Čechová, Kristýna Dámová, Philipp Schenker, Marcela Máchová, Jan Hrdý, Pavel Kotyza, Aneta Ložková, Lenka Skřečková, Lucie Plachá či Radim Klásek – dával předem pečeť záruky na zajímavá a nečekaná divadelní rozuzlení…

Skupina_Cheers

Nadto byl ještě inzerován speciální host premiéry – Félix Nadar, startupista z devatenáctého století. Navíc – na rozdíl od řady podobných pohybových divadelních féérií – toto představení bylo, světe div se, v češtině!!!

Premiéru jsem nechtěl propásnout rovněž z toho důvodu, že jsem počátkem roku absolvoval s producentem představení, agenturou Corupt Tour, interaktivní autokarový zájezd po pražských stopách neurvalého řádění developerů. A na něm přímo perlila dvojice muzikálových herců a zpěváků!

Bohužel, rozuzlení druhé premiéry nastalo ještě dříve než začala! Její začátek se neustále odkládal. Po hodině a deseti minutách marného čekání nám bylo pracovníky divadla Alfred ve dvoře, kteří se samotnou produkcí (kromě zapůjčení sálu) neměli moc společného, sděleno, že se premiéra ruší… Údajně šlo o technické důvody.

Samozřejmě, dnešní divadelní a taneční produkce jsou přímo pupeční šňůrou propojeny s vytříbeným a sofistikovaným technickým parkem. Zvuk, světla i další scénické efekty. Z druhé strany by divák od mladých a neotřelých herců třeba(?) očekával notnou dávku poctivého improvizačního talentu. Jenom jsem si nostalgicky vzpomněl, jak kdysi před čtyřiceti lety uprostřed velikého koncertu ve velkém sále pražské Lucerny vypadl elektrický proud. Do toho zmatku si sedl tehdy mladý Zdenek Merta ke klavíru a začal báječně improvizačně preludovat do té doby, než byla obnovena dodávka elektřiny. Inu, jiná doba…

Neuskutečněná premiéra v letenském stánku pohybového divadla a pantomimy však byla i k něčemu dobrá. Cestou z ulice Františka Křížka na metro jsem narazil na zajímavý plakát výstavy tanečních fotografii Jany Hozové „Tanec ve fotografii“. Autorka na ní zachycuje nejen ohromný náboj emocí, vášeň a sílu tance, ale také rovněž excelentní taneční pohyby.

To vše můžete vidět v „Galerii na úřadě Prahy 7, na Nábřeží kapitána Jaroše 100, ještě do 10. června (včetně). Galerie je umístěna v druhém patře Úřadu městké části Prahy 7. Vstup na výstavu je volný.

Vernisáž sice již proběhla 27. dubna za účasti dívčí skupiny CHEERS, tanečního souboru Silueta. Taneční formace i fotografka pracují a žijí v Praze 7.

Vezměte zavděk alespoň plakátovou pozvánkou a snímkem tanečnic z vernisáže. Pokud budete v Praze – Holešovicích či na Letné, nenechejte si tuto velmi zajímavou výstavu ujít! Byla mi více než dobrou náplastí na bolístku z neuskutečněné premiéry.

 TANECveFotografii

Michal Stein

Foto: archiv Úřadu městské části Praha 7

Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..