Jak se z chlapce stává muž?

Každý mladý muž na své cestě životem hledá svůj vzor. Zdá se to být těžkým úkolem, vzor není přítomen…
Inscenační projekt BOI

 

 Fúze tance, fyzického divadla a tradičních lidových písní z různých regionů Slovenska. Jak se z chlapce stává muž v dnešní postmoderní společnosti? Inscenace BOI poskytuje vhled do mužského světa a tradičních rituálů spjatých s dospíváním chlapce v muže. Představení propojuje tanec a zpěv a akcentuje napětí mezi lidovým a současným.

Inscenační projekt BOI v koprodukci produkční platformy ProFitArt a Experimentálního prostoru NoD byl vytvořen na bázi Visegradské spolupráce, kdy další čtyři organizace: Studio Matejka z Wroclawi, Záhrada – Centrum nezávislé kultury v Banské Bystrici a Pro-Progressione z Budapešti, kreativně spolupracovali na projektu již od června 2015.

Původního konceptu Martina Talagy a Kataríny Kalivodové, který nyní vyrostl v celovečerní inscenaci, se ujal Matej Matejka, slovenský režisér a performer žijící v Polsku. V minulosti působil ve Farmě v jeskyni, diváci ho mohou znát z hlavních rolí v inscenacích Sonety temné lásky a SCLAVI/Emigrantova píseň. Matejka se v nové režii vrací po letech do Prahy. K týmu se také připojila Cécile da Costa, talentovaná francouzská herečka, tanečnice a zpěvačka žijící v Česku a bubenice Kateřina Eva Lanči, známá z formace Loco:Motion Company.

8profitartlboifotok.zvelebilova

V průběhu desetiměsíční tvorby byly realizovány čtyři rezidence v partnerských zemích, které byly zakončeny ukázkou work-in-progress pro místní diváky, divadelní profesionály, ale také přizvané odborníky z oblasti sociologie, folkloristiky, ethnologie či kulturologie. Každý takový večer byl završen otevřenou diskuzí, ve které mohli diváci vznést dotazy a připomínky k tvůrčímu procesu.

4profitartlboifotok.zvelebilova

Premiéra inscenace BOI se uskuteční ve středu 27. 4. 2016 od 20:00 v Experimentálním prostoru NoD. Reprízy potom 10. 5. a 2. 6. 2016 vždy od 20:00 tamtéž.

Každý mladý muž na své cestě životem hledá svůj vzor. Vzor, který mu pomůže nalézt jeho místo ve společnosti. Toto hledání není možná vědomé, ale je spíše vrozeným instinktem pozorování a napodobování. Zdá se to pro něj být těžkým úkolem, vzor totiž není přítomen. Muž/otec není doma, nemá čas, možná ani neexistuje. Což však přežití nepodmiňuje, protože jsou i jiné vzory, je matka, je žena, jsou přátelé a známí, existuje internet i jiná média. Vzorů je všude přece spousta.

Plní ale ta všeobecná očekávání? Očekávání o představě muže? „Pravého muže”? Jaký má vlastně být…? Kdo může zhodnotit, jestli se mu povedlo být pravým mužem?

3profitartlboifotok.zvelebilova

Kdysi byla silná tělesná schránka zárukou jistoty a stability, znakem, že se muž dokáže postarat o rodinu, byl totiž lovcem, bojovníkem i ochráncem. Jaké je ale dnes místo muže ve společnosti? V současné společnosti se důležité téma iniciace mužství úplně vytrácí, přičemž právě dnes je otázka místa v rodině a společnosti mnohem naléhavějšími než kdysi. Nacházíme se totiž v období, kdy se rozpadá celý dosavadní tradiční systém.

 

Tvůrčí tým:
Režie: Matej Matejka (SK/PL)
Choreografie: Martin Talaga (SK/CZ) a Matej Matejka
Hudební aranžmá: Katarina Kalivodová (CZ/SK), Cécile da Costa (FR/CZ)
Účinkují: Martin Talaga, Katarina Kalivodová, Cécile da Costa (FR/CZ), Kateřina Eva Lanči
Light design: Karel Šimek, Janka Galkó (HU)
Scénografie a kostýmy: Agnieszka Pátá
Zvukový design: Andrey Shvetsov
Producent: ProFitArt
Koproducent: Experimentální prostor NoD, Záhrada (SK), Pro-Progressione (HU), Studio Matejka (PL).

boi_vsechnyterminy_final

Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..