Festival ARENA 2024

Divadlo bratří Formanů přichystalo „cirkus“ v ERPET Centru

ARENA Divadla bratří Formanů, festival divadla, nového cirkusu, hudby a vizuální tvorby

Sedmý ročník festivalu ARENA Divadla bratří Formanů se uskuteční od 24. května do 1. června 2024. Letos poprvé na obou březích Vltavy: V ERPET Centru na Praze 5 a na lodi Tajemství na Náplavce u Rašínova nábřeží. Premiérově se v České republice představí francouzští Le P’tit Cirk se svou veleúspěšnou inscenací Les Dodos a společnost La Frontera s představením Searching for John. Francouzský soubor My!Laika doveze hned dvě své show La Soirée a Winter. Po loňském úspěchu se do programové sestavy znovu dostala i motorkářská stěna smrti (Le Mur de la Mort). Hudebním vyvrcholením festivalu bude koncert sólistů známého gospelového sboru Jeremy Winston Chorale s názvem Blues Brothers ve spolupráci s ČNSO a The Loop Jazz Orchestra. Vstup do areálu festivalu je zdarma.

Od pátku 24. května do soboty 1. června zaplní (nejen) cirkusová představení prostor ERPET Centra na Praze 5. Festival ARENA Divadla bratří Formanů do prostoru vzdáleného jen pár minut chůze od Smíchovské náplavky přesunul své hlavní působiště. Na návštěvníky zde čekají cirkusové stany a zázemí festivalu v podobě doprovodných akcí (včetně koncertů a oblíbených dílniček) či občerstvení. Loď Tajemství, která nabídne představení převážně z české scény spolu s pohádkami, letos zůstává na svém kotvišti u Výtoně.

„Letošní festivalový program je dobře namíchaný a bude to pořádnej cirkus! Poprvé se nám do Prahy podařilo přivézt umělce z Le P´tit Cirk s poetickou show plnou akrobacie Les Dodos. Soubor My!Laika, který někteří znají již z minulosti, nabídne své dvě nejnovější představení La Soirée a Winter. Diváci mohou vidět i, troufám si tvrdit, jedno z nejoriginálnějších sólových vystoupení nastupující cirkusové generace, představení Searching for John. No a koncert s písněmi legendárních Blues Brothers na závěr je taková třešnička na dortu našeho letošního mixu,“ vysvětluje Petr Forman, umělecký ředitel festivalu ARENA.

Na lodi Tajemství budou i letos představení mladých umělců či představení pro děti. Na několik repríz se vrátí strukturovaná improvizace „Ponorka“ souboru My kluci, co spolu chodíme. Děti se mohou těšit na loutkové i klasické pohádky a příznivci Divadla bratří Formanů jistě uvítají oblíbené výpravné divadelní představení Aladin.

„Spolu s dobrým jídlem a pitím si návštěvníci mohou kousek od Vltavy vychutnat mnohdy již zapomenutou atmosféru cirkusových poutí a vstoupit do magického světa kočovného divadla, nového cirkusu a světské zábavy. Pár kroků od centra Prahy se ocitnou přímo uprostřed dění mezi pěti stany, kde i díky přírodní tribuně nad areálem mohou pozorovat život kočovných cirkusů zpovzdálí. I pro tuto málokde viděnou atmosféru jsme se rozhodli opět využít ERPET Centra. Stejně jako každý rok je vstup do areálu festivalu zdarma,“ dodává Petr Forman.

„Umění je srdcem festivalu a zdraví v podobě generálního partnera EUC je jeho páteří. Kultura, třeba v podobě divadelních představení či koncertů, nám poskytuje prostor k odpočinku a k úniku z každodenního shonu. Díky tomu ovlivňuje umění do jisté míry naše myšlení a cítění tolik důležité pro duševní i fyzické zdraví. Těší mě proto, že naším partnerstvím můžeme už od prvního ročníku festivalu ARENA přinášet nejen důležitou zdravotní, ale i finanční podporu,“ říká Aziz Jahić, marketingový ředitel generálního partnera festivalu zdravotnické skupiny EUC.

Open air festival ARENA Divadla bratří Formanů

Open air festival ARENA založený Divadlem bratří Formanů se poprvé uskutečnil v roce 2017. Jeho vlajkovou lodí bylo nové představení z produkce bratří Formanů „DEADTOWN“. Režijní rukopis Matěje a Petra Formanových se však objevil v každém na festivalu realizovaném představení.

ARENA je festivalem divadla, nového cirkusu, hudby a vizuální tvorby. Cílem festivalu je vytvořit další prostor v centru Prahy, který mohou návštěvníci využít ke kulturním zážitkům i k relaxaci. Festival se neopírá pouze o jeden svět nebo žánr. Vedle tzv. nového cirkusu si dává za cíl představit i jiné formy divadla, které odpovídají posunu doby a vzniku nových médií, potřebám tvůrců mladé generace i nárokům současného diváka.

Více informací o festivalu naleznete na www.festivalARENA.cz a facebookovém profilu festivalu.

Poděkování partnerům, bez kterých by festival nemohl vzniknout:

Divadlo bratří Formanů, Ministerstvo kultury, Magistrát hlavního města Prahy, Městská část Praha 5, Zdravotnická skupina EUC, C.S.CARGO, Státní fond kultury ČR, Hitrádio City, Francouzský institut v Praze, ČNSO&Prague Proms, Kruton Electron, TOI TOI, JCDecaux, Publicis Groupe, Reflex, CzechCrunch, informuji.cz, kudyznudy.cz, Radio 1, VZVRent.cz

Vstupenky na jednotlivá představení jsou v prodeji na portálu GOOUT.

Dana Favaro  

pro Taneční magazín           

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..