Den a Noc a Noc a Den

Taneční soubor NANOHACH se loučí premiérou

Taneční soubor NANOHACH se loučí premiérou: inscenací Den a Noc a Noc a Den, věnované Toyen a Virginii Woolfové

Divadlo Ponec bude 9. května svědkem premiéry představení Den a Noc a Noc a Den, dvou tanečních sól, které vytvořily kmenové tanečnice a choreografky souboru NANOHACH Lea Švejdová a Marta Trpišovská. Inspirací jim byly osudy výtvarnice Marie Čermínové, zvané Toyen a spisovatelky Virginie Woolfové – tedy dvou obdivuhodných žen, které se dokázaly nekompromisně prosadit v dobách, kdy svět umělecké kreativity byl stále výhradní doménou mužů. V inscenaci, vytvořené ryze ženským kolektivem, najdeme jako hlavní insp irační zdroj dobové estetické preference, jejich vliv je zřejmý ve výtvarném řešení i v soudobé taneční řeči obou protagonistek. V rámci večera zazní navíc fiktivní dialog Toyen a Virginie Woolfové, který pro inscenaci napsala renomovaná spisovatelka Radka Denemarková.

Soubor NANOHACH představuje špičku české taneční scény. Založila jej v roce 2004 pětice jedněch z prvních absolventů Konzervatoře Duncan Center Honza Malík, Michal Záhora, Lea Švejdová, Mariana Novotná a Marta Trpišovská. Tvůrčí elán, pospolitost a zaujetí, které své práci věnovali i umělecké kvality a organizační schopnosti při podpoře taneční profese jim přinesly četná uznání a ocenění doma i v zahraničí. Premiérou Den a noc a noc a den soubor uzavírá svou dvanáctiletou historii a rozhodl se svou činnost poté ukončit.

Premiéru představení Den a Noc a Noc a Den uvede pražské divadlo Ponec 9. května 2016 od 20 hodin, vstupenky lze objednat zde.

den_a_noc_a_noc_a_den_1

Den a Noc a Noc a Den přináší unikátní a citlivé propojení světa tance, výtvarného umění i literatury. Představí dvě taneční sóla, spojená jednotícím duchem obdivu k odvaze a tvůrčí originalitě dvou velkých žen kulturní historie. Lea Švejdová se inspirovala dílem Toyen a Marta Trpišovská choreograficky zpracovává život Virgine Woolfové. „Jsou to svérázné a obdivuhodné ženy, jejichž tvorba spadá do období, které ženskou samostatn ost a kreativitu pramálo podporovalo,”říká o inspirátorkách představení Lea Švejdová. „Mužům patřil svět, ženy byly dekorací svých mužů a pečovatelky o rodinný krb. Virginii a Toyen se přes tento handicap jejich ženského těla podařilo ve světě mužů uspět a obě se staly významnými umělkyněmi, které výrazně ovlivnily obor, ve kterém tvořily,” dodává Marta Trpišovská.

V představení zaujme vedle tradičně originální choreografie a tanečních výkonů také výtvarné ladění, nápaditě využívající prvky typické pro dobu, ve které se tyto dvě fascinující ženy potkávají. V plně ženském autorském týmu najdeme scénografku Noru Sopkovou, kostýmní výtvarnici Marianu Novotnou či světelnou designérku Katarínu Ďuricovou. Za hudební složkou stojí Jana Vörosová a Veronika Švábová. Na přípravě se výrazně podílela lektorka Národní galerie Monika Sybolová a v neposlední řadě také autorka fiktivního dialogu Toyen a Virginie Woolfové, renomovaná spisovatelka, překladatelka a literární teoretička Radka Denemarková.

S premiérou tanečního večera Den a noc a noc a den se dvanáctiletá historie tanečního skupiny NANOHACH uzavře. Tanečník, producent, manažer a spiritus agens této company Honza Malík vysvětluje: „Ukončení práce souboru vnímáme jako přirozený proces. Členové se ve skupině vyvíjeli a vyvíjí celou dobu umělecky i samostatně. Rozhodli jsme se dál jít každý svojí cestou, zůstáváme však lidsky i uměleck y spřízněni.” Soubor, podobně jako jeho šéfproducent, považuje odvahu ke změně na vrcholu kariéry za potřebnou a přínosnou.  „Vnímám jako vzrušující vše nové, co se rýsuje na obzoru. Moc se na to těším,”uzavírá Malík s optimizmem. Taneční skupina NANOHACH se tedy transformuje do nových tvůrčích záměrů, končí pouze její umělecký soubor. S jejím duchem a kreativitou se bude publikum potkávat i nadále.

den_a_noc_a_noc_a_den_2

Soubor NANOHACH se úspěšně vymezil vůči zaběhlým postupům tanečního mainstreamu důrazem na originalitu a autenticitu sdělení. Na svém kontě má 24 inscenací. Mezi klíčové počiny můžeme počítat například inscenace Synchronicity, Portrét, Resonance, Miluj mě, Zločin a trest nebo Diptych. Projekty skupiny NANOHACH získaly mnohé nominace i ocenění doma i v zahraničí. Mezi oceněními, které souboru jeho dlouholetá soustředěná práce přinesla, jmenujme například  “The Other View” Critics Award 2013 (Rusko), Best Contemporary Dance Performance Award 2011 a Best Actor Award (Kinfestival Rusko), Cenu za nejlepší ligh t design 2010, Cenu SAZKY za objev v tanci 2007, Cena za interpretaci 2007 a 2006. Tanečník, producent a manažer souboru Honza Malík byl za svoje aktivity v současném tanci oceněn porotou festivalu Next Wave titulem Osobnost roku 2014.

Koproducent: Tanec Praha z.s./ PONEC-divadlo pro tanec, Praha

Anotace:

Lea Švejdová: Den a Noc
O životě Toyen se mnoho neví – ona sama prohlásila, že nikdy žádnou rodinu neměla a nemá. Přála si, aby za ní mluvily její obrazy. Do nich vkládala svá tajemství, své touhy i nejrůznější niterné pocity. Žila ve světě barev, snů a poezie.

„Toyen, která nespí a vidí své sny na rubu kamenů“ Benjamin Péret ( 1902 )


Marta Trpišovská: Noc a Den
„Vlastně předávám kompliment té strašlivě zdeprimované ženské, tedy sama sobě, té, kterou tak často bolela hlava; která byla skálopevně přesvědčená o neúspěchu: nehledě na všechny ty překážky se jí to podle mého povedlo.“ Virginie Woolfová

Tvůrčí tým:

Námět, choreografie, tanec: Lea Švejdová a Marta Trpišovská
Scénografie: Nora Sopková
Hudba: Jana Vörosová
Zvuková spolupráce: Veronika Švábová
Světelný design: Katarína Ďuricová
Kostýmy: Mariana Novotná

Videopráce: Mikuláš Arsenjev, Michael Vodenka
Umělecká spolupráce a konzultace: Radka Denemarková a Monika Sybolová
Produkce: Honza Malík & NANOHACH z.s.

Vstupenky a info: www.divadloponec.cz, www.nanohach.cz

Den_a_noc_a_noc_a_den_vizual

Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..