Retrospektivní výstava Saut en arrière

Výstava ve Valašském Meziříčí nabídne pohled do zákulisí festivalu TANECVALMEZ, komiks i designové objekty na téma tance

 

 

 

Valašské Meziříčí, 18. května 2015 – Osm let, více než dvacet tanečních souborů a přes dvě stovky profesionálních tanečníků z různých koutů světa. Jak se vyvíjel festival TANECVALMEZ, v čem byly jeho jednotlivé ročníky zajímavé a čím je výjimečný ten letošní? Co se děje v zákulisí mezinárodního festivalu soudobého tance? Vše se dozvíte na retrospektivní výstavě Saut en arrière.

Výstava, která je součástí doprovodného programu festivalu TANECVALMEZ, bude zahájena vernisáží v úterý 26. května od 18:00. Ohlédne se za osmiletým životem festivalu a zaostří na letošní ročník, který vyrůstá z norsko-české spolupráce. Představí také pohled na tanec a pohyb očima studentů Střední školy uměleckoprůmyslové a dílo animátora Jana Pomykače.

Na stěnách Muzejního a galerijního centra Valašského Meziříčí bude významné, zajímavé a vtipné momenty z jednotlivých ročníků připomínat koláž fotografií a tematických předmětů. Od uměleckých snímků přes dokumentaci zákulisního dění po trička, plakáty a loga, včetně návrhů, které dosud zůstávaly v hlubinách počítače.

Vedle retrospektivní expozice se výstava zaměří na letošní ročník. Přiblíží návštěvníkům jeho přípravu, norsko-českou spolupráci se vším všudy, jedinečné pohledy do zákulisí. Pingpongový stůl, kterého bude moci kdokoli během vernisáže využít, nebude v galerii umístěn náhodou. Navodí atmosféru osmého ročníku festivalu TANECVALMEZ, na němž soubor 420PEOPLE poprvé uvede norskou choreografii, která se točí právě kolem stolního tenisu.

Třetí místnost zaplní kolekce žáků SUPŠ sklářské, kteří se ve svých malbách, skleněných a designových objektech inspirují tancem či pohybem. Mezi pracemi žáků oborů designu skla, užité malby a průmyslového designu jsou jak figurální, tak abstraktnější malby nebo zcela nový design olympijských her. Druhým hostem je kreslíř, storyboardista a animátor Jan Pomykač. Vystaví vtipné komiksy pod názvem Pas faux pas.

Vernisáž uvede Petr Borovička st., jeden z pořadatelů festivalu. Program večera zpestří tematickým vystoupením žáci populárního zpěvu a tanečního oboru Základní umělecké školy ZUŠ B-Art.

Expozice bude ke zhlédnutí do 17. června 2015, jejím kurátorem jsou Jakub Sobotka a Jitka Skočková. Výstava je součástí doprovodného programu mezinárodního tanečního festivalu TANECVALMEZ, který se bude konat na nádvoří zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí od 5. do 7. června. Představí se na něm umělci světového formátu, jakými jsou norský soubor Jo Strømgren Kompani, 420PEOPLE, Bohemia Balet, Balet Národního divadla moravskoslezského a další.

foto_Knut-Bry_A-Dance-Tribute-to-Ping-Pong

Foto: Knut Bry

Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..