Tanec na Montmartru

Během představení v Moulin Rouge se otočí až 1000 kostýmů z peří a drahých kamenů

 

 

 

Mlýn na Montmartru, který za poslední století neumlel žádnou mouku, je po čertech dobře známý. Vyslovíte jeho jméno, mužům zasvítí oči, puritáni se odvrátí,  znalci uznale pokývají hlavou. Červený mlýn po setmění ožívá, starosti a vrásky tu neexistují, je to tu nabité erotikou a živoucnem, v hledišti i na pódiu. Kdysi tu zpívala Edith Piaf, Ella Fitzgerald, tančila Josephina Baker, vystupovali zde Sinatra, Gabin, La Toya Jackson. Jediná češka, baletka Tereza Bonnet-Šenková, která zde získala angažmá a dnes vede v Česku kurzy jógy. Výška 175 cm je vedle pohybových dovedností dalším požadavkem a dává možnost postoupit až k angažmá. Před sto lety byla situace jednodušší.  Bohémské osazenstvo bavily tancem pradleny,  služky a další dívky, které si tancem přivydělávaly. Avšak tehdejší Francie popisuje tanečnice jako vojsko mladých dívek s nepříliš dobrou morálkou.

20tanec

 

Dívky, které  zvládaly tanec  s akrobatickou pružností,  předváděly jejich první tanec zvaný quadrilla, který byl později přejmenován na kankán. Kankán vyžaduje svaly na nohách pružné jako laň, v nohách sílu a cit pro rovnováhu. Některé tanečnice doslova zasvětí celý svůj život tanci, každý jejich atom  věnují dokonalejšímu pohybu.

Hodiny tréninků a generálek nemají jen aktéři kabaretních představení, ale celá armáda švadlen a garderobiérů. Při každé změně scény jsou připraveni pomoci tanečnicím se svlékat o oblékat pro nový výjev. Je to jako měnit kola při závodech Formule 1.

V představení „Féérie“ se otočí asi tisíc kostýmů z peří a drahých kamenů. Ozdobné peří na hlavách tanečnic je kus umění samo o sobě. Rodinný podnik Fevrier zpracovává už sto let peří pro vystoupení tzv. Doris girls. Stěny tohoto podniku jsou pokryté pštrosími pery, bažantím i kohoutím peřím, nádherný svět Nicole Fevrier, luxus barev a materiálů. Armáda lidí navrhuje a vytváří, mnohdy i vlastnoručně, zářivě lesklé, vnadné a současně pohodlné kostýmy.  Rychlost, s jakou se  kostým dá obléknout a svléknout je pro úspěch představení poměrně zásadní.

Nahota má samozřejmě v kabaretu své místo. Není ale vulgární, je to bohéma.

c2cf479477f5

Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..