BAKKHEIA – dancing on the edge

Vytratila se již zcela živočišnost z našich životů?
Petr Šavel ji našel v extatických prožitcích nočních diskoték.

 

BAKKHEIA – dancing on the edge stírá hranice mezi tanečníkem a divákem

PONEC – divadlo pro tanec uvede 19. února v české premiéře nové představení Petra Šavela (SK) s názvem BAKKHEIA. To obstálo v silné mezinárodní konkurenci a bylo zařazeno do prestižního výběru dvaceti nejlepších děl sítě Aerowaves pro rok 2015. V dubnu bude reprezentovat Slovensko na festivalu Spring Foward v Barceloně.

┬ę_2014_Peter_Snadik__MG_7995

 Češka, Slovenka a Maďar pod vedením jednoho z nejvýraznějších slovenských choreografů současnosti – to je kombinace, která dala vzniknout elektrizujícímu představení BAKKHEIA. Peter Šavel se zaměřil na tenkou hranici mezi společenskou normou a animalitou. Vytratila se již živočišnost zcela z našich životů? Šavel ji našel v extatických prožitcích nočních diskoték.

BAKKHEIA je pro mě o ztrátě schopnosti vnímat a být empatický, a proto o ztrátě podstaty komunikace. Už déle se zamýšlím nad tím, jaké druhy komunikace vznikají mezi námi, když namísto tělesného kontaktu používáme víc a víc různá média. BAKKHEIA však není moralizová ním či kritikou. Je jen přetransformováním těchto otázek. Jakousi utopií. Světem, ve kterém moje vlastní já naráží na hranice lidí okolo mně. Světem, kde každý mluví, ale nikdo neposlouchá,“ vysvětluje choreograf. „BAKKHEIA vznikla na popud Soni Ferienčíkové, která v ní tančí. Vznikala nejprve jako hledání zpracování violoncellových suit od J. S. Bacha. V souvislosti s nimi se objevila otázka osamělosti a samoty. A s ní otázka, jak jsme dnes tělesně spolu? Jak umíme tělesně komunikovat, když mezi námi stojí smartphony a obrazovky laptopů? Jak se dnes dotýkáme?“ dodává Šavel.

Tato aktualizace antických bakchanálií s podmanivou hudbou a osvobozující pohybovou nespoutaností zaujala nejen diváky žilinského festivaluKioSK, na němž měla premiéru, ale i mezinárodní odbornou veřejnost. V konkurenci několika set přihlášených děl mladých choreografů z celé Evropy byla BAKKHEIA porotou vybrána mezi Aerowaves Twenty – 20 nejlepších děl sítě Aerowaves pro rok 2015. V dubnu se sp olu s ostatními nominovanými představí v Barceloně na festivalu Spring Foward.

Tanečník, choreograf a pedagog slovenského původu Peter Šavel se postupně zabydluje v povědomí evropské taneční scény. V současné době žije a tvoří v Bruselu, kam odešel původně studovat školu P.A.R.T.S. „V Bratislavě jsem vystudoval pedagogiku moderního tance, učil jsem a pracoval na projektech. Bylo mi 22 a najednou jsem zjistil, že učím bez toho, abych sám prošel důkladnějším tréninkem a objevováním. Uvědomil jsem si, že v rámci mých zájmů a směřování se na Slovensku nemám kam posouvat. Našel jsem si tedy školu v Bruselu,“ vysvětluje Šavel své přesídlení. Za sebou má úspěšné inscenace Much More Than Nothing nebo Boys Who Like to Play With Dolls ve spolupráci s Terezou Ondrovou, s níž připravuje i novou inscenaci As Long As Holding Hands, která bude mít premiéru 21. června na festivalu TANEC PRAHA 2015. Ve svých pracích propojuje humor a vážnost, matematicky striktní kompozici a expresivitu, muzikálnost a tanec. Rozpoznává společenské fenomény, překládá je do čistě fyzického slovníku a hledá cesty jak s diváky sdílet aktuální prožitek.

Iniciátorem projektu BAKKHEIA je nezisková organizace BOD.Y – umělecké dítě slovenské tanečnice Soni Ferienčíkové, která se zaměřuje na tvorbu a produkci nových tanečních děl mladých slovenských umělců pracujících jak doma, tak v zahraničí. Zajímá se především o současný tanec spojující disciplíny performing arts, jakož i o taneční filmy, video art a sit e specific performance. Zároveň iniciuje vznik nových prací a je otevřené nápadům umělců ze všech dalších sfér.

 ┬ę_2014_Peter_Snadik__MG_7594_(640x427)

BAKKHEIA

Koncept a choreografie: Peter Šavel
Tvorba a interpretace: Gyula Cserepes, Soňa Ferienčíková, Tereza Ondrová
Světelný design: Ints Plavnieks
Hudba: J.S.Bach & The Knife & Henry Purcell
Produkce: BOD.Y, SKOK! a PONEC – divadlo pro tanec
Za podpory: Ministerstva kultury Slovenské republiky a Slovenského institutu v Praze
Rezidence: DK Lúky & Stanica Žilina – Záriečie
Premiéra: KIOSK festival, 24. 7. 2014 /Žilina/

 

 Foto: Peter Snadik

Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..