VS. INTEPRETATION – mezinárodní interdisciplinární festival o improvizaci

Prestižní přehlídka a sympozium věnované umění improvizace v nejrůznějších formách
16. – 20. července 2014

7. 7. 2014, Praha. Od 16. do 20. července proběhne v Experimentálním prostoru NoD a v komunikačním prostoru Školská 28 v Praze festival nazvaný vs. Interpretation. Tento projekt mezinárodní Nadace Agosto seznámí veřejnost s aktuálními formami a různými aspekty improvizace v umění performance, současné hudby, tance, nebo nových médií. Součástí několikadenní přehlídky jsou koncerty, interdisciplinární symposium a série tvůrčích dílen.

O úvod se postará Pražský improvizační orchestr, který před dvěma lety založili americký kontrabasista a elektronik žijící v Čechách George Cremaschi a trumpetista, klarinetista a hybatel nejrůznějších mini objektů George Cremaschi. Těleso sestavené z muzikantů z oblasti současné vážné hudby, poučených naturščiků i jazzových matadorů otevře téma improvizace dokořán. Návštěvníci poté mohou být účastníky díl en, přednášek i vystoupení předních představitelů světové improvizace v čele s Georgem E. Lewisem, profesorem na mnoha amerických prestižních institucích, který osciluje mezi avantgardním jazzem, hledačskou elekronikou i hnutím Rock In Oppositon.

53bab8ed7b852

David Rothenberg

Nebude chybět ani průkopnice elektroakustické hudby a propagátorka konceptu „deep listening“ Pauline Oliveros, první dáma francouzského kontrabasu Joëlle Léandre, nebo jeden z hlavních představitelů amerického minimalismu Phill Niblock. V neposlední řadě tu bude mít dílnu Iva Bittová, která dokáže své umění sdílet s e studenty stejně a zároveň jinak než její sestra Ida Kelarová.

53bab8ed7c019

Pauline Oliveros

Mezi dalšími vystupujícími umělci se představí z české scény například brněnský hudebník a architekt Ivan Palacký, který si prošel folkem, alternativním bigbítem, terénními nahrávkami i mikronoisovými seancemi tam a zase zpátky. Vystoupí tvůrci sonických škrábanic Michal Rataj a Jaromír Typlt.

Přínosem jistě bude i ekvilibristka na preparované a dekonstruované piano Annie Gosfield, která se profilovala především na stěžejním labelu Tzadik Johna Zorna, či věhlasný perkusista a skladatel Lukas Ligeti, syn světoznámého komponisty Györgiho Ligetiho. Zajímavou performanci slibuje newyorské trio Dawn of Midi, které se od akustického, etnickými prvky prosyceného minimalismu propracovalo do sfér repetitivně „šílené“ taneční hudby. Sklada tel David Rothenberg, odborník na
mezidruhovou komunikaci, představí, jak dokáže jeho hraní souznět s ptáky i velrybami.

Všichni návštěvníci festivalu se mohou účastnit mnoha workshopů nebo se sami přihlásit k prezentaci vlastní práce. Celé nedělní odpoledne a večer bude patřit setkáním a improvizacím v Komunikačním prostoru Školská 28 vyhrazeném pro několik audiovizuálních projektů či jam sessions.

Průběh festivalu bude zaznamenávat newyorská výtvarnice Morgan O ́Hara prostřednictvím série – Live Transmissions, představující grafické záznamy hudebních dějů kresbou oběma rukama.

vstupenky: k zakoupení na jednotlivé workshopy i samostatné akce, online nebo na místě
festivalový pas: na 1 den nebo na celou dobu festivalu
podrobný programwww.agosto-foundation.org/schedulewww.nod.roxy.cz

 Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..