Premiéra nového projektu Lenky Bartůňkové Requiem

Představení je inspirováno osudem člena její rodiny…

 

 

 

Choreografka a tanečnice Lenka Bartůňková zpracovává v osobním projektu Requiem pohnutý osud vlastní rodiny

3. prosince, Praha – Jedna z nejvýraznějších českých choreografek a tanečnic Lenka Bartůňková připravuje pro Teatro NoD premiéru svého projektu nového Requiem. Představení je inspirováno osudem člena její rodiny, pradědečka Antonína Bobka, který byl během 2. světové války odsouzen za protifašistický odboj a popraven. Requiem vychází z již předešlých choreografií Homunculus, Dopis a Lágrima; s posledně jmenovaným projektem reprezentovala Lenka Bartůňková Českou republiku na výstavě EXPO v Šanghaji. Premiéru, která se uskuteční 12. a 13. prosince, doplní výstava fotografií Lenčiných projektů od Vojtěcha Brtnického.

Lenka Bartůňková je jednou ze stálých spolupracovnic Teatra NoD. V minulé sezóně pobavila diváky svým odlehčeným projektem Vrrh ženy kamenem, v němž se zaměřila na módu a neustálé převlékání. Díky její schopnosti přecházet plynule z jedné role do druhé a neobyčejné všestrannosti se představení dokázalo dostat i do výběru festivalu Malá inventura 2011, v jejímž rámci bylo prezentováno.

Projekt Requiem vychází z dlouholeté snahy o zpracování osudu jejího pradědečka Antonína Bobka, který se za svůj protifašistický odboj stal jednou z obětí druhé světové války. Requiem je pro Lenku Bartůňkovou v rámci její tvorby nejdůležitější projekt, jelikož se týká osudu její rodiny. V jejím týmu jsou kromě českých tanečnic a tanečníků i tanečníci z Francie a Belgie.

I když zpracovávané téma připomíná nejen traumatické osudy jedné konkrétní rodiny, není Requiem pokusem o připomenutí tragédie druhé světové války, ale dopisem pro další generace, který zároveň zachycuje osud jednoho morálně silného člověka.

,,Při tvorbě Requiem a předchozích choreografií, které mu předcházejí, jsem nechtěla upozorňovat na hrůzy druhé světové války a jejich připomínání. Nespravedlnost a násilí jsou věci, které se stále dějí. Requiem je vlastně dopisem jednoho konkrétního člověka poslaným z minulosti do současnosti. Je důkazem neuvěřitelné morální síly, která může být příkladem pro budoucí generace,” dodává Lenka Bartůňková.

Celý prostor NoD se v době premiéry Requiem stane místem živé instalace, kterou návštěvníci budou moct procházet a ocitnout se tak v příběhu. K nahlédnutí budou kopie dopisů, které psal Antonín Bobek své rodině, a představení doplní ještě výstava fotografií dalších choreografií Lenky Bartůňkové od Vojtěcha Brtnického.

Podle šéfdramaturga prostoru Adama Halaše je Lenka Bartůňková ,,jednou z nejvýraznějších choreografek a tanečnic mladé generace, jejíž tvorbu značně formovaly i její dlouhodobé stáže a pobyty v zahraničí. Její projekty se nebojí hledat nová témata a Lenčina tvorba byla v každém ohledu v našem prostředí výjimečná. Její choreografie jsou silné kontrastem komornosti, osobního příběhu, který odhaluje obecně platný fenomén za využití neuvěřitelné Lenčiny všestrannosti jako mladé umělkyně.”

Requiem bude mít svou premiéru 12. a 13. prosince od 20:00 v prostorách Teatra NoD. Vstupenky v ceně 250 Kč a 180 Kč pro studenty jsou v předprodeji v sítích Ticketportal a k zakoupení v NoD každý všední den od 16 do 20 hodin.

Další informace:
Lenka Bartůňková
Autorka projektu Lenka Bartůňková působí jako tanečnice, pedagožka a choreografka po celém světě. Vystudovala taneční konzervatoř Duncan centre v Praze a vysokou školu Folkwang Hochschule v Německu. Spolupracovala s mnoha významnými zahraničními i tuzemskými umělci a choreografy. V roce 2005 získala  první cenu v choreografické soutěži Jarmily Jeřábkové. Dvakrát byla nominována na hlavní cenu za objev v tanci choreografické soutěže Cena Sazky, kterou v roce 2008 obdržela za choreografii Knihovna. V roce 2010 reprezentovala Českou republiku na mezinárodní výstavě EXPO 2010 v Šanghaji.

 

Taneční magazín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..