TANEC PRAHA v plném proudu!

Nejen Praha, ale i dalších 15 měst a obcí v ČR žije po celý červen tancem

Praha a 15 dalších měst a obcí v České republice žije po celý červen tancem, německá hvězda Sasha Waltz za velkých ovací zahájila jak hlavní program 3. 6. v Praze, tak v Plzni v DEPO2015 svou legendární inscenací.

Z Jižních Čech, Vysočiny či Ostravy se hlavní festivalové dění přesouvá na Plzeňsko, ale TANEC PRAHA pokračuje nadále v Olomouci, Hradci Králové, Pardubicích, Brně a v neposlední řadě v Praze. Tanec oživuje řadu prostor, kde ho běžně nevídáme, parky, kavárny, architektonické skvosty, zámky, kláštery či kaple. Letos je vůbec nejvíce otevřen projektům ve veřejném prostoru, řada z nich vzniká v mezinárodní spolupráci díky Plzni 2015 – Evropskému hlavnímu městu kultury. Letošní ročník je v tomto ohledu opravdu výjimečný a nabízí velmi široký program v celém Plzeňském kraji. Nejen Sasha Waltz nadchla publikum na včerejším zahájení, už se odehrály akce v Nečtinech, Klatovech a na zámku Kozel. Tím maraton tance nekončí, potrvá až do 25. června, kdy vyvrcholí jak v Praze, tak Plzni. Kreativní zóna DEPO2015 je pro tanec jako stvořená. Potvrdila to skvělá atmosféra zahájení plzeňské části festivalu a odehrají se zde i další akce, především závěr festivalu s belgickou dvojicí Mossoux-Bonté. Ta nepřijíždí na TANEC PRAHA poprvé, diváci si vychutnali její osobitou poetiku již v roce 2000, kdy mohli vidět Nicole Mossoux v sóle Gradiva, a podruhé roku 2005, kdy tento tandem tvůrců pracoval stejně jako nyní s větší skupinou tanečníků na inscenaci Hélium. Nyní se zamýšlejí nad rolí, jakou hrají kostýmy, resp. šaty, které nosíme, ve vnímání osobnosti ve společenském kontextu. Pět vynikajících interpretů, mezi nimiž nechybí např. Maxence Rey vystupující dnes večer podruhé i se svým vlastním sólem v rámci Evropské taneční laboratoře v Ponci, odhodí klišé honosných rób a kostýmů a ponechá tak prostor silným individualitám tanečníků. Po dvou večerech v pražském Ponci, 22. a 23. 6. zakončí Mossoux-Bonté TANEC PRAHA v Plzni v DEPO2015 25. června.

PONEC – divadlo

pro tanec přivítal již druhou Evropskou taneční laboratoř, v níž představuje především talenty objevené v rámci platformy Aerowaves. Tentokrát jsou jimi zmíněná francouzská performerka Maxence Rey inspirující se tvorbou Hieronyma Bosche a impulzivní Italka Claudia Catarzi, která si lehce pohrává se zvuky a prostorem.

Foto_Chris_ Haring_deep_dish

Úspěšnou premiéru má za sebou i nový projekt bavorsko-české spolupráce. Micha Purucker angažoval 11 českých umělců pro choreografickou instalaci umístěnou ve vitrínách resp. prosklených prostorách. Optimální prostředí našel v pražském Veletržním paláci v Café Korzo. Uvidí ji také diváci v brněnské Adam Gallery (21. 6.) a plzeňské Literární kavárně Íčko (23. a 24. 6.). Pražský program propojuje také vizuální umění s pohybem, ne náhodou proto spolupracuje se Studiem hrdinů umístěném ve Veletržním paláci, jednom ze sídel Národní galerie. Chris Haring nás tento čtvrtek a pátek pozve do makro i mikro světa organismů, které jsou součástí nebývalé hostiny. Jeho skupina Liquid Loft se dostala na špičku rakouské scény zvláště poslední roky, právě díky silným vizuálním zážitkům a spojením s technologiemi. I v Praze žije tanec v ulicích, Tango roztančilo Mírák i Pražský metronom.

 

Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..