Festival Ibérica

Hvězdy flamenka opět v ČR, nejen vystupují ale také učí!

 

 

 

Festival španělské kultury Ibérica, který mezi 11. a 16. srpnem zamíří do Prahy, Brna a Boskovic, nabídne už pojedenácté představení plná vášnivého flamenka a španělských rytmů, filmovou přehlídku,  tvůrčí dílny a ochutnávky španělských vín a delikates.

 

Hlavní hvězdou letošního ročníku bude čerstvá manželská dvojice Jesús Carmona a Lucía Campillo. Vystoupí 15. srpna v pražském divadle ABC s představením „Ekilibrio Flamenco“, o den později na závěrečném galakoncertu v Boskovicích.

Zahraniční hosté se na Ibérice neukáží jen na pódiu, ale zapojí se jako lektoři i do tvůrčích dílen, jichž letos festival nabízí přes dvě desítky. Zájemci o španělskou kulturu tak mají příležitost přiučit se od mistrů svých oborů, jakými jsou Alvaro Vargas (tango), Iván Vargas a Virginia Delgado (flamenco), Maykel Eduardo Varona (salsa), Luis Mariano (kytara) aj.


Letošní nabídka tvůrčích dílen obsahuje i vaření! Tradiční španělská paella provoní festival, , šéfkuchař  Enrique García  povede projekt El Romero Home Cooking.

Většina workshopů je zaměřena samozřejmě  na hudbu a tanec.

Výuky salsy se pak ujme kubánský tanečník Maykel Eduardo Varona. Mezi hudebníky se jako lektor představí kytarista Luis Mariano a hře na cajón, tradiční flamenkový perkusní nástroj, bude učit přední český perkusista Michal Cába.

Letos se již podruhé otevírají kurzy pro děti (od 6 let), v nichž se seznámí s prvními krůčky flamenkových, ale i latinskoamerických tanců. Zájemce o zdokonalení se ve španělštině čeká intenzívní kurz španělštiny pod vedením rodilých mluvčích, pořádaný sdružením SPAINART.
Doprovodný program oživí festivalové dění projekcemi španělské a iberoamerické kinematografie, výstavou fotografií s flamenkovou tématikou, ochutnávkami španělských vín a delikates nebo dvěma večerními fiestami.

Milovníci módy mohou navštívit flamenkový bazar a módní přehlídku kolekcí OH la moda flamenca v Zámeckém skleníku.

Festival zahájí vernisáž výstavy Ibérica objektivem Martina Zemana. Dvorní fotograf festivalu dokázal zachytit svým objektivem plejádu španělských umělců v jejich nejintenzivnějším prožitku na vystoupeních napříč dosavadními ročníky festivalu Ibérica.
Tradiční filmová sekce Ibériky nabídne v brněnském Artu pět španělských filmů, mezi kterými nebudou chybět ani medailemi ověnčená flamenková Sněhurka (Blancanieves) Pabla Bergera či animovaný Chico y Rita od známého španělského výtvarníka Mariscala. Pořadatelé festivalu připravili také dvě pásma krátkých filmů vybraných z tradičního brněnského festivalu B16.
Ibérica zahrnuje také  latinskoamerickou kulturní oblast. Letos ji bude reprezentovat přední venezuelský kytarista Gabriel Guillén. Jeho kytarový recitál věnovaný latinskoamerickým a španělským autorům doprovodí španělská flamenková tanečnice Virginia Delgado.

dfgdg
Mezi flamenkovou elitu se řadí i letošní hlavní hvězda Ibériky, proslulý tanečník z Barcelony Jesús Carmona, letos si přivádí  tanečnici Lucíu Campillo. Carmona ve svém stylu propojuje klasické baletní vzdělání a zkušenosti ze Španělského národního baletu s nespoutaností, syrovostí a citovostí pravého flamenka. Ač není rodilý Andalusan, flamenco má v krvi a věnuje se mu již od dětství.

www.iberica.cz

 

Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..