Taneční díla představená na 25. ročníku TANCE PRAHA oslnila kvalitou

Ve Státní opeře přinesla potlesk ve stoje

 

 

 

Jubilejní 25. ročník Mezinárodního festivalu současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA trval od 27. 5. – 4. 7. 2013 a v průběhu šesti týdnů představil nejkvalitnější tvorbu současného tance v hlavním městě a dalších jedenácti městech České republiky. V rámci hlavního programu v Praze vystoupilo 19 souborů s 25 choreografy 17 národností s důrazem na zastoupení evropských umělců. V regionech (Brně, Českých Budějovicích, Českém Krumlově, Hradci Králové, Chocni, Jihlavě, Olomouci, Pardubicích / Polomu u Trhové Kamenici, Plzni, Sušici, Valašském Meziříčí) trval program jeden měsíc a nabídl celkem 35 děl 22 choreografů 11 národností. Hlavní program v Praze zhlédlo 4 800 diváků, doprovodný program 1 300 diváků a TANEC PRAHA DĚTEM vidělo 700 diváků. V regionech program navštívilo cca 1 000 diváků. Celkem měl letošní TANEC PRAHA přibližnou návštěvnost 6 800 diváků.

Příznivci tance měli možnost zhlédnout program v Praze na pěti divadelních scénách: v Ponci – divadle pro tanec, v Divadle Archa, ve Studiu ALTA, v Hudebním divadle Karlín a ve Státní opeře. Kromě kamenných divadel se však organizátoři festivalu letos zaměřili také na vstup do veřejného prostoru a ve spolupráci s dalšími subjekty české kulturní scény (např. reSITE festival, Cinema Royal) zorganizovali několik site-specific akcí. Jedna z nich přinesla i premiéru projektu SPACES TRANSLATIONS Věry Ondrašíkové, který byl 15. června uveden v Pařížské ulici. Z důvodu červnových povodní musel být zrušen projekt připravovaný ve spolupráci se sdružením Bajkazyl, v rámci kterého měly své taneční dílo představit choreografky a tanečnice Zdenka Brungot Svíteková a Kateřina Dietzová. Dílo bude uvedeno k příležitosti zahájení nové sezony divadla Ponce, které je plánováno na sobotu 14. září. Doprovodný program TANCE PRAHA 2013 kromě site-specific projektů obohatily již tradiční diskuze po představeních a tematické debaty, filmové projekce či široká nabídka workshopů se zahraničními lektory.

V rámci hlavního programu v Praze vystoupilo 19 souborů s 25 choreografy 17 národností. Diváci měli možnost na úvod festivalu navštívit bohatý týdenní program pro děti a jejich rodiče, tzv. TANEC PRAHA DĚTEM, který proběhl od 27. května do 1. června. První den týdenního prologu zahájila premiéra taneční inscenace Karneval zvířat. Výslednou podobu díla, které vzniklo na motivy stejnojmenné hudební suity francouzského skladatele Camille Saint-Saënse, ovlivnila intenzivní celoroční práce s dětmi v rámci tvůrčích dílen. Kreativní kolektiv pod vedením choreografky Barbory Látalové nechal děti nahlédnout do fantaskního světa zvířecí říše rezonujícího rytmy, pohyby, zvuky i tichem. Repríza díla bude uvedena 17. října v divadle Ponec, které inscenaci také koprodukovalo. Pro nejmladší diváky bylo ve Studiu ALTA připraveno taneční představení skupiny VerTeDance názvem Boxteska, v průběhu týdne v divadle Ponec probíhaly veřejné prezentace projektu Tanec školám a celý prolog TANEC PRAHA DĚTEM zakončil site-specific projekt s názvem Děti tančí (s)věží, jehož součástí bylo také setkání dětí z dětských studií působících při scénách divadla Ponec, Studia ALTA a Divadla Archa.

aaaaa

Hlavní program pak 3. července odstartoval gala-zahájením ve formě vzpomínkového večera s podtitulem Reminiscence a přinesl ohlédnutí za uplynulými 25 lety festivalu, od jeho skromného vzniku v roce 1989, přes činorodá 90. léta po nové milénium, které pro TANEC PRAHA znamenalo dovršení jeho profesionalizace a vydobytí nezastupitelného místa na české kulturní scéně. Diváci mohli zhlédnout krátká představení z dílny výrazných umělců, kteří v minulosti na festivalu vystoupili a rozhodli se jeho 25. výročí podpořit. Mezi nimi byli např. Lin Hwai Min / Cloud Gate Dance Theatre of Taiwan (TW/ROC), Palle Granhøj (DK), Jorma Uotinen (FI), Ohad Naharin (IL). V rámci večera proběhlo také vyhlášení cen České taneční platformy (Taneční inscenace roku – Lenka Vagnerová & Comp.: Jezdci, Tanečnice roku – Markéta Vacovská, Cena diváka – VerTeDance: Simulante Bande, Cen za světelný design – Martin Špetlík).

Během následujících pěti týdnů pak v Praze vystoupila řada výrazných osobností světového tance: Karine Ponties (FR/BE) / Dame de Pic s dílem Lamali Lokta, dánský soubor Granhøj Dans s Aline Not Alone, Claudio Stellato (IT) s dílem L`Autre, Lia Haraki (CY) se sólem Tune In, Roy Assaf (IL) s triem The Hill, Niv Sheinfeld & Oren Laor (IL) s dílem Two Room Apartment (večer byl uvedený v rámci festivalu Dny Jeruzaléma v Praze), Giulio D’Anna (IT/NL) s inscenací Parkin’Son, na jehož uvedení navázala diskuze na téma Parkinson – umělecká reflexe nemoci. Diskuze se konala v rámci doprovodného programu výstavy Postiženi normalitou, kterou organizuje Centrum pro současné umění DOX. Červnový program pak zakončila mozaika mladé evropské tvorby, tzv. EVROPSKÁ TANEČNÍ LABORATOŘ, v rámci které vystoupili Groupe ENTORSE (FR) s Accidens (ce qui arrive), La Coja Dansa (ESP) s Accidia a Tabea Martin (CH) s dílem Duet for Two Dancers. Nechyběla ani dramaturgická linie TANEC PRAHA STUDENTŮM. Primárně pro studující tanečních a příbuzných oborů bylo připraveno představení s názvem A Mary Wigman Dance Evening choreografa a tanečníka Fabiána Barby (BE/EC/DE). Na večer věnovaný odkazu průkopnice tanečního expresionismu Mary Wigman navázala diskuze a workshop. Všechna zmíněná představení (kromě díla Parkin’Son) byla uvedena na scéně Ponce – divadla pro tanec.

Festival TANEC PRAHA každoročně chystá pro české publikum tzv. Události sezony a nejinak tomu bylo letos. K jubilejnímu výročí připravil TANEC PRAHA Události hned dvě, a to uvedení inscenace 32 rue Vandenbraden vlámského souboru Peeping Tom (IT/BE/AR/FR) 18. a 19. června v Hudebním divadle Karlín a 3. a 4. července uvedení unikátního sóla DESH Akram Khan Company (UK) ve Státní opeře. Dílo 32 rue Vandenbranden bylo fyzickým divadlem překračujícím taneční žánr i představy o možnostech pohybu. Jedním ze zdrojů inspirace byl pro autory Gabrielu Carrizo a Francka Chartiera film japonského režiséra Shohei Imamury „The Ballad of Narayama“. Stejně jako film, představila inscenace komunitu žijící osamoceně vysoko v zasněžených horách a obří cyklorama (30 x 8 metrů) vytvořila na scéně během letního večera iluzi nekonečné zimní oblohy. Multižánrová surreální inscenace oslovila zejména diváky, kteří měli s tancem a pohybovým divadlem předchozí zkušenost. Dalo by se říci, že se jednalo o představení pro „fajnšmekry“. Taneční kritik Roman Vašek v recenzi pro Lidové noviny o 32 rue Vandenbranden napsal: „Na první pohled je konzervativně realistické, ale umožňuje nečekané proměny a kouzla, díky nimž se postavy v emočně exponovaných místech mohou vznášet, mizet a zase se objevovat. Členové Peeping Tom nabídli nevšední zážitek. Absurdní, překvapivý, nejasně čitelný, ale tanečně rozhodně fascinující.“

bbbbb

Gala-closing festivalu a výjimečné vyvrcholení 25 let TANCE PRAHA obstarala druhá událost sezony, inscenace DESH. Název tohoto autobiografického díla znamená v bengálštině domovina a tělo Akrama Khana – subtilního, ale extrémně charismatického tanečníka a choreografa – se stalo na jevištěm místem střetu významů jako země, národ, rezistence či splynutí. První hrací večer byl zcela vyprodán, na druhý se kapacita Státní opery naplnila cca z 90 %. Druhý večer tak diváky uvítal radní Doc. Ing. Mgr. Martin Dlouhý, Dr. Msc., zástupce podporujícího Magistrátu hl. Města Prahy. Oba večery ocenili diváci ovací ve stoje a nadšeně přivolalo autora i interpreta Akrama Khana zpět na jeviště více jak šestkrát! „Khan se nebál originálně kombinovat taneční žánry a styly. Předvedl virtuózní a velmi širokou pohybovou škálu, byť tanec není to hlavní, o co tu jde. Desh je emocemi nabitý a fascinující divadelní příběh. Ke spolupráci si přizval špičkový umělecký tým, bez něhož by se tato výpravná multimediální inscenace během dvou let příprav nebyla zrodila v tak skvělé podobě,“ ohodnotila inscenaci DESH Johana Mücková pro kulturu ČT24. Celou recenzi představení si můžete přečíst zde. V celovečerním sólu spojil Akram své tvůrčí schopnosti s vizuálním umělcem Timem Yipem (držitelem Oscara za filmový design), light designérem Michaelem Hullsem (Sadler’s Wells Associate Artist), spisovatelkou a básnířkou Karthikou Nair a skladatelkou Jocelyn Pook. Samotné dílo DESH bylo v roce 2012 oceněno cenou Laurence Oliviera – Best New Dance Production. „25. výročí pro nás byla velká výzva. Myslím ale, že se nám podařilo pro diváky připravit nejenom v Praze, ale i v regionech velmi bohatou a kvalitní nabídku. Nelehké začátky festivalu ovlivněné červnovými povodněmi byly rychle zapomenuty a ovace ve stoje v zaplněné Státní opeře byly krásnou tečkou za letošním jubilejním ročníkem,“ uvedla k letošnímu programu spoluředitelka festivalu TANEC PRAHA 2013 Markéta Perroud.

Celý letošní jubilejní festival byl také zachycen filmovým štábem České televize, která jako hlavní mediální partner akce připravuje dokument o TANCI PRAHA. Tento film, který je připravován v režii Jakuba Jahna ve spolupráci s Tancem Praha o. s., bude vysílán pravděpodobně ještě na podzim tohoto roku. Cílem je představit českým divákům průřez celkovou historií festivalu.

 

Video můžete shlédnout zde:

 

Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..