LINDY HOP se šíří Čechami i Moravou

V listopadovém článku o tanečních aktivitách skladatele, aranžéra a hudebního producenta Eduarda Parmy byla zmínka o tom, že upřednostňuje také taneční akce Lindy Hop. Několik čtenářú Tanečního magazínu kontaktovalo autora článku i samotného hudebního mága s otázkou, o jakou diskžokejku či tanečnici Lindu se to vlastně jedná? Proto tedy následující, pořádné vysvětlení.

 

 

 

Lindy Hop je tanec swingového charakteru. Vznikl koncem dvacátých let minulého století v Americe. Konkrétně v té severní, přímo v newyorském Harlemu. V průběhu třicátých let se počal masově šířit Amerikou. Zejména v tančírnách, kde hrávaly – tehdy nové –  big-bandy. Ve zkratce by se dalo říci, že Lindy Hop je způsobem, kdy se tanečníci stávají dalším „hudebním nástrojem“ (možná, že i proto tak zaujal známého skladatele?). Lindy Hop je ceněn zvláště pro nekonečné možnosti individuálního vyjádření se tanečních interpr etů a taktéž pro své nekonečné možnosti improvizace. Současná základna vyznavačů Lindy Hop čítá na stovky tisíc nadšenců po celém světě.

Lindy Hop se dá považovat nejen za velice osobitý, ale také individuální tanec v rytmu jazzu, konkrétně swingu. Zároveň je i návratem k tradičním hodnotám bohaté taneční historie.

LindyHop.1

Tento – dnes již pomalu – retro-tanec nevznikl na úplně prázdné taneční půdě. Jeho zrod byl inspirován styly tance „BreakAway“, „Tap“ (u nás známý spíše jako: „step“) či „Charleston“.

A jakou historii má jeho vlastní název? Traduje se, že byl inspirován jménem Lindy – přítelkyně tehdejšího skvělého tanečníka a choreografického průkopníka George „Shorty“ Snowdena. A přídomek „Hop“ vyjadřuje jeho pohyb a hravost. První věhlas Lindy Hop se šířil ve známém tanečním sále Savoy v newyorském Harlemu. Mezi první slavné taneční vyznavače Lindy Hop patřili osobnosti jako Frankie Manning, Al Mins, Leon James, Dawn Hampton anebo Norma Mullerová.

Je dobře, že se Lindy Hop daří i v naší republice. V Praze se jej múžete učit hned v několika prostorách a se špičkovými zahraničními lektory studia ZIG-ZAG, kterému šéfuje Zdeněk Pilecký. Popřípadě ve studiu SWING BUSTERS za vedení Áni Hůlkové a Janka Kabelky, nebo ve studiu GROOVY CATS. Dětem je možné doporučit pražské studio BRUSINKA pod vedením Heleny Brouskové. Na Moravě má Lindy Hop rovněž velmi rozšířenou základnu. V Brně se jedná o klub LINDY-BOOGIE, které vzniklo z iniciativy Petra Pospíšila a Pavlíny Grombiříkové. V Ostravě se tomuto tanci daří na půdě sdružen&iac ute; SWING OSTRAVA a v nedalekých moravských Hranicích (rodišti legendární televizní hlasatelky Marty Skarladtové, která vždy na obrazovkách uváděla mezinárodní taneční soutěže) se tanci Lindy Hop upsalo TANEČNÍ STUDIO OLDIES. Tam jsou hybnou silou Radomír a Kateřina Fojtů. Na severu Moravy se Lindy Hopu věnuje i OLD TOWN SWING z Frýdku-Místku – Starého Města pod taktovkou manželů Sítkových. Na jihu Moravy se pak Lindy Hop uchytil i díky studiu SWING TEAM z Dubňan u Hodonína v jehož čele stojí Jaroslav Panák. Nové kluby specializující se na Lindy Hop se postupně rodí i v Olomouci a Šumperku.

A co u vás? Neuchytil se tam nově tento podmanivý tanec Lindy Hop? Napište nám! Za každou vaši reakci  budeme vděčni.

 LindyHop.2

Na snímcích tanec Lindy Hop v podání tanečníků pražského studia ZIG-ZAG.

LindyHop.3

Foto: Andrea Vernerová

Michal Stein

Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..