Světová premiéra Jazz Meets Electronics

Elektro-akustická hudba plná silných melodií, barevných ploch a chytlavých rytmů

 

 

 

 

 

Úspěšná moderně jazzová formace Points kvartet spojuje své síly se skladatelem a zvukovým performerem Michalem Ratajem. Výsledkem je elektro-akustická hudba plná silných melodií, barevných ploch a chytlavých rytmů. Světová premiéra Jazz Meets Electronics v úterý 27.10.2015 od 20:00 v Experimentálním prostoru NoD.

Hudebně textová performance Michala Rataje a Jaromíra Typlta se rozpíná od poezie k elektronické hudbě, od vokální performance k tradičním akusmatickým konceptům. Po loňském vydání stejnojmenného oceňovaného alba u labelu Polí5 se oba performeři představí opět živě na pražské scéně s aktualizovanou podobou svého zvukového konceptu.

POINTS-Rataj Quintet

Points vznikli na jaře roku 2007. Jejími členy jsou přední hudebníci české jazzové scény – Luboš Soukup (saxofony), Oskar Török (trubka), Tomáš Liška (kontrabas), Tomáš Hobzek (bicí). Za dobu své existence Points odehráli řadu koncertů a získali několik ocenění na prestižních mezinárodních soutěžích (nejvýznamnější je 1. cena na festivale ve španělském Getxo).
Každý ze členů kvarteta přináší do společného hraní osobitost a entuziasmus pro objevování nových hudebních světů. Svůj vlastní způsob vyjadřování si kapela již vytvořila – promlouvá k posluchačům originálními skladbami. Novinkou roku 2015 je, že se ke kapele připojil skladatel a zvukový performer Michal Rataj, který pracuje s elektronickým zvukem v reálném čase a dodává tak kapele nové zvukové možnosti a inspiraci. Points je kapela se silným emocionálním nábojem a jejich hudba je nápaditá, bohatá, nespoutaná konvencemi, atmosférická a dynamická.
pointsrataj.wordpress.com

 

Rataj – Typlt: Škrábanice / Scribbles

Hudebně textová performance Michala Rataje a Jaromíra Typlta se rozpíná od poezie k elektronické hudbě, od vokální performance k tradičím akusmatickým konceptům. Jaromír Typlt přináší do společné elektroakustického projektu tradici konkrétní poezie, pečlivých textových struktur i slam poetry. Michal Rataj navazuje na francouzskou tradici konkrétní hudby, rozvíjí svět polyfonního ambientu a prostorového zvuku a jemně se dotýká klubové struny electronica.
Škrábanice/Scribbles byla jako společná zvukově–textová improvizace s využitím čtyřkanálového zvuku poprvé veřejně uvedena 17. června 2009 v Praze. Posluchač Škrábanice vstupuje do jakéhosi „ozvučeného rukopisu“ plného škrtů, přepisů, zkusmo nahozených skic a nerozluštitelných poznámek na okraj.
Michal Rataj (1975) se jako hudební skladatel věnuje převážně elektroakustické a instrumentální tvorbě a kompoziční práci v oblasti live electronics. Jeho skladby jsou uváděny solisty, ansámbly i orchestry v Evropě i v USA. Je autorem filmové hudby (Rodina je základ státu, České století ad.) a desítek hudebních a zvukových realizací rozhlasových her. Od roku 2003 je producentem premiérové řady Radioateliéru ve vysílání Českého rozhlasu Vltava. Vyučuje na katedře skladby HAMU, NYU Prague a vede mezinárodní workshopy.
www.michalrataj.com


Jaromír Typlt
(1973) vydal několik knih básní a próz (např. Opakem o překot, Že ne zas až, Stisk) a audioknihu na CD (Michal přes noc). Přibližně od roku 1999 se cíleně soustředí na experimenty s přesahy psaného slova do dalších uměleckých forem – výtvarně pojatých knih, jevištních performancí, zvukových nahrávek nebo krátkých filmů. Jako historik umění se zaměřuje mimo jiné na oblast art brut.
www.typlt.cz

Bez názvu

 

Web: www.pointsrataj.wordpress.com

Vstupenky: https://goout.cz/cs/listky/points-rataj-quintet-jazz-meets-electronics/vlh/

Facebook event: https://www.facebook.com/events/109133246108606/

Tomáš Hobzek – bicí
Tomáš Liška – kontrabas
Michal Rataj – live electronics
Luboš Soukup – saxofon, klarinet
Oskar Török – trubka

Support:

Michal Rataj – Jaromír Typlt:
Škrábanice / Scribbles

Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..