„Starý chaos, nový řád“

Festival Bazaar byl zahájen provokativním představením O. Soulimenka a A. Andrianova

 

 

 

 

Divadlo Alfred ve dvoře ve spolupráci s Goethe-Institutem ve Varšavě  zahájili 18.3. 2015  festival, kde hlavním tématem bylo hledání identity v umění  a pohybu.  Diváci mohli zhlédnout celkem dvacetčtyři umělců ze čtrnácti zemí střední, východní a jižní Evropy.

1

Program festivalu tvořila řada exkluzivních večerních představení hostujících soborů a umělců, workshopy, přednášky a neformální setkání.  Festival  vyvrcholil v sobotu 21.3. 2015, hlavní představení se odehrály v divadle Ponec, Alfred ve  dvoře, ve Studiu  Alta a Parkhotelu Praha.

4

Cílem nebylo představit koncový produkt, např. divadelní inscenace, ale vyčlenit prostor otevřený myšlenkám a úvahám. Kdo jsme? Odkud přicházíme? Máme co říct? Jak to chceme vyjádřit?

Ne náhodou byla místem konání zvolena Praha – město, které leží v samém srdci Evropy.

Festival Bazaar zahájil  svým provokativním představením „Starý chaos, nový řád“  rusko-rakouský performer  Oleg Soulimenko a Andrei Andrianov.  Performeři pátrali po vlastní identitě umění východní Evropy, kterému ale dominuje západní kultura.

Dokážeme po pádu železné opony vytvořit vlastní tradici umění?  Umělci dokazují, že lze propojit tradice s novými začátky v neohraničeném a globalizovaném světě.

3

Ten, kdo by čekal tanec, bude zklamaný. V tomto zvláštním představení nehraje hudba, performeři vyjádřili všechny své pocity  pouze pohybem.  Vystoupení doprovází mluvené slovo, které divákovi dovysvětluje, co se asi odehrává v duších obou umělců. Přesto v některých chvílích tápeme, co si asi zrovna máme představit. A možná právě tento okamžik  je moment hledání vlastní identity. Odpovědˇna tuto otázku neví  ani divák, ani umělec sám, snad.  Představení je vtipné a na výkony a sympatické postavičky obou performerů se dobře dívá. Publikum se skvěle baví, zdá se, že nejasné odpovědi  nikomu nevadí. A  záhadná otázka -„Kde je naše  identita?“  v nás zůstává nadále i po skončení představení.

2

 

 Foto: Elena Tikhonova a Florian-Rainer

Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..