JÉÉÉŽIŠEK NEBO SANTA?

Vánoce jsou za námi, ale rádi si připomeneme Jééééžiška….

 

 

 

Vánoce jsou za námi, ale rádi si připomeneme  Jééééééééééžiška….

Vánoce nám od nepaměti přinášejí řadu koled a krásných písní. Jsou opravdu národním pokladem. Postupně vznikaly i nové takzvané umělé vánoční písně. Stačí připomenout skvělou Suchého a Šlitrovu Purpuru anebo píseň Veselé vánoce Jaromíra Vomáčky s textem Zdeňka Borovce (která zlidověla pod názvem začátku refrénu Vánoce, vánoce přicházejí) anebo světový hit Johna Lennona Happy Christmas, kterou zpívá se svou ženou Yoko Ono. Jsou však i písničky, které zrovna s vánoci tak úplně nesouzní. I když se snaží…

Modelka plnící soustavně stránky bulvárních časopisů Dominika Bučková nazpívala s kapelou Walda Gang pro prosincový „kasovní hit“ kin Vánoční kameňák písničku Ježíšek. Nelze upřít snahu všech zúčastněných udělat novodobý hit k vánočním svátkům, ale…

JEZISEK

Když již pomineme, že kapela Walda Gang nemá po odchodu dvojníka Waldemara  Matušky pana Vladimíra Nerušila se jménem a repertoárem již zemřelého Zlatého slavíka moc společného, tak ani moc písnička snaživé nezpěvačky nepříliš zkrásní letošní vánoce.

Jsme na půdě tanečního magazínu, tak musím nejprve zkritizovat dost odfláknutou choreografii. Samozřejmě, jde o parodii. Ale i tak by měla mít pohybová složka videoklipu vtip a vypointovanost. Walda Gang v ní však spíše připomíná omšelé východoněmecké tehdejším „režimem posvěcené opelichané rockery“ Die Phudys, kteří se na nás pamětníky valili z omílaného rádoby rozjuchaného pořadu Ein Kessel Buntes.

Samotná písnička je také (patrně?) určitým vzdorem proti kultu vánoc. Ovšem její refrém „Jééééžišek“ spíše rve za uši, než by pohodově lechtal bránici. Vlastní zpěv Bučkové postrádá větší jistotu i interpretační odstup.

Hlavní otázkou je, zda v dnešní době, když léta minulého režimu byl Ježíšek tabu na úkor Dědy Mráze, (a dnes spoupeří s konzumním Santou Clausem)  vůbec tuto českou vánoční ikonu parodovat? Proč? A navíc takovým dryjáčnickým způsobem?

Nevím, jak Vy, ale já si určité na vánoce pustím a zazpívám koledy s pořádným Ježíškem a nebudu naposlouchávat onoho „Jéééééžiška“. Anebo si raději pustím legendárního Lennona.

LENNON

Přeji vám krásné a ještě hezčí vánoce, pohodu, klid a hlavně – příjemné vánoční písničky s poctivým Ježíškem anebo purpurou na plotně a s kostí od kapra v krku v onom Vomáčkově hitu. Tento Jéééžišek mne spíše nakrknul!

Michal STEIN

Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..